Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Atasare aragaz la butelie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
barapt1

barapt1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.03.2017
Am cumparat un aragaz brand Hansa (nu mai stiu modelul) si vreau sa il atasez la o butelie, in spate pentru atasare are asa ceva (am atasat poza), eu cred ca ala este pentru atasare la gaz, eu pentru atasament la butelie am cumparat asta (am atasat poza).  Intrebarea mea este cum fac trecerea de la aragaz la racordul meu de butelie din poza ? Am incercat sa il prind direct in spate dar nu sta cum trebuie, se misca sus jos. am impresia ca mi-ar trebui un racord flexibil pentru gaz care sa il leg in spate si de racordul flexizil sa leg fitingul meu pentru furtunul de butelie. este corect ?

Attached Files



#2
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Cauta o persoana autorizata care se pricepe, nu e de joaca cu gazul!

#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Lasa-l asa!...aragazul
Ca sa folosesti butelia, trebuie sa ai un regulator de presiune si sa schimbi duzele aragazului.
Si spre siguranta ta si a celor din jurul tau foloseste calti!

#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
La butelie trebuie sa pui si un reductor. si sa atasezi si un furtun, de asemenea trebuie sa montezi si diuze de GPL.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Este furtun pentru propan. Mai cumperi un regulator pentru propan, il montezi pe butelie iar intre regulator si aragaz faci legatura cu acest furtun conectat la piesa din prima poza.
In ambele capete se pui coliere si le strangi bine sa nu ai scurgeri.
http://intersaferoma...tru-propan.html
http://elf-comimpex-...or-propan-butan

 ccf_cristi, on 06 martie 2017 - 11:32, said:

Lasa-l asa!...aragazul
Ca sa folosesti butelia, trebuie sa ai un regulator de presiune si sa schimbi duzele aragazului.
Si spre siguranta ta si a celor din jurul tau foloseste calti!
Si daca il lasa asa cum il foloseste? Face foc cu lemne in el? Cred ca vrea butelie ca nu are gaz in zona.

PS, de diuze uitasem. Da trebuie schimbate si diuzele. De obicei se livreaza odata cu aragazul. Alea pentru butelie au gaurile mai mici.

Edited by PoeOvidiu, 06 March 2017 - 11:38.


#6
barapt1

barapt1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.03.2017
Va multumesc frumos, pot spune ca ma pricep sa il instalez, am uitat sa precizez:

-Am diuze pentru GPL ( au venit cu aragazul)
-Am si furtun de gaz cu care sa il leg la butelie
-Am si regulatorul de presiune care intra in butelie

Aragazul veche care il schimb tot eu l-am pus, dar ala a fost mai usor de conectat direct la racordul GPL, asta nou are fitingul din poza si nu se poate conecta direct, vroiam sa stiu doar ce imi mai trebuie ca sa fac legatura intre fitingul din spatele aragazului si racordul meu de GPL.

@Ovidiu nu se poate conecta direct racordul de GPL din poza mea cu fitingul din spatele aragazului, nu sta efectiv, se insurebeaza pana la capat dar se misca sus jos si scapa aer acolo, mai trebuie pus ceva intre, de aia ma gandeam la un furtun obisnuit de gaz cu care s-ar potrivii fitingul meu la capat.

Edited by barapt1, 06 March 2017 - 11:58.


#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Si pe langa diuze, vezi ca mai trebuie sa le si reglezi, sa strangi la maxim un surubel, la mine la tara, din cauza pozitiei inaccesibile nu am reusit sa strang si la cuptor si cam arde, in schimb la ochiuri a scazut semnificativ flacara, ca era setata pe metan din reteaua curenta.

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 barapt1, on 06 martie 2017 - 11:24, said:


Trebuie sa cumperi un racord semiolandez FI-FE 1/2" , pe care sa-l "prinzi" prima data la "teava" de intrare in aragaz, folosind semiolandezul si garnitura.

Attached File  Semiolandez.jpeg   138.93K   56 downloads

Dupaia infiletezi in el adaptorul ala (pe care l-ai cumparat) de la filet de 1/2, la furtun

Incearca la Romstal ca vad ca au - click aici

Edited by florin71_skoda, 06 March 2017 - 12:03.


#9
barapt1

barapt1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.03.2017

 florin71_skoda, on 06 martie 2017 - 11:57, said:

Trebuie sa cumperi un racord semiolandez FI-FE 1/2" , pe care sa-l "prinzi" prima data la "teava" de intrare in aragaz

Semiolandez.jpeg

Incearca la Romstal ca vad ca au - click aici

Super!! asta cautam sunt sigur ca asta imi trebuie!! Multumesc frumos!

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca nu gasesti piesa dinaia, poti cumpara un olandez de 3/8 care sa aiba neaparat garnitura. Adica sa nu fie cu stringere pe con. Daca este de 3/8, atunci are "piulita" de 1/2.

Attached File  Olandez 1.jpg   42.16K   22 downloads

"Piulita" o infiletezi in aragaz, iar dupaia piesa ce-ti ramine o folosesti "in spate" ca sa ajungi de la 3/8 la 1/2

Attached File  Olandez 2.jpg   74.03K   17 downloads

Ar mai merge si cu ceva racorduri de apometru care sa aiba piulita de 1/2", dupa care sa-ti cumperi reductia aferenta, sau o alta piesa dinaia de trecere de la filet la furtun.

Attached File  olandez_alama apometru.jpg   139.91K   15 downloads

Edited by florin71_skoda, 06 March 2017 - 12:21.


#11
barapt1

barapt1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.03.2017

 florin71_skoda, on 06 martie 2017 - 12:12, said:

Daca nu gasesti piesa dinaia, poti cumpara un olandez de 3/8 care sa aiba neaparat garnitura. Adica sa nu fie cu stringere pe con. Daca este de 3/8, atunci are "piulita" de 1/2.

Olandez 1.jpg

"Piulita" o infiletezi in aragaz, iar dupaia piesa ce-ti ramine o folosesti "in spate" ca sa ajungi de la 3/8 la 1/2

Olandez 2.jpg

Ar mai merge si cu ceva racorduri de apometru care sa aiba piulita de 1/2", dupa care sa-ti cumperi reductia aferenta, sau o alta piesa dinaia de trecere de la filet la furtun.

olandez_alama apometru.jpg

Iti multumesc frumos! Cred ca daca pun piulita in aragaz o sa joace ca are ceva sistem ciudat, am impresia ca trebuie neaparat pus olandez.

Edited by barapt1, 06 March 2017 - 12:24.


#12
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Vezi daca cotul tau cu racord de furtun are in interior un [guler] pe care sa poata etansa garnitura.Daca are acel guler ,monteaza direct acel cot,folosind o garnitura mai groasa.
Eu ,din fabrica,am gasit acolo 2 garnituri suprapuse.

#13
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Poate sari in aer cu improvizatiile tale. La asa ceva daca nu te pricepi trebuie sa chemi un meserias.

 barapt1, on 06 martie 2017 - 11:54, said:

pot spune ca ma pricep sa il instalez, am uitat sa precizez:
...poate te vad pe la stirile protv de la ora 17 Posted Image

#14
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Daca nu are scapari de gaze, nu se intampla nimic. Acel racord primit in pachet este necesar sa-i atasezi o garnitura, fiind suficienta si cea de la butelie care o gasesti atasata.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 barapt1, on 06 martie 2017 - 12:22, said:

Iti multumesc frumos! Cred ca daca pun piulita in aragaz o sa joace ca are ceva sistem ciudat, am impresia ca trebuie neaparat pus olandez.
Pai in a2-a poza e racordul aragazului? Daca da, atunci nu ai nevoie de acel niplu, doar de garnitura. Iti joaca sus/jos pentru ca nu ai garnitura.

#16
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Sfaturile sunt bune, insa nu atunci cand este vorba despre montarea unui aragaz.
Daca la instalatia de apa poti sa lucrezi neavand o pregatire de specialitate, nu acelasi lucru se intampla la reteaua de gaz sau butelie.
Daca apa curge dupa ce ai schimbat un furtun flexibil la o baterie, nu risti decat o inundatie. Daca sunt scurgeri de gaz risti moartea.
Ceea ce pare simplu de facut nu inseamna ca si poti finaliza in siguranta.
Ma asteptam ca toate indemnurile pentru initiator sa fie directionate spre a chema un instalator autorizat.

#17
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
În partea opusă, cealaltă latură, nu ai o ieșire de țeavă cu dop?

#18
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,532
  • Înscris: 30.01.2008

 barapt1, on 06 martie 2017 - 11:24, said:

Am cumparat un aragaz brand Hansa (nu mai stiu modelul) si vreau sa il atasez la o butelie, in spate pentru atasare are asa ceva (am atasat poza), eu cred ca ala este pentru atasare la gaz, eu pentru atasament la butelie am cumparat asta (am atasat poza).  Intrebarea mea este cum fac trecerea de la aragaz la racordul meu de butelie din poza ? Am incercat sa il prind direct in spate dar nu sta cum trebuie, se misca sus jos. am impresia ca mi-ar trebui un racord flexibil pentru gaz care sa il leg in spate si de racordul flexizil sa leg fitingul meu pentru furtunul de butelie. este corect ?
Contacteaza o persoana autorizata !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate