Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Cel mai slab leu din ultimii trei ani și opt luni - Curs BNR 4,55 lei!

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 pasilla, on 08 martie 2017 - 19:55, said:

Nu. Nu are cum sa se puna dea curmezisul curentului generat de masurile psd.
In schimb pot face un fel de "damage control" pe care PSD va fi nevoit sa-l incaseze fix unde ii doare.

#20
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 Kersim, on 08 martie 2017 - 19:41, said:

Se astepta cineva la altceva?

De cand cand a inceput campania electorala pentru parlamentare stiam ca aici se va ajunge..
Ai vazut ca stii raspunsul dinainte de alegeri ? Activist pur sange.

#21
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 carens, on 08 martie 2017 - 20:54, said:

Ai vazut ca stii raspunsul dinainte de alegeri ? Activist pur sange.
Se numeste logica.

#22
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 rosix, on 08 martie 2017 - 19:58, said:

Cursul de schimb exprima cel mai bine starea economiei, expectanta populatiei, a firmelor sau a bancilor cu privire la viitor.  Cand toti incep sa cumpere EURO e clar ca asteptarile sunt de colaps financiar si bugetar.
Eu cred ca exprima foarte bine strategia bancilor din ultimii 4 ani, credite ieftine, curs stabil, dobanzi minime...a venit scadenta, urmeaza si ceilalti indicatori si iata ca BNR si-a facut datoria inca o data fata de plebe. Cand vom vedea seria a doua cu darea in plata nu stiu, eu doar incasez chirii, este mai comod si mai ales sunt in euro.

#23
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Isi bate p de voi, initiatorul.

Cum, nu stiati?!

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Ne puteam aştepta la ceva bun?

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 djl, on 08 martie 2017 - 21:08, said:

Ne puteam aştepta la ceva bun?
Da. Vor creste dobanzile la depozite, dar nu vor acoperi majorarile de pret la paine.+ mai putini romani obezi.Posted Image

#26
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Da ce ar trebui sa faca Isarescu, sa toace rezerva valutara ca sa tina euro sub 4 lei?
In 2 ani am luat imprumutul pentru pensie cu 20% dobanda si girand cu...cu...ce dracu a mai ramas?

#27
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Problema nu e 4.55 ci, mai degraba, (1) cat de repede o sa ajunga la 4.6 si (2) daca incheie anul sub 4.7. Totul depinde de continuarea masurilor idioate luate pana acum si de colectarile de la ANAF.

#28
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Ce treaba are BNR cu cat de puternic e leul?
Daca guvernul si parlamentul se incapataneaza sa faca leul slab, atunci slab il fac, chiar daca BNR intervine pe piata cu multi bani sa incearce sa manipuleze cursul, mentinerea lui la o anumita valoare artificiala ar insemna pierderi enorme de multi bani degeaba, doar de dragul de a stabiliza leul temporar ca sa ascunda prostia conducerii actuale.

Edited by rumlegok, 08 March 2017 - 23:01.


#29
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016
totul tine de mafia din sistemul economic ce se joaca pe bursa... din punctul meu de vedere n-are de ce sa creasca euro chiar daca strainii de tara asta pleca cu profitul cel fac majoritatea angajatilor pe salarii de nimic... ar trebui impozitul pe profit marit de la 16% la cel putin 25 % si scazute pe salarii.

Edited by leul_nostru, 09 March 2017 - 00:19.


#30
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 miromulus, on 08 martie 2017 - 22:55, said:

Problema nu e 4.55 ci, mai degraba, (1) cat de repede o sa ajunga la 4.6 si (2) daca incheie anul sub 4.7. Totul depinde de continuarea masurilor idioate luate pana acum si de colectarile de la ANAF.
Te rog sa revezi si politica BNR in 2009 cum a crescut euro ?
Dar evident e de vina PSD.

#31
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Guvernul se imprumuta ca sa dea pensii si salarii la bugetari. Dobanda la imprumuturi a crescut. Asteptarile sunt negative.
Normal ca se duce cursul in sus. Amintiti-va de Ponta in 2012. Dupa ce a trecut valul de prostie al astora de sus, s-a potolit si cursul.
Depinde cat de departe merg magariile pentru ca la pragul ala se va stabiliza. Ca va ramane asa sau se duce catre 5 om vedea.

Apropos, multi guvernanti iau spaga in EUR si USD, deci le convine un curs mai mare.

#32
sotha

sotha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2007
Eu cred ca:
- lumea se agita degeaba, pt ca leul e mai stabila decat zlotul polonez si forintul maghiar, dar nu la fel de stabila ca koroana ceha (dar ei macar au politica clara de stabilitate impotriva aprecierii)
- dezechilibrele macroeconomice sunt in crestere si pot fi un motiv pentru depreciere, dar cred ca datele naspa vor fi mai vizibile dupa trim 1 (cand o sa vedem cum arata incasarile din impoz pe profit si impozitul pe proprietate). De aceea nu cred ca e cazul sa aruncam cu noroi si flegme spre PSD, asteptati aprilie-mai ;)
- o cauza pe termen scurt pot fi cumpararile multinationalelor ce se pregatesc sa repatrieze din profituri. Asta o fac an de an
- cred ca e ok sa va ingrijorati pe termen mediu, eu de ex chiar nu cred ca PSD va renunta la masurile din programul lor in defavoarea alto masuri (gen impozit progresiv). Prin urmare sunt sigur ca dezechiliobrul macro se va deteriora (adica deficit bugetar, deficit de cont curent, inflatie). De aceea am mutat in ultimele 6 luni din economii in RON in USD si EUR, si am cumaprat si putin actiuni (as fi trebuit mai mult :P)
- BNR va incerca sa controleze volatilitatea tendintei, dar nicidecum tendinta, care e data de fundamente macroeconomice.
- BNR nu poate controla directia, asa cum nu o poate nicio tara din regiune. Pt imbecilii de mai sus care sustin asta, va recomand sa va uitati la un graficv pe 10 ani al EURRON, EURPLN, EURHUF. Va dau eu niste linkuri (apasati pe 10Y)
http://www.xe.com/cu...to=RON&view=10Y
http://www.xe.com/cu...to=PLN&view=10Y
http://www.xe.com/cu...to=HUF&view=10Y
Remarcati deprecierea celor 3 monede in 2008-2009, aburpt, pt ca era panica si criza. SI sa nu uitam ca Polonia nu a avut niciun trimestru de scadere economica atunci si tot a pierdut din valoare zlotul
Un lucru de remarcat aici e volatilitatea redusa a leului gata de zlot si foring; adica zig-zagurile sunt mai putin pronuntate la leu fata de celelalte 2.

In concluzie, problema simpla este ca PSD pune treptat Romania intr-o pozitie f fragila: deficit de 2.99%, datorie publica sub 60% (acum e 40% si deci imi spune ca sunt dispusi sa se imprumute si peste 40%), buget construit pe 5.5% cres economica (really?! :), inflatie lejera.
Si in acelasi timp, politica monetara e cam la minimul istoric. Poate merge si mai jos, dar cred ca BNR stie asta si va proceda la majorarea ratei de politica monetara spre final de an, ca sa aiba o politica anti-ciclica, adica sa pui frana la efervescenta si nesabuionta politicii fiscale

Eu cred ca cursul se va mai intoarce spre 4.50 si de-abia astept sa mai mut niste lei spre eur, usd si de ce nu gbp.

#33
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

 leul_nostru, on 09 martie 2017 - 00:12, said:

totul tine de mafia din sistemul economic ce se joaca pe bursa... din punctul meu de vedere n-are de ce sa creasca euro chiar daca strainii de tara asta pleca cu profitul cel fac majoritatea angajatilor pe salarii de nimic... ar trebui impozitul pe profit marit de la 16% la cel putin 25 % si scazute pe salarii.
Altul care a invatat economie din cancan si libertatea.

#34
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 pg-soare, on 08 martie 2017 - 20:59, said:

Isi bate p de voi, initiatorul.
Eu asta n-am ințeles-o, cu penisul "bătut" de alții, ar însemna ceva în genul "bătăii de joc"?
În primul rând, ca să-i lovești pe alții cu penisul, trebuie sa fie erect, nu merge să-l ai molatec, si doar să-i freci capul de oameni, că râd ăia de tine.
Iar dacă e erect, asta se cheamă că ești onorat, încântat de prezența respectivului cetățean pe care vrei să-l "bați", nici vorbă să disprețuiești.
Iar dacă cetățeanu' e și de același sex cu tine... ce să mai zic?
În tot cazul, eu n-aș mai folosi expresia asta nefericită, poate e valabilă printre băieții de cartier, dar în rest, nu prea.

#35
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

 aflorin27, on 09 martie 2017 - 15:37, said:

Altul care a invatat economie din cancan si libertatea.
Daca nici eu nu stiu atunci cine sa stie ce trebuie facut? ... sa stiti ca satana n-a fost prins si e plin de bani cu care sa cumpere... am invatat de la Dumnezeu asta.

Edited by leul_nostru, 09 March 2017 - 16:00.


#36
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Din contra, leul a fost neobisnuit de stabil, de vreo 5 ani tot sta la pragul de 4.5 ron/eur ... eurusd in schimb a fluctuat mult mai mult...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate