Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Samsung Galaxy A5 2017 vs S6.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Matteo19

Matteo19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.12.2016
Salutare, nu stiu ce model de telefon sa aleg dintre Samsung Galaxy A5 2017 si S6 simplu.Drept este ca am mai avut S6 pentru vreo 3-4 luni insa a trebuit sa-l vand din cauza faptului ca aveam nevoie urgenta de bani, etc...si ideea este ca mi-a ramas in minte telefonul acela, adica mi-a placut foarte mult, tot ce-i dadeam manca, aplicatii, jocuri etc...rula fara niciun fel de problema totul, si nici nu s-a blocat niciodata sau eu mai stiu ce.Insa, parca A5 2017 imi place mai mult estetic vorbind cum arata, cu aceea sticla curbata pe spate aduce mult cu S7, imi place negrul acela antracit, pe de alta parte as lua S6 pentru ca stiu ca este peste A5 din punct de vedere al performantei, chiar daca este mai vechiut.Deci, ce-mi recomandati, modelul A5 nou din clasa medie, sau S6 din clasa premium insa cu doi ani vechime la "bord"( telefonul va fi achizitonat de nou in ambele cazuri).Astept pareri, mersi.Posted Image

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
A5-ul este cam scump la ce ofera iar lui S6 i-a trecut vremea. In acelasi buget gasesti telefoane mai echilibrate gen Huawei P9, OnePlus 3, Huawei Honor 8, Zenfone 3.

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postjegmihai, on 08 martie 2017 - 19:41, said:

A5-ul este cam scump la ce ofera iar lui S6 i-a trecut vremea. In acelasi buget gasesti telefoane mai echilibrate gen Huawei P9, OnePlus 3, Huawei Honor 8, Zenfone 3.
OP3T* :D

#4
Matteo19

Matteo19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.12.2016

View Postjegmihai, on 08 martie 2017 - 19:41, said:

A5-ul este cam scump la ce ofera iar lui S6 i-a trecut vremea. In acelasi buget gasesti telefoane mai echilibrate gen Huawei P9, OnePlus 3, Huawei Honor 8, Zenfone 3.
Hmmm...nu sunt fanul niciunui producator din ce ai enumerat tu acolo, toata viata mea am folosit Samsung si nu m-a dezamagit niciodata, poate unii ma vor considera "fanboy Samsung", insa chiar daca e vechiut, bate multe modele noi la funduletul gol, si nu ma intereseaza prea mult acest fapt, cum ca ar fi mai vechi, atat timp cat este bun si imi place, insa nelamurirea mea era strict intre cele doua modele, totusi, ce mi-ai recomanda strict dintre aceste doua modele?Asus-ul imi place cum arata, estetic vorbind, dar atat.

#5
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostMatteo19, on 08 martie 2017 - 19:56, said:

poate unii ma vor considera "fanboy Samsung", insa chiar daca e vechiut, bate multe modele noi la funduletul gol
Daca te referi ca bate niste olvieuri noi sau nu stiu ce telefoane mid range atunci da, dar sa zici ca un S6 ar bate la fundul gol un P9 sau Oneplus 3 asta te ar face doar un fanboy si atat.

#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostMatteo19, on 08 martie 2017 - 19:56, said:

insa nelamurirea mea era strict intre cele doua modele, totusi, ce mi-ai recomanda strict dintre aceste doua modele?
Depinde la ce folosesti telefonul.

Avantajele lui S6 ar fi chipset-ul mai puternic, camera mai buna, portul IR, display-ul quad HD.
Avantajele lui A5 ar fi certificarea IP68, durata mare de viata a bateriei si cam atat.

Tocmai de aceea am mentionat alternativele care imbina avantajele celor doua. Spre exemplu, Huawei P9 - camera buna, baterie decenta (a lui S6 este slaba), chipset cu performante bune.

#7
Matteo19

Matteo19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.12.2016
Inteleg ce spuneti voi, nu am detinut niciodata alt model de telefon in afara de Samsung, cum am si spus mai sus, insa nu stiu cata incredere sa acord astora de la Huawei....adevarat este ca am tot vazut telefoane fabricate de ei la multe persoane cunoscute, insa niciodata nu am fost curios de ele....Si daca ar fi asa, intre P9 si Honor 8 care e mai bun?Mie aceste Honor 8 imi surade mai mult decat P9, estetic vorbind  arata foarte bine, la P9 nu-mi place spatele deloc.

#8
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostMatteo19, on 08 martie 2017 - 20:10, said:

insa nu stiu cata incredere sa acord astora de la Huawei....
Este al treilea producator de telefoane din lume, dupa Samsung si Apple. Au software adaptat pentru Europa, suport oficial, garantie oficiala la noi, nu vad de ce nu ai avea incredere.

Avantajele lui Honor 8 in fata lui P9 sunt design-ul si acel 1GB RAM in plus, in rest P9 castiga.

#9
gtr2rr3

gtr2rr3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.09.2016
A5
Preț cam mare, dar aleg A5

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate