Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Efectul campului magnetic asupra organismului

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dadul

dadul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.02.2010
Un salut respectos pentru toti. Atunci cand o persoana doarme sau sta in apropierea unui camp magnetic (nu electromagnetic) ce i se poate intampla? Este cazul meu,dorm la o distanta de 20..30 cm de o gramada de magneti puternici neodim, noaptea imi mai intind mainile peste ei, acest lucru se intampla de cel putin 10 ani. Sunt perfect sanatos, va rog sa nu ma intrebati de ce nu-i iau de acolo sau de ce nu schimb locatia patului, pot sa le fac dar pe mine ma intereseaza efectul campului magnetic asupra corpului uman.Multumiri anticipat.

#2
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Si pamintu are cimp magnetic, si nu cred ca ametim fara sa bem, sau poate nu?

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Efectul este unul benefic conform studiilor. Eu am avut ca proiect de diplomă aparatul medical Magnetodiaflux.

http://florisan.remo...-magnetodiaflux

http://recuperare-me...magnetodiaflux/

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007

View Postdadul, on 05 martie 2017 - 14:39, said:

dorm la o distanta de 20..30 cm de o gramada de magneti puternici neodim, noaptea imi mai intind mainile peste ei,
nu neaparat ca iti fac rau, dar bine nu au ce sa faca . poate atrag homoglobina si te faci rosu pe partea dinspre ei ?Posted Image

Edited by strongsss, 05 March 2017 - 17:35.


#5
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View PostDigix, on 05 martie 2017 - 15:50, said:

Efectul este unul benefic conform studiilor. Eu am avut ca proiect de diplomă aparatul medical Magnetodiaflux.


Sa nu uitam faptul ca durata unei terapii cu cimp magnetic este de maxim 20 - 30 minute. Sa dormi in apropierea unor magneti este o treaba de mai multe ore.
PS Totusi nu pot sa nu-l intreb pe initiator de ce face acest lucru.

#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostGaby_M, on 05 martie 2017 - 19:14, said:

Totusi nu pot sa nu-l intreb pe initiator de ce face acest lucru.
Nici el nu știe...D-ai perfect sănătos!
Eu am învățat că doar câmpul magnetic variabil produce ceva.
Dacă magnetul stă, nu face nimic, are doar energie potențială.
Nu știu ce se întâmplă cu acel câmp magnetic al tuturor magneților atunci când

View Postdadul, on 05 martie 2017 - 14:39, said:

noaptea imi mai intind mainile peste ei

Câmpul magnetic devine variabil?

Edited by Mircel, 05 March 2017 - 19:53.


#7
dadul

dadul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.02.2010
Gaby_M, Asa dupa cum am spus o fac de multi ani, motivul; cu multi ani in urma am avut o durere de umarul drept in asa fel ca nu ma puteam nici sa ma piaptan, pe fata deabia ma spalam cu mana stanga,apoi am luat o carte de magnetoterapie si am vazut ce scrie acolo, sar peste amanunte. Un magnet neodim cu diametrul de 30mm x 5mm grosime l-am pus la umar pe piele si peste tricou am pus o saiba ca sa stea magnetul in dreptul umarului, il purtam ziua si noaptea il dadeam jos, statea lipit pe un fel de etajera de metal la capul meu,asta a fost timp de 10 zile dupa care nu am mai avut nimic (da chiar absolut nimic) nu fac reclama la terapie cu magneti de aceia nu am vrut sa fiu intrebat de ce nu ii iau,in timp am primit mai multi magneti tot neodim mai puternici si i-am pus tot acolo pe etajera aia, si acolo au ramas si in ziua de astazi. Motivul pentru care intreb este daca ma afecteaza cu ceva dupa un anumit timp,ani, bine mia facut dar rau poate sa-mi faca, asta vreau sa stiu,iertatimi gramatica.

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu repar televizoare de prin 1980....Apoi 4 ani am reparat statii de emisie receptie..
Din 2007 emit aproape zilnic pt ca am autorizatie si ma amuza..
Anul trecut am facut pe desteptul si mi-am spart o masea pt ca am incercat sa spar o aluna de padure..
Deci eu inghit la campuri...din 1980 pana in 2017 = 37 ani Si nu sunt mort sau ..
Concluzia cu magnetii aia?  Pericol zero..

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPrien, on 05 martie 2017 - 21:04, said:

Eu repar televizoare de prin 1980....Apoi 4 ani am reparat statii de emisie receptie..
Din 2007 emit aproape zilnic pt ca am autorizatie si ma amuza..
Nu te superi ca intreb, dar ce posturi emiti? Daca intinzi mainile in sus, se prind mai bine posturile? Si sa ne zici si noua frecventele :P

View Postdadul, on 05 martie 2017 - 20:40, said:

Motivul pentru care intreb este daca ma afecteaza cu ceva dupa un anumit timp,ani, bine mia facut dar rau poate sa-mi faca, asta vreau sa stiu,iertatimi gramatica.
Daca pana acum nu te-ai simtit rau, nu cred ca poate sa ti se intample ceva.

#10
dadul

dadul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.02.2010
Las ruga pe Digix care si-a dat diploma in domeniu sa-mi spuna cam ce s-ar putea intampla asa mai pe inteles,asta nu inseamna ca nu-i pot lua de acolo,dar daca imi fac bine,daca fac rau ii iau. Acesta este motivul pentru care apelez la cunoscatori.

#11
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Campul magnetic, ala de atrage fierul, nu are niciun efect permanent asupra organismului, si in general nici un efect, cu ceva mici exceptii:

Magnetism is not felt by the human senses in any obvious way, nor is there any substantial evidence that it is harmful. Yet it does have subtle effects on vision and heart performance. Consequently, researchers at the Lawrence Berkeley Laboratory of the University of California are conducting a long-term study of magnetic influences on body functions.
Probably the best-known sensory effect of magnetism is shown in total darkness, when the head of a person whose eyes are fully adapted to the dark is put between the poles of an alternating current magnet. As the field strength is increased, the person will begin to see a faint glow around the visual periphery. When the field is reduced, the glow vanishes.

The overall study, directed by Dr. Thomas Tenforde, has also explored the effects of strong magnetic fields on heart performance and has shown that they induce a marked change in electrocardiograms, which work by recording the voltage changes arising from tiny currents induced as the heart muscle contracts and relaxes.

http://www.nytimes.c...human-body.html

#12
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu stiu ca e bine sa dormim cu capul spre nordul magnetic. Posted Image

#13
dadul

dadul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.02.2010
Acele mici exceptii pot sau nu pot sa dauneze, asta e intrebarea.


















































shadowbroker
ShadowBroker

Edited by dadul, 12 March 2017 - 23:49.


#14
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postdadul, on 12 martie 2017 - 23:48, said:

Acele mici exceptii pot sau nu pot sa dauneze, asta e intrebarea.
pai scrie acolo destul de clar "nor is there any substantial evidence that it is harmful." ... adica nu exista nicio dovada ca e daunator...

#15
Eu-Mirela

Eu-Mirela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.04.2017
Cu siguranta pot spune ca o anumita putere magnetica nu afecteaza. (acum care este puterea maxima nu stiu) Spre exemplu folosesc o banda magnetica „Knee Active” care are o putere magnetica de pana la 900 de gausi. Este pentru durerea genunchiului drept si pot spune ca functioneaza chestia asta :). Asadar, nu cred ca acest camp magnetic afecteaza, ba chiar poate fac bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate