Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sennheiser HD 600 / upgrade

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Da, am citit si despre Meze 99 Classics, dar am preferat sa merg pe OPPO PM3.
Oricum, daca ceva nu-mi place la ele, am timp destul sa le trimit inapoi

Edited by eduard_w, 06 March 2017 - 11:27.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postrazor01, on 06 martie 2017 - 02:32, said:

Cum adica le strici? Plus ca sunt o gramada de jocuri care au sunet foarte bun, de ce sa nu te bucuri de el?
La figurat. Ca si cum ai da orzul pe gaste, daca asta ai auzit-o. Evident ca nu se strica, dar dai banii degeaba pe ele.

View Postdonjoe, on 06 martie 2017 - 10:56, said:

Cât despre căşti închise cu sunet similar cu HD600, n-o să-ţi vină să crezi, dar recent am auzit fix comparaţia asta în review-ul unui model românesc (mai ieftin decât PM-3):
Un review ar fi aici - http://soundnews.ro/...ade-in-romania/

#21
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Orice casti închise,  indiferent cât de scumpe ar fi, nu cred că au aceeași calitate ca cele deschise

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Evident ca nu. De-asta ti-am zis sa ti alea ptr auditie de muzica. Muzica nu deranjeaza asa mult nici pe cei din jur, comparativ cu zgomotele din jocuri.
Doar ca in jocuri nu ai nevoie de super casti, ori se pare tu asta vrei in continuare.

#23
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Posteduard_w, on 06 martie 2017 - 11:42, said:

Orice casti închise,  indiferent cât de scumpe ar fi, nu cred că au aceeași calitate ca cele deschise

Cred că ţine puţin şi de genurile de muzică ascultate. Dacă asculţi muzică Clasică, jazz, sau orice muzică acustică, nişte căşti deschise au avantaje clare datorită scelei/ imaginii stereo mai bine redate, dar şi sunetului mai natural. Pentru muzică contemporană sintetică, da, probabil extensia bună pe frecventele joase să fie un plus important.

Şi că tot veni vorba de muzică de calitate, va recomand două piese ( sunt gratis acum pe Linnrecords ), sunt foarte potrivite pentru ''testarea'' echipamentului audio:

Fantasia on a Theme by Thomas Tallis: http://www.linnrecor...ade-apollo.aspx

Calm Sea and Prosperous Voyage: http://www.linnrecor...-concertos.aspx

Posted Image

Edited by alexx20alexx, 06 March 2017 - 12:21.


#24
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postalexx20alexx, on 06 martie 2017 - 12:19, said:

Pentru muzică contemporană sintetică, da, probabil extensia bună pe frecventele joase să fie un plus important.

Ca sa fiu rau pot sa spun si eu ca ramane deschisa discutia daca genul asta de sunete (muzica comerciala de club) sunt sau nu muzica Posted Image

View Posteiffel, on 06 martie 2017 - 11:30, said:

La figurat. Ca si cum ai da orzul pe gaste, daca asta ai auzit-o.

Asta este adevarat, dar la fel de bine nu ai nevoie de un Range Rover daca 99% dintre drumurile tale sunt pe asfalt, dar lumea tot il cumpara Posted Image

Edited by razor01, 06 March 2017 - 13:50.


#25
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Offtopic : am facut din nou cateva teste cu Creative Zx vs ASUS STX ll, ambele cu Sennheiser HD600 ( muzica doar )
Creative Zx e dezastru la muzica comparativ cu ASUS STX ll
Sunt curios cum se va auzi la OPPO PM 3, o voi testa pe ambele placi de sunet, dar sunt de pe acum convins ca pt muzica, orice casti din lume as alege, Creative Zx e in urma
Repet, doar pt muzica. In jocuri ASUS STX ll e inexistenta, comparativ cu Zx. Am incercat si cu APO EQ, fel si fel de setari, bass, inalte, etc.
Pt mine un lucru e clar : Creative sunt facute strict pt gaming

#26
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu nu am inteles de ce ar cumpara cineva o placa audio de PC asa de scumpa, când la banii aia se pot cumpara deja DAC-uri stereo decente.

#27
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Te referi la Asus STX ll?

#28
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ma refer la orice placa audio de PC care depaseste 300 lei.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Poate ptr ca suna mai bine decat orice DAC in banii aia ?

#30
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
cum ar putea din moment ce asta este construita pe 8 canale (7.1), in timp ce un DAC are doar 2.0? pastrand proportiile, nu este fix ca si cum am compara un receiver 5.1 cu un amplificator stereo ?

#31
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postrazor01, on 06 martie 2017 - 16:59, said:

cum ar putea din moment ce asta este construita pe 8 canale (7.1), in timp ce un DAC are doar 2.0? pastrand proportiile, nu este fix ca si cum am compara un receiver 5.1 cu un amplificator stereo ?
Posted Image Nu. E ca şi cum ai susţine că un autobuz merge mai repede decât un Ferrari pentru că duce mai multe persoane deodată la destinaţie. Şi e ridicol, când problema pusă e strict cea a vitezei.

Edited by donjoe, 06 March 2017 - 18:02.


#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
DAC-ul de pe placa aia poate lucra in 7.1 dar si in 2.0 - caz in care e mult mai bun - unitatile de calcul sunt puse sa lucreze mai multe pe un canal - asa cum lucreaza si un DAC standalone stereo.
In plus placa nu e 7.1 - are pinii ptr a pune un modul suplimentar ptr a putea scoate 7.1. Atat. Ea e facuta in mod normal sa scoata stereo - nu are decat 2 mufe RCA pe placa principala ( sau singura daca nu iei versiunea 7.1 ). Daca vrei 7.1 iei versiunea cu modulul respectiv..

Si in plus fata de un DAC de pret similar asta se poate tuna. Schimbi OP-AMP-urile dupa cum doresti si o faci sa sune cum vor urechile tale - vezi si topicul de modare - Hi-Fi pe PC.

Diferentele in mod normal la lucrul in 5.1/7.1 si 2.0 sunt destul de mici, in special la THD ( Total Harmonic Distorsions ) - Cand DAC-ul foloseste mai multe unitati pe canal converisa e mai precisa si distorsiunile mai mici.

Mie versiunea veche a placii - STX-ul simplu imi suna mai bine decat FiiO X5II care m-a costat mai mult decat dublul ei. Ce-I drept dupa modare, dar piesele folosite au fost relativ ieftine. STX II-ul vine si cu OP-AMP-uri suplimentare ptr modare - inclusiv 2 care le folosesc si eu.

Singurele probleme ale unei placi interne sunt legate de interferentele din PC, in special pe partea de alimentare.
In schimb un DAC separat pe USB are si el probleme de interferente pe iesirea de USB.

#33
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Mi-ar plăcea să cred că există un OP AMP bun pt STX ll, să adauge ceva bas

#34
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Posteiffel, on 06 martie 2017 - 18:27, said:

un DAC separat pe USB are si el probleme de interferente pe iesirea de USB.
Basme audiofile. De fiecare dată când am văzut electroniști intervenind pe subiectul "interferențelor pe USB" interveneau ca să le explice audiofililor că nu știu ce vorbesc. :)

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Exista, dar din ce in ce mai reduse. Sursele sunt din ce in ce mai bune, iar producatorii iau in calcul filtraje suplimentare pe USB - tocmai din cauza aparitiei acestor DAC-uri.
Problemele sunt de la sursa in comutatie - ok ptr digital, nu suficient de ok ptr analogic, precum si diferitele oscilatoare din PC - necesita diverse frecvente de tact.

View Posteduard_w, on 06 martie 2017 - 18:45, said:

Mi-ar plăcea să cred că există un OP AMP bun pt STX ll, să adauge ceva bas
Are destul cu op-amp-urile default. Problema ta poate fi de la castile HD600 care sunt neutre, Sau de la preferintele tale muzicale. Bas-ul e la moda, dar in muzica actuala e cam exagerat.

#36
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu am avut numai probleme cu placile interne, de la tiuit in casti pana la probleme cu spatiul efectiv in carcasa PC-ului, asa ca nu voi mai cumpara vreodata.

Edited by razor01, 06 March 2017 - 20:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate