Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Renovare baie - Alternative faianta!

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
onequestion

onequestion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 10.01.2015

 Friskey, on 04 martie 2017 - 20:48, said:

Mai sunt si panourile decorative de interior din polistiren cu variante pentru baie. Polistirenul e impermeabil.
Panourile pvc nu cred sa faca mucegai daca sunt montate corect. Plasticul nu e conducator termic deci nu se poate face condens pe interior care sa duca la mucegai, in plus panourile astea sunt facute din 2 straturi, cu gol de aer inauntru.
Eu pe astea as merge acum.

Cam dupa cat timp au aparut primele probleme cu vopseaua din baia ta? Ai folosit culoare ori alb complet? Si nu ai faianta deloc?

Edited by Dany_Darke, 04 March 2017 - 21:17.


#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 xmanyacs77, on 04 martie 2017 - 20:18, said:

Tarkett........pe toti peretii si pe jos gresie.....Posted Image
Tarkett este o firma care se ocupa cu amenajari interioare.....deci nu este o gluma!Posted Image

#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 onequestion, on 04 martie 2017 - 20:55, said:

Cam dupa cat timp au aparut primele probleme cu vopseaua din baia ta? Ai folosit culoare ori alb complet? Si nu ai faianta deloc?
Nu am faianta deloc. Problemele au inceput sa apara dupa cam dupa 6 luni. Si nu e vorba de cojit (nici nu se prea baga de seama), e vorba de murdarit. Se curata dar tot raman pete.
Culoarea e un fel de albastru deschis. Arreghini K81 universale care m-a costat prin 2010 peste 400 lei 3litri. Din pacate nu mai stiu exact pretul, cred totusi ca a sarit de 500.
Super super vopselurile astora de la Arreghini, dar oricum ar fi nu se preteaza in zone unde se pot fi stropite usor: zona chiuvetelor, cada baie.

Edited by Friskey, 04 March 2017 - 21:10.


#22
onequestion

onequestion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 10.01.2015

 xmanyacs77, on 04 martie 2017 - 21:07, said:

Tarkett este o firma care se ocupa cu amenajari interioare.....deci nu este o gluma!Posted Image

Exact. Doar asta vroiai sa spui si tu acolo. Fara indoiala. As prefera sa incheiem discutia.

 Friskey, on 04 martie 2017 - 21:09, said:

Nu am faianta deloc. Problemele au inceput sa apara dupa cam dupa 6 luni. Si nu e vorba de cojit (nici nu se prea baga de seama), e vorba de murdarit. Se curata dar tot raman pete.
Culoarea e un fel de albastru deschis. Arreghini K81 universale care m-a costat prin 2010 peste 400 lei 3litri. Din pacate nu mai stiu exact pretul, cred totusi ca a sarit de 500.
Super super vopselurile astora de la Arreghini, dar oricum ar fi nu se preteaza in zone unde se pot fi stropite usor: zona chiuvetelor, cada baie.

Da, inteleg. Am observat ca si in Occident, in toate pozele de design interior baie, se pune totusi o portiune de faianta in jurul cazii. Si dupa 6 luni sa ai probleme, e grav. Caut ceva sa ma tina macar 5 ani, de bun simt.

Cu alte cuvinte, in RO, in afara de clasica faianta, nu prea sunt variante bune, din ce observ. Ori mai bine zis, variante la indemana repede.

Edited by onequestion, 04 March 2017 - 21:13.


#23
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 onequestion, on 04 martie 2017 - 19:52, said:

.......Ar rezista apei din jurul dusului, ce va fi in abundenta pe pereti?
Faianta a avut primul rol de a putea mentine curatenia . Stratul lucios si impermeabil impiedica depunerile de mizerie .
Lambriu de plastic ? Nici mafalda meseriasul nu va reusi sa monteze asa ceva 100% impermeabil , plus ca are un aspect ieftin , de plastic , oribil ...
Panouri de plastic ? Exista asa ceva dar numai pt zona dusurilor sia cazilor , un fel de cabine preformate ...peste ocean a fost moda . Ieftin , oribil .
Travertinul este ceva super luxos , recomandat . Asta da ....in combinatie si cu un parchet pe jos ...meserie
Dar daca doriti lavabila , si va asumati sa se murdareasca , indiferent ce spun producatorii , cautati vopsea lavabila ceramica .

Edited by 86-APP, 04 March 2017 - 21:15.


#24
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Nu erai nimic. Atata vreme cat nimeni nu stie de unde esti, presupunand ca nu esti oltean, ca ne-ai zis.
Pune vopsea si tine aproape.

LE: ai crezut ca stau in Militari?

Edited by crocko.dilul, 04 March 2017 - 21:20.


#25
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Poate sa fie lavabila din ce-o fi, ceramica, nanoceramic & shit, va avea micropori care vor face relativ dificila curatirea perfecta.
Poate numai sa dea o lavabila de foarte buna calitate, din asta super aderenta, impermeabila, etc apoi sa dea cu mai multe straturi de lac pentru lavabila. Dar in lacul asta as avea incredere numai daca ar fi spray-at, dat cu trafalet/pensula va face pori sau dungi.

#26
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Multumesc moderatorilor

#27
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
ceramica sau pătrățele de sticla  + lazura.
Simplu
.... sau o combinație de travertin (jos) + vopsea cu latex (sus)

#28
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am in zona dusului travertin si in rest lavabil colorat, am folosit savana teflonata cu baza de exterior. Sunt zeci de nuante, la mjne nu s-a scorojit sau murdarit de 1 an de cand am terminat baia.

Attached Files



#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 onequestion, on 04 martie 2017 - 21:12, said:

Exact. Doar asta vroiai sa spui si tu acolo. Fara indoiala. As prefera sa incheiem discutia.

Cu alte cuvinte, in RO, in afara de clasica faianta, nu prea sunt variante bune, din ce observ. Ori mai bine zis, variante la indemana repede.
Cu atitudinea asta a ta, nu e de mirare ca nu se inghesuie lumea sa te ajute.

Da, asa e. Saraciile astea de romani prefera faianta pentru peretii din baie, nu lavabila, tapetul sau ce mai folosesc bogatii din alte tari.

Edited by ericmario, 04 March 2017 - 21:53.


#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Variante diferite de faianta:

- piatra sub forma de placi taiate asemanator cu gresia ( pot fi mate sau slefuite fin pt intretinere mai usoara)
- granit (e mai casant)
- marmura (mai putin rezistenta la uzura si subsante)
- travertin ( are pori si gauri in care se poate strange mizerie si nu numai...)
- sticla ( fie e casanta fie e scumpa daca e calita)
- microciment nuantat/colorat in masa, eventual dat si cu lac de trafic industrial, eventual cu agenti de texturare mat in lac.
- gresie...
- mozaic
- lemn presat si tratat antifungic si hidrofugat, sau macar fiert in ulei de in si apoi intretinut cu ulei dublufiert de in sau alte produse dedicate.
- epoxi ( se acopera cu straturi de rasina epoxidica, care poate sa fie si colorata in masa)
- placi de HPL
- placi epoxi
- placi din alte materiale plastice de preferinta cat mai dure, eventual si cu tratament hard coat
- placi sau folie de fibra de carbon lacuita cu lac tratat termic in cuptoare auto
- placi din stainless (inox)
- placi din aluminiu cromat dur
- glazura (trebuie coapta termic la temperatura mare)
etc.


La faianta se gasesc nspemiliarde de modele, nunate, texturi, marimi, grosimi, rezistente, si ai de unde alege.

Exista si vopsea de mai multe feluri:
- vopsea de ulei
- vopsea cu rasini alchidice
- poliuretanica
- email
- cu teflon (multe sunt prost facute si se exfoliaza)
- cauciucata
- speciala cu particule ceramice tratata termic cum e cea de reconditionat cazi de baie.

Edited by loock, 04 March 2017 - 22:19.


#31
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Părerea mea e că sticla colorată e cea mai "trendy" acum, dar moda se schimbă repede.

Attached Files



#32
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Mda...trenduri apar tot timpul.. Toti revin la faianta.  

Apropo...initiator, faianta este de toate felurile si culorile posibile in lume..  Imita orice vrei tu.

Asa ca, nu-ti complica viata cu prostii.

#33
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016
Am vazut sute de bai de toate felurile prin multe tari dar pentru zone in care bate apa am vazut numai 5 materiale: piatra, ceramica, sticla, ciment, plastic.
Plasticul e un rahat ieftin, arata ieftin, nu e decit la low end. Semchereli cu epoxy n-am prea vazut in afara youtube, probabil e un un motiv bun pentru asta.
Piatra trebuie intretinuta. Frecata cu substante de impereabilizare la intervale etc. Ca daca intra in ea mucegaiul si se pateaza e nasol.
Cimentul arata cam modernist, sau anii 50 comunist. Nu place la toata lumea. Se foloseste frecvent la tropice unde e multa umezeala.
Ceramica trebuie si aia intreniuta, cimentul dintre flise trebuie frecat cu substante de impermeabilizare din cind in cind. Doar ca nu e asa multa munca ca la piatra.

Lemnul tratat nu cred ca merge. Am vazut amenajari cu o multime de lemn dar in baie au recurs la materiale clasice.
Daca nu bate apa si ai ventilator in restul baii se poate pune vopsea lavabila fara probleme.

#34
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
digix - moda e moda, insa cum e cand se sparge sau se crapa acea foaie de sticla? pana la urma e sticla, faianta e mai durabila, ai o problema cu ea, o schimbi imediat in caz ca nu-ti place, poti face si modele, totul e mai simplu cu faianta.

am stat in chirie unde era vopsea clasica pe perete, in jurul cazii deja se scorojea pana la ciment, arata groaznic. asa ca am pus faianta, culoarea bambusului, frumos modelata si aratoasa, a schimbat intreaga infatisare a baii. doar din asta si deja valoarea estetica a  apartamentului a crescut simtitor

 crocko.dilul, on 04 martie 2017 - 21:32, said:

Multumesc moderatorilor

n-ai pt ce, doar ca astept sa nu se mai intretina flame-ul.

#35
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Sticla

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate