Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Conector sonda lambda

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Salut, vreau sa cumpar sonda lambda din magazin on line de la firme cunoscute de piese auto, e pretul mai bun ca la magazinele din oras.
Nedumerirea e ca in poze apare cablul sondei fara conector si el trebuie montat manual .
Sonda e Bosch.
E normal asa ceva ? Vine oare cu instructiuni de montaj ?

Attached Files


Edited by adrian_popa, 07 March 2017 - 06:23.


#2
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Ai cod pe cea veche?

#3
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Sonda din poza este una universala. Parerea mea personala este ca sondele universale, desi merg, nu prea sunt stralucite. Recomand sonda dedicata tipului de masina, e mai scumpa, dar nu ai probleme ulterior. Sonda dedicata vine cu mufa identica cu cea originala.

#4
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Am inteles, nu am demontat sonda de pe masina, sa vad codul de pe ea , am avut alte probleme.

#5
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008
Merge si universala , trebe sa fie cu 4 fire..vezi ce ai la masina ta.. se crimpuieste cu clipsurile alea 4...ca ele nu se pot suda..

Edited by alamic05, 20 March 2017 - 13:45.


#6
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Dupa cum a zis si @campary este o sonda universala, parerea mea este sa nu te zgarcesti la cativa lei si sa cumperi o sonda dedicatata pentru motorul tau. Daca este si sonda inainte de catalizator atunci nu folosi una univerersala.

#7
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
Am avut eu pe Zafira mea. Una sa defectat după 6luni aialanta după catalizator merge de 2 ani. Cum ție norocul. Neapărat să pui cu mufa , să nu încerci să cositoresti firele că nu prea merge.

#8
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Multumesc, pentru sfaturi

#9
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008

View Postalexandruovi, on 20 martie 2017 - 20:07, said:

Am avut eu pe Zafira mea. Una sa defectat după 6luni aialanta după catalizator merge de 2 ani. Cum ție norocul. Neapărat să pui cu mufa , să nu încerci să cositoresti firele că nu prea merge.
Normal ca nu merge ca nu rezista la caldura..de aia ai clipsurile alea..iesi mult mai ieftin cu universala..toate fac acelasi lucru..nimic mai mult. Doar daca gasesti la pret apropiat de universala atunci merita sa o iei Posted Image . Sonda importanta e cea pre catalizator...

#10
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Multumesc, deci asta e cu clipsurile, sunt pentru conectare firelor , si nu cum fac unii , le cositoresc.
Si ordinea firelor , dupa culori sau....

#11
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008

View Postadrian_popa, on 26 martie 2017 - 21:49, said:

Multumesc, deci asta e cu clipsurile, sunt pentru conectare firelor , si nu cum fac unii , le cositoresc.
Si ordinea firelor , dupa culori sau....

Vezi aici ( click aici )

sau pozele atasate

e foarte simplu .

Negru la negru

gri la gri

si alb la alb x2

De obicei e la culoare .

La partea de incalzire nu conteaza polaritatea.

Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   22.1K   41 downloads
  • Attached File  2.jpg   28.4K   52 downloads

Edited by alamic05, 27 March 2017 - 08:32.


#12
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Interesant, multumesc, asa e mai clara treaba

#13
Gringo29

Gringo29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2012
Salut tuturor ! Am si eu problema cu sonda lamda . M-i s-a incins catalizatoru , mi-a topit mufa de la sonda , am cumparat sonda noua , stecher nou dar problema este ca nu stiu cum vin culorile la fire . Cunosc semnificatia culorilor de la sonda , in schimb nu cunosc semnificatia culorilor care intra in masina . Acestea ar fi : maro, verde galben, alb simplu, negru verde, violet alb, alb simplu . Precizez ca din aceste fire , doua sunt de la pompa servo , ma intereseaza in principal cele de la senzor . Masina este un Ford Focus , model 2002 , 1.8 benzina , motor 16 v, zetec .

Va multumesc anticipat pentru ajutor !

Edited by Gringo29, 08 December 2018 - 09:17.


#14
Gringo29

Gringo29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2012
Am scris gresit culorile la fire . Culorile sunt : Doua fire negru galben , doau fire alb simplu , un fir maro si un fir galben verde .

#15
bajureanu

bajureanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.01.2011
Salut.Am un Ford focus mk1, 2001 facelift, iar a doua sonda lambda cea de dupa catalizator e lispa. Am cumparat sonda dar nu stiu exact cum sa o leg. Din masina am urmatoatele fire: verde/albastru, albastru/negru, alb/rosu, rosu/maro. Va rog ajutati-ma cu legaturile, la firele de la sonda am doua albe, unul gri si unul negru

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate