Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Comprimare fisier

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
DTrix

DTrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.01.2016
Salut. Am niste video-uri in format avi facute cu action mirillis  pe  care vreau sa le nai editez cu cantasia si apoi vreau sa le pun pe youtube dar problema este ca sunt exagerat de mari adica 4-5 minute au peste 3gb. Si ma gandeam daca exista ceva cu care sa le mai scad marimea dar fara sa pierd din calitate.
Sau daca le scade calitatea dupa ce le editez cu camtasia merg facute720 sau hd?

Edited by DTrix, 01 March 2017 - 07:46.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Foloseste Handbrake - format h264, mp4

#3
DTrix

DTrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.01.2016
Doar de handbrake ma pot folosi?

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
TMPGEnc Video Mastering Works 5 sau chiar 6. Dar sunt variante mult mai scumpe.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,401
  • Înscris: 08.02.2011
Nu exista soft pe lumea asta care sa nu afecteze calitatea si in acelasi timp sa scada foarte mult marimea fisierului. Le poti face la orice rezolutie doresti, bineinteles.  Handbrake are avantajul ca poate folosi Intel QuickSync, daca ai procesor compatibil.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Intel Quick Sync se refera la GPU-ul integrat in procesoarele Intel (nu la procesorul in sine) ,incepand cu generatia HD4xxx(la GPU) pana la procesoarele actuale(generatia a 7-a la procesore ,nu mai stiu exact indicativele noi de la GPU-urile integrate).

#7
DTrix

DTrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.01.2016
Detin un procesor de la amd mai precis un fx6100. Daca iau acele video-uri in format avi facute cu action mirillis si le comprim cu handbrake sa zicem ca de la acei 3-4 gb initiali dupa comprimare ajung la700 mb si pierd din calitate si mai apoi video comprimat il editez cu camtasia punandui un intro si 2-3 texte si il salvez hd exista posibilitatea ca la incarcarea pe youtube sa aibe o claritate buna si sa fie hd?
Inainte foloseam bandicam care nu facea fisierele asa mari ca dimensiune si nu mai aveam nevoie de compresia doar le editam in camtasia dar acum din nu stiu ce cauze cand folosesc camtasia daca nu filmez am fps la 60-70 dar dupa ce incep sa filmez am un drop fps ajugand la5 fps si nu imi dau seama de ce pt ca pe vechiul pc mult mai slab nu intampinam problema asta.

Edited by DTrix, 02 March 2017 - 01:46.


#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Claritate mai buna decat sursa nu poate avea in ruptul capului ,chiar daca il faci HDsau 4K. Claritatea depinde de sursa.
E la fel ca la audio. Daca ai un mp3 la 128kbps si il faci mp3 la 320kbps ,flac ,wav sau chiar hirez(24bit/96KHz) NU se va auzi mai bine ci exact la fel ca sursa la 128kbps.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Este exact la fel cu schimbarea siglei TRABANT cu sigla MERCEDES. Afara e vopsit gardu', inauntru - leopardu'!
Inca nu s-a descoperit metoda de a face din rahat bici si sa mai si pocneasca!
Se pare ca membrii forumului Softpedia au vazut foarte multe filme SF si mai ales au crezut ce au vazut in acele filme!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate