Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Intrebare in legatura cu somajul

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
themoonn

themoonn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.12.2010
Buna seara,
Am o intrebare in legatura cu somajul. Firma la care lucrez isi inceteaza punctul de lucru in judetul in care locuiesc pe 31 martie 2017.
Pe 16 Aprilie 2017 voi implini un an decand lucrez la aceasta firma.
Intrebarea mea este urmatoarea: Exista vreo posibilitate sa primesc somaj daca locul unde lucrez isi inchide punctul de lucru pe data de 31 martie 2017 iar mie imi raman doar 16 zile ca sa implinesc 1 an de munca?

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
concediul de odihna l-ai efectuat?
ma gandesc ca ai putea sa faci minimul de 12 socotind concediul...

Edited by Nero-d, 02 March 2017 - 19:29.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
N-ai mai lucrat niciunde cu forme legale în ultimii doi ani ? Trebuie să ai 12 luni lucrate în total, deci nu la același loc de muncă,  în ultimele 24 de luni.

View PostNero-d, on 02 martie 2017 - 19:28, said:

concediul de odihna l-ai efectuat?
Chiar, dacă n-ai avut concediu sau ai avut doar vreo 3-4 zile cred că e rezolvat și fără să mai fi lucrat undeva.

#4
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postalthea, on 02 martie 2017 - 19:32, said:

N-ai mai lucrat niciunde cu forme legale în ultimii doi ani ? Trebuie să ai 12 luni lucrate în total, deci nu la același loc de muncă,  în ultimele 24 de luni.


Chiar, dacă n-ai avut concediu sau ai avut doar vreo 3-4 zile cred că e rezolvat și fără să mai fi lucrat undeva.

12 luni de 8 ore, sau 24 de luni la 4 ore, dar eu zic ca daca bagi repede CO ai putea sa scoti acele zile,dar eu zic sa nu te bazezi pe somaj, este atat de mic ca ar putea dracu sa il scoata, decat sa fie o bataie de joc.

#5
themoonn

themoonn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.12.2010

View PostNero-d, on 02 martie 2017 - 19:28, said:

concediul de odihna l-ai efectuat?
ma gandesc ca ai putea sa faci minimul de 12 socotind concediul...

View Postalthea, on 02 martie 2017 - 19:32, said:

N-ai mai lucrat niciunde cu forme legale în ultimii doi ani ? Trebuie să ai 12 luni lucrate în total, deci nu la același loc de muncă,  în ultimele 24 de luni.


Chiar, dacă n-ai avut concediu sau ai avut doar vreo 3-4 zile cred că e rezolvat și fără să mai fi lucrat undeva.

Eu am lucrat 31 de ani in campul muncii. Dar de 4 ani nu am mai putut sa lucrez din cauza unor probleme de sanatate. Anul trecul m-am angajat la un alt loc de munca dar nu am implinit inca 1 an de munca.
Iar la locul de munca nu accepta concediul de odihna sa-l iei totul dintr-o data, si ei nu vor lua in calcul concediul de odihna.

#6
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postthemoonn, on 02 martie 2017 - 19:47, said:


Eu am lucrat 31 de ani in campul muncii. Dar de 4 ani nu am mai putut sa lucrez din cauza unor probleme de sanatate. Anul trecul m-am angajat la un alt loc de munca dar nu am implinit inca 1 an de munca.
Iar la locul de munca nu accepta concediul de odihna sa-l iei totul dintr-o data, si ei nu vor lua in calcul concediul de odihna.

Sunt obligati sa accepte o perioada de minim 2 saptamani din concediul de odihna

#7
themoonn

themoonn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.12.2010

View PostPlaton, on 02 martie 2017 - 19:48, said:


Sunt obligati sa accepte o perioada de minim 2 saptamani din concediul de odihna

Ei ne ofera doar 5 zile de concediu de odihna. Nu pe toti de odata.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ați avut concediu de când sunteți angajat la firma asta?

Edited by althea, 02 March 2017 - 19:53.


#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postthemoonn, on 02 martie 2017 - 19:49, said:


Ei ne ofera doar 5 zile de concediu de odihna. Nu pe toti de odata.

Pai daca inchid pravalia cum drk sa nu va accepte sa va luati concediu de odihna neefectuat? Vor sa-l plateasca la finalul contractului sau ce?

#10
themoonn

themoonn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.12.2010

View Postalthea, on 02 martie 2017 - 19:53, said:

Ați avut concediu de când sunteți angajat la firma asta?

View Postrosix, on 02 martie 2017 - 19:55, said:


Pai daca inchid pravalia cum drk sa nu va accepte sa va luati concediu de odihna neefectuat? Vor sa-l plateasca la finalul contractului sau ce?

Am avut anul trecut concediu, iar anul acesta ne ofera doar 5 zile nu pe toti deodata. Dar ei vor inchide pe 31 martie.

Nu are nici o legatura cu concediul de odihna. Ei nu vor calcula cu concediul.

Vreau doar sa stiu daca exista vreo posibilitate sa iau somaj dupa 31 martie daca mai am doar 16 zile pana la 1 an de munca.
Tin sa reamintesc ca am 31 de ani de munca dar a trebuit  sa iau o pauza de 4 ani din motive de sanatate.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postthemoonn, on 02 martie 2017 - 20:03, said:

Vreau doar sa stiu daca exista vreo posibilitate sa iau somaj dupa 31 martie daca mai am doar 16 zile pana la 1 an de munca.

NU. Nu exista nicio posibilitate, daca nu faci cele 12 luni, cap-coada, dar nu ar trebui sa-ti refuze zielele de concediu la care ai dreptul legal, mai ales ca inchid firma. Ar trebui, din contra, sa doreasca ei sa vi le luati, ca altfel trebuie sa vi le plateasca la incetarea contractului de munca. Daca tot incid pravalia nu inteleg de ce se mai kk pe ei la cateva zile de concediu. Cum sa-l iei in doua transe daca mai ai numai o luna de munca?

E posibil sa va bage pe gat zilele de concediu (toate) in martie, caz in care nu vei face cele 12 luni pentru somaj.  Niste cacanari.

Edited by rosix, 02 March 2017 - 20:09.


#12
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Incearca sa te angajezi pe undeva cu contract pe durata determinata, o luna... la vreun prieten.

#13
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Angajeaza-te 30 de zile cu contract pe durata determinata la cineva si la sfarsit poti iesi automat in somaj. E drept ca luna aceea costa pe angajator ....

#14
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
De ce nu îți ei un concediu medical ?,mă gândesc că poate ai probleme cu sănătatea și este dreptul tău legal să le rezolvi.Din câte știu nu poate să-ți desfacă contractul de muncă până nu termini concediul medical și astfel poți depăși un an ! Posted Image

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Daca se desfiinteaza locul de munca atunci contractul de munca isi pierde obiectul, nu?

Edited by AlexEn, 03 March 2017 - 08:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate