Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Scuter nou sau sh

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
silviuail

silviuail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.01.2014
Salut as dori sa acizitionez un scuter cu un buget de maxim 1200 e.
Unul nou ma tenteaza mai mult insa cu aces buget e destul de dificil - fb sau kymco sau pegasso am citi destul de multe reviewuri proaste(mai putin kymco)
Sh ma sperie km plus ca sunt nou in domeniu si habar nu am ce sa verific sau cum sa repar/schimb.
Cu scuterul ar trebui sa fac drumuri aproape zilnice de 10-15km 2 persoane cu o greutate de 160 kg impreuna.
E mai mult o dorinta decat o necesitate dar nu pot sa ma bucur singur - nevasta :))
Astept pareri pe subiect cu recomandari.

Va multumesc.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
2 persoane maricele + scuter nu suna prea bine
la pret de scuter nou probabil poti gasi o masina sh decenta
daca erai singur, avea sens un scuter

#3
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Pai, daca aveti carnet pentru a conduce un scuter de 49cmc, se poate asa = 2 scutere  uzate la putin peste 500 de Euro https://www.olx.ro/a...q-scuter-49cmc/ si restul pentru reparatii si se bucura fiecare sa conduca scuterul sau fara a fi dependenti unul de programul celuilalt.

Aprillia se spune ca sunt destul de bune. Posted Image

Cum obţii permisul pentru scuter şi ce mai poţi conduce cu permisul auto categoria B

Edited by poadol, 08 March 2017 - 12:16.


#4
silviuail

silviuail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.01.2014
Am doar b-ul....ma gandeam ca un scuter de 49 nu e ok pt 2 persoane...

#5
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 06.08.2015
kymco am si eu atv ul in fine adus din sua acum ceva timp si nu am probleme cu el

#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
2 persoane fara experienta, scuter, necesitate? Nu.

Scuterul nu este o masinarie pe care sa te poti baza, daca nu stii cu ce se mananca. Trebuie sa-l reglezi/repari destul de des. Daca nu ai exp, o sa fie mai dificil la inceput. Recomand 2 biciclete, daca distanta este pana in 10 km.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mergi pe Kimko Dink 50 ( 49 cmc ) , 2T .

#8
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 bluesnake, on 09 martie 2017 - 10:04, said:

2 persoane fara experienta, scuter, necesitate? Nu.

Scuterul nu este o masinarie pe care sa te poti baza, daca nu stii cu ce se mananca. Trebuie sa-l reglezi/repari destul de des. Daca nu ai exp, o sa fie mai dificil la inceput. Recomand 2 biciclete, daca distanta este pana in 10 km.
Biciclete electrice? Daca va cumpara un scuter nou, n-are ce sa regleze la "el".

#9
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 bluesnake, on 09 martie 2017 - 10:04, said:

2 persoane fara experienta, scuter, necesitate? Nu.

Scuterul nu este o masinarie pe care sa te poti baza, daca nu stii cu ce se mananca. Trebuie sa-l reglezi/repari destul de des. Daca nu ai exp, o sa fie mai dificil la inceput. Recomand 2 biciclete, daca distanta este pana in 10 km.
Eu am un scuter Honda Bali an 95, are peste 50.000km și merge ca ceasul.
Mai am un Honda Sky care și ala merge fără reproș.
Piagio am unul pentru cei sub 18ani, adică 25km/h.
Vreau sa zic ca nu repar mai mereu la ele.

#10
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Ia-ti categoria A si cumparati un scuter decent de 125 cc, restul sunt "sa nu zici ca nu ai".
Pe 3-4 CP cu 2 persoane, adica 100 kg ale lui si inca 130-150 kg ale voastre?!  Esti ok?

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 barbat, on 14 martie 2017 - 09:09, said:

Ia-ti categoria A si cumparati un scuter decent de 125 cc, restul sunt "sa nu zici ca nu ai".
Pe 3-4 CP cu 2 persoane, adica 100 kg ale lui si inca 130-150 kg ale voastre?!  Esti ok?
Cu un 2T n-ai greturi daca motorul are compresie buna . La o adica pui un set de 80 si deja e " avion " heheheh .

#12
do_it

do_it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 18.05.2007
Salut. Daca ie scuter nou nu ai ce sa "reglezi" la el... asta daca nu dai cu el de pamint sau nu iti bagi mana tu in el. La second hand mare atentie de unde il iei... Am vazut  putine scouere de 50ccm cu 2 persoane mature in spate... si locul pe sa este mic... dar se poate. In oric caz Honda si Kymco sunt rezistente (Kymco este tot o Honda sau invers...).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate