Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Cuburi polistiren / rigips

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014
Bună ziua !
Subiectul meu nu este legat de construirea unei case, insă nu am găsit altă categorie pe forum pentru acest lucru. Dacă mi-a sărit mie din vedere, rog un moderator să mute acolo topicul ! Mulțumesc !

Am un proiect de realizat pentru școală, fiind clasa a 11a. Si la finalul proiectului trebuie sa fac un produs finit. Produsul o sa fie impartit in 2 parti, o machetă si un afiș. Cu afișul ma descurc, dar am nevoie de câteva sfaturi legate de machetă.
Macheta o sa fie o spirală din cuburi, sau ceva de genul unei spirale. Asta e partea usoara, dupa ce fac cuburile, gasesc o solutie de a creea ceva din ele. Dar intrebarea mea este, din ce material sa fac acele cuburi ? Polistiren de 2 cm ? Se taie bine ? Sau rigips ? M-am gandit la plexiglass, dar e greu de lucrat cu el pentru ca trebuie incins pentru a l indoi. Ce solutii imi puteti da ? Sau exista pe undeva cuburi gata facute ?
Vă multumesc frumos !

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cel mai simplu, polistiren. Cauta o firma de design care face lucrari din polistiren.

#3
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
polistiren extrudat. e indeajuns de tare si dens sa poti face ce ai nevoie.

#4
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

View Postmyshyk, on 07 martie 2017 - 07:24, said:

Cel mai simplu, polistiren. Cauta o firma de design care face lucrari din polistiren.
Nu-i nevoie de alti bani e dat, daca are sarma de nichelina si un adaptor sw 2 A si 12-24 V isi face singur lucrarea.

Edited by Ionel1974, 07 March 2017 - 08:50.


#5
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014

View PostIonel1974, on 07 martie 2017 - 08:45, said:


Nu-i nevoie de alti bani e dat, daca are sarma de nichelina si un adaptor sw 2 A si 12-24 V isi face singur lucrarea.

Imi poti explica te rog ce este acel adaptor ? Sarma de nichelina fac rost, dar nu stiu nimic legat de adaptor.

Eu ma gandeam sa decupez polistirenul cu un cutit/cutter incins, ca sa taie bine. Ca altfel stiu ca nu iese bine. Sau cu un pendular. Ce spuneti ?

#6
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Polistiren expandat de 2 cm asa cum ai spus si tu. Se taie foarte bine cu o lama noua de cutter. Nu este nevoie sa tai toata adancimea placii de polistiren, ci doar cel mult 1 cm din ea, poate chiar mai putin. Faci o proba, vezi cum se comporta si iti "reglezi" mana. Se pune placa pe marginea mesei, cu linia taieturii iesita in afara mesei spre tine si se apasa usor pana plezneste. Ceva similar cum se taie geamgiul foaia de sticla.
Nu te complica, nu ai nevoie de alta procedura sau instrument pentru a taia polistiren de 2 cm.

Edited by addumi, 07 March 2017 - 09:34.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSSitarus, on 07 martie 2017 - 07:10, said:

Bună ziua !
Subiectul meu nu este legat de construirea unei case, insă nu am găsit altă categorie pe forum pentru acest lucru. Dacă mi-a sărit mie din vedere, rog un moderator să mute acolo topicul ! Mulțumesc !

Am un proiect de realizat pentru școală, fiind clasa a 11a. Si la finalul proiectului trebuie sa fac un produs finit. Produsul o sa fie impartit in 2 parti, o machetă si un afiș. Cu afișul ma descurc, dar am nevoie de câteva sfaturi legate de machetă.
Macheta o sa fie o spirală din cuburi, sau ceva de genul unei spirale. Asta e partea usoara, dupa ce fac cuburile, gasesc o solutie de a creea ceva din ele. Dar intrebarea mea este, din ce material sa fac acele cuburi ? Polistiren de 2 cm ? Se taie bine ? Sau rigips ? M-am gandit la plexiglass, dar e greu de lucrat cu el pentru ca trebuie incins pentru a l indoi. Ce solutii imi puteti da ? Sau exista pe undeva cuburi gata facute ?
Vă multumesc frumos !

Tai frumos laturile cuburilor din polistiren extrudat nu expandat, iei niste scobitori si le infigi ca sa creezi cuburile. Iei glue gun ( e vreo 40-80 ROn la bricodepot si magazinele de bicolaj) si ii solidifici marginile si ai un cub bun de prelucrat pentru spirala. Sa iti iei mai multe bucati de polistiren ca s-ar putea sa gresesti la unele. Polistirenul extrudat se poate taia si cu un traforaj.
Poti sa faci si cu polistiren expandat, la fel tai laturile cuburilor, pui scobitoare, iei niste ziare vechi si aracet, infasori ziarele in jurul structurii si dai cu aracet pentru a se intari, avantajul la ziare e ca le poti colora , ma gandesc ca vrei sa arate si frumos acea spirala. mult succes la proiect, creativitate sa ai

#8
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostSSitarus, on 07 martie 2017 - 07:10, said:

Macheta o sa fie o spirală din cuburi,
Cumpără un joc ca asta:                                       sau ca ăsta:

Attached Files


Edited by Mircel, 07 March 2017 - 10:03.


#9
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Cauta pe youtube cum se face unealta pentru HOT Wire Cutting.
Poti folosi si o coarda de chitara daca nu gasesti nichelina.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,525
  • Înscris: 05.06.2009

mai poti folosi si burete din acela special, cu ajutorul caruia se fac aranjamentele florale. cand este uscat este usor si rigid. probabil se si poate taia foarte simplu/usor. intreaba la orice florarile mai rasarita.
ce dimensiuni ar trebui sa aiba cuburile pe care le vei folosi ? problema "majora" este culoarea buretelui, poate fi verde, gri inchis sau aproape negru. fie te gandesti cum sa le dai alta culoare, fie le folosesti ca atare.
uite o varianta
http://cosima-shop.r...-oasis?limit=64

daca nu, gasesti cuburi de plexiglas la firmele care fac produse personalizate. daca ai nevoie de cuburi mici, s-ar putea sa te ajute cutiutele pentru bijuterii
uite un exemplu, doar ca nu este cub (15x25x25 mm); dar macar poti incepe cautarile de undeva
https://www.kreativs...enta-15x25x25mm


si o ultima idee interesanta, cuburi care imita gheata

http://www.f64.ro/ar...16buc-set-.html


Edited by corinadaniela, 07 March 2017 - 10:29.


#11
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
La rigips ai mult de lucru si nu cred ca te descurci sa il lucrezi ca sa iasa ceva frumos....
Si eu iti recomand polistiren de 2cm, din care iti faci patrate si pe urma le lipesti cu spuma pentru lipit polistiren pe casa....

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostIonel1974, on 07 martie 2017 - 08:45, said:

Nu-i nevoie de alti bani e dat, daca are sarma de nichelina si un adaptor sw 2 A si 12-24 V isi face singur lucrarea.
Pentru tine, e usor. Dar vezi raspunsul urmator al initiatorului.Posted Image

View Postaddumi, on 07 martie 2017 - 09:31, said:

Polistiren expandat de 2 cm asa cum ai spus si tu. Se taie foarte bine cu o lama noua de cutter. Nu este nevoie sa tai toata adancimea placii de polistiren, ci doar cel mult 1 cm din ea, poate chiar mai putin. Faci o proba, vezi cum se comporta si iti "reglezi" mana. Se pune placa pe marginea mesei, cu linia taieturii iesita in afara mesei spre tine si se apasa usor pana plezneste. Ceva similar cum se taie geamgiul foaia de sticla.
Nu te complica, nu ai nevoie de alta procedura sau instrument pentru a taia polistiren de 2 cm.
Vrea o macheta, precizia si finetea execuiei conteaza. La ceea ce ai scris tu, acestea lipsesc.
Preferabil sa caute la magazinele de jucarii niste cuburi care se potrivesc scopului.

Edited by myshyk, 07 March 2017 - 10:44.


#13
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014

View Postcorinadaniela, on 07 martie 2017 - 10:24, said:

mai poti folosi si burete din acela special, cu ajutorul caruia se fac aranjamentele florale. cand este uscat este usor si rigid. probabil se si poate taia foarte simplu/usor. intreaba la orice florarile mai rasarita.
ce dimensiuni ar trebui sa aiba cuburile pe care le vei folosi ? problema "majora" este culoarea buretelui, poate fi verde, gri inchis sau aproape negru. fie te gandesti cum sa le dai alta culoare, fie le folosesti ca atare.
uite o varianta
http://cosima-shop.r...-oasis?limit=64

daca nu, gasesti cuburi de plexiglas la firmele care fac produse personalizate. daca ai nevoie de cuburi mici, s-ar putea sa te ajute cutiutele pentru bijuterii
uite un exemplu, doar ca nu este cub (15x25x25 mm); dar macar poti incepe cautarile de undeva
https://www.kreativs...enta-15x25x25mm


si o ultima idee interesanta, cuburi care imita gheata

http://www.f64.ro/ar...16buc-set-.html

Multumesc de idei, dar vreau sa fac cuburi cu latura de 10 cm. Cred ca raman la polistiren, dar o sa mai caut si prin oras la magazine de bricolaj ori de constructii cuburi gata facute. Ideea e ca pe acele cuburi sa fie lipite niste poze

#14
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Pentru polistiren cu marginile cat mai drepte eu folosesc ca masa de lucru o scandura rindeluita (ca sa fie cat mai dreapta); placa de polistiren o presez cu un  dreptar de aluminiu ca sa stea nemiscata , apoi cu un cutter de calitate tai polistirenul folosind dreptarul drept ghidaj. In functie de calitatea cutter-ului si a lamei - trebuie sa fie cat mai rigide- si de experienta , iese o taietura buna spre perfecta  Posted Image
Metoda cu nichelina e buna daca ai mult de taiat - tu decizi ce metoda folosesti...
Pt. lipire ,gasesti adezivi de genul: https://www.dedeman....b-diy/p/5001353 Se gaseste si la cutie-se aplica cu ceva gen spatula.
LE : vezi ca polistienul expandat e de mai multe calitati - unul mai tare altul mai moale ...

Edited by tinel231, 07 March 2017 - 11:16.


#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Ia încearcă aici, sigur te pot ajuta: http://studentprint....chetare-2.html.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttinel231, on 07 martie 2017 - 11:11, said:

Pentru polistiren cu marginile cat mai drepte eu folosesc ca masa de lucru o scandura rindeluita (ca sa fie cat mai dreapta); placa de polistiren o presez cu un  dreptar de aluminiu ca sa stea nemiscata , apoi cu un cutter de calitate tai polistirenul folosind dreptarul drept ghidaj. In functie de calitatea cutter-ului si a lamei - trebuie sa fie cat mai rigide- si de experienta , iese o taietura buna spre perfecta  Posted Image
Metoda cu nichelina e buna daca ai mult de taiat - tu decizi ce metoda folosesti...
Pt. lipire ,gasesti adezivi de genul: https://www.dedeman....b-diy/p/5001353 Se gaseste si la cutie-se aplica cu ceva gen spatula.
LE : vezi ca polistienul expandat e de mai multe calitati - unul mai tare altul mai moale ...
E vorba de "cuburi cu latura de 10 cm" Crezi ca poti asigura o asemenea suprafata perfect neteda din patrate de 10 x 10 x 2 cm? Stii cam cat e de lucruu cu finisarile? Si ca ai toate sansele sa nu reuseasca?

#17
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostSSitarus, on 07 martie 2017 - 07:10, said:

Am un proiect de realizat pentru școală, fiind clasa a 11a.
Ce mai radeam de tine daca erai in clasa cu mine...

Proiect de lucru manual in clasa a 11a??? Posted Image

#18
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostSSitarus, on 07 martie 2017 - 09:15, said:

Imi poti explica te rog ce este acel adaptor ? Sarma de nichelina fac rost, dar nu stiu nimic legat de adaptor.

Eu ma gandeam sa decupez polistirenul cu un cutit/cutter incins, ca sa taie bine. Ca altfel stiu ca nu iese bine. Sau cu un pendular. Ce spuneti ?

View Postmandrku, on 07 martie 2017 - 10:02, said:

Cauta pe youtube cum se face unealta pentru HOT Wire Cutting.
Poti folosi si o coarda de chitara daca nu gasesti nichelina.
Aşa e; am văzut clipuri pe youtube în care arăta cum confecţiona aşa ceva alimentat la 5 V din USB.
Caută cu google "HOT Wire Cutting"

Edited by jobist, 07 March 2017 - 13:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate