Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Am rămas fără gust și miros

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015
Salut, nu știu dacă postez unde trebuie , îmi cer scuze în acest caz dar am și eu o problema , am rămas fără gust în urma unei răceli..răceala mi-a trecut dar tot nu am gust și miros , de la ce poate fi? Cum pot trata aceasta problema? Mulțumesc!

#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Iti trece, o patesc de fiecare data cand racesc. De fapt ai ramas fara miros nu fara gust. Dulce, amar, acru si sarat tot simti dar nu mai ai miros si nu mai simti aroma alimentelor care e data de fapt de miros

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca nu ti-a trecut raceala. Cand te vei vindeca, o sa adulmenci ca un caine.

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Mai asteapta.
Mie abia dupa 2-3 zile de la raceala imi revine complet mirosul.

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Depinde de ce fel de raceala...
Eu am ramas fara miros (sau foarte mult diminuat) de pe urma unei raceli zdravene netratate. Mai simt uneori mirosul de benzina...
Si da, concomitent cu pierderea mirosului scade si gustul. Asa sint conexiunile nervoase. Deci, odata cu diminuarea sau pierderea mirosului apare si al doilea simptom: persoanele nu simt mirosul, dar nu simt bine nici gustul. http://www.ziaruldei...olfactiv~ni4qf8
Asa ca fa bine si sparge usa la un ORL-ist sa-ti zica ce si cum.

Altfel, se poate trai bine-mersi si fara simtul mirosului. Pe al gustului il mai am Posted Image

Edited by claudiu1, 28 February 2017 - 21:33.


#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Pățesc și eu din când în când! Ai răbdare, va trece! Nu repede însă...
Un remediu care la mine funcționează: iei o cratiță, fierbi apă, arunci un pumn de sare grunjoasa, dacă vrei pui și câteva picături de ulei de pin, eucalipt și stai cu fața deasupra cu o pătură în cap cam 15-20 minute.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mai ales daca zici ca ti-a trecut raceala, n-am auzit de asa ceva decat la:
1.cei care sunt injectati cu otrava ( o treaba destul de comuna la asistente sadice care cica trateaza cancerul)
2. cei care au suferit accidente care au sectionat nervul olfactiv sau nervii gustativi.
3. cei care au cancer la creier si a fost atacat bulbul olfactiv/gustativ sau nervii lui.

Edited by loock, 28 February 2017 - 22:05.


#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 loock, on 28 februarie 2017 - 22:05, said:

Mai ales daca zici ca ti-a trecut raceala, n-am auzit de asa ceva decat la:
1.cei care sunt injectati cu otrava ( o treaba destul de comuna la asistente sadice care cica trateaza cancerul)
2. cei care au suferit accidente care au sectionat nervul olfactiv sau nervii gustativi.
3. cei care au cancer la creier si a fost atacat bulbul olfactiv/gustativ sau nervii lui.
Serios? Hai ca pe astea nu le stiam...

Cat despre receptorii olfactivi, posibil sa-i ai inca obstructionati. Un ORL-ist care care m-a consultat mi-a zis ca am sinuzita (sinusurile pline), fapt pentru care simtul mirosului il aveam atrofiat. Intre timp m-am operat de sinuzita si polipoza, dar mirosul tot mi-a ramas la 5%, posibil din cauza intreruperii nervului. Si nu am avut nici-o problema dintre cele 3 enumerate mai sus. http://www.descopera...temul-olfactiv/

Ca si cauze ale anosmiei (declinul simtului olfactiv) se pot enumera:
- alergiile
- infectiile virale
- fumatul
- polipii nazali
- administrarea de medicamente ce perturba capacitatea olfactiva
- boala Parkinson
- boala Alzheimer
- scleroza multipla
- tumorile cerebrale
- expunerea prelungita la substante chimice toxice
- varsta inaintata.

Apropo, ce varsta ai? Ca jumatate din adultii de peste 60 de ani se confrunta cu un declin sesizabil al capacitatilor olfactive. http://www.sfatulmed...v-sanatos_11954

Edited by claudiu1, 28 February 2017 - 22:34.


#9
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 Andrey55, on 28 februarie 2017 - 21:09, said:

Salut, nu știu dacă postez unde trebuie , îmi cer scuze în acest caz dar am și eu o problema , am rămas fără gust în urma unei răceli..răceala mi-a trecut dar tot nu am gust și miros , de la ce poate fi? Cum pot trata aceasta problema? Mulțumesc!
Vezi ma ce patesti daca iti cauti raspunsuri medicale pe net !!!???!!
Faci :
Parkinson
Alzheimer
scleroza multipla
cancer la creier
sau esti otravit de vreo asistenta nebuna
Posted Image

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
problema asta o avea si Giovanni Agnelli.Tot la nas.Da e ceva in plus la lista lui Claudiu1.

#11
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Sigur nu ai sinuzita ?

#12
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

 mihaiduban, on 28 februarie 2017 - 23:14, said:


Vezi ma ce patesti daca iti cauti raspunsuri medicale pe net !!!???!!
Faci :
Parkinson
Alzheimer
scleroza multipla
cancer la creier
sau esti otravit de vreo asistenta nebuna
Posted Image
o sa mor zău 😂

 GoldMasters, on 01 martie 2017 - 00:28, said:

Sigur nu ai sinuzita ?
sigur nu am

#13
myezu

myezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.08.2007
La doctor ai fost ?
Da fuguta la doctor, nu sta sa postezi pe forum, e cel mai in masura sa te ajute .

Edited by myezu, 01 March 2017 - 09:37.


#14
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

 loock, on 28 februarie 2017 - 22:05, said:

Mai ales daca zici ca ti-a trecut raceala, n-am auzit de asa ceva decat la:
1.cei care sunt injectati cu otrava ( o treaba destul de comuna la asistente sadice care cica trateaza cancerul)
2. cei care au suferit accidente care au sectionat nervul olfactiv sau nervii gustativi.
3. cei care au cancer la creier si a fost atacat bulbul olfactiv/gustativ sau nervii lui.

Cica si de la prea multa Antena 3.
Doar asa se explica cum MB si ceilalti pot sa manance rahat turcesc la infinit.

#15
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Era bine sa fi avut problema asta cand invata nevasta-mea sa gateasca pe pielea mea 😂

#16
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 Andrey55, on 01 martie 2017 - 03:29, said:

o sa mor zău ��

sigur nu am
Sa nu ai ceva la sinus ..

#17
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Hei, salut! Ca sa nu mai deschid un nou topic, am venit sa ma plang si eu aici :(
Saptamana asta am trecut si eu printr-o raceala surpriza si datorita durerilor de gat pe care nu le mai suportam, mai ales atunci cand inghiteam, am zis sa caut ceva supliment sa iau, ca nu am chef acum sa stau sa ma vindec natural. De obicei nu iau medicamente dar acum, deci practic m-am simtit obligat. Asa ca mi-am luat Nurofen 200g. Ieri dimineata am luat doua capsule pe baza faptului cum ca cica doza recomandata ar fi de 400g de ibuprofen. Super! M-am simtit bine toata ziua! Azi dimineata zic, hai ba sa iau una ... si una am luat. Vro 3 ore mai tarziu, dau sa aprind o tigara ... am zis ca era expirata o.O Dau sa aprind alta ... zero gust, zero miros!!! Aproape imi luasem panica. Nu mai simteam nici un miros, nimic! M-am gandit ca o fi de la medicament ca citisem undeva cum ca modifica raspunsul creierului in fata durerii si alte chestii, asa ca m-am gandit ca poate a dat vro eroare si mi-a dezativat vr`un senzor ceva pe la "computerul de bord", mi l-a bagat in stand by, stiu si eu ... Ma bag la somn, ma trezesc peste vro 6 ore. Nimic schimat!
Oare ce sa fie? :(
Mentionez ca mirosul este slab, nu complet inexistent. Daca imi bag nasul in oala cu mancare si trag adanc aer pe nas, simt mirosul. Dar asa subtil, nu.
Nu am posibilitate sa merg la doctor pentru urmatoarele 4 saptamani. Lucrez pe camion in traficul international si nu prea am posibilitatea sa merg pe la cabinete medicale.
Ceva sfaturi?

... nici mirosul de motoria nu-l mai simt :(

#18
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 MrSilviu, on 18 martie 2017 - 20:40, said:

Ceva sfaturi?
... nici mirosul de motoria nu-l mai simt Posted Image
Pai teoretic ar trebui sa astepti sa se elimine medicamentul  complet din sange.Practic insa sa stii ca nu este deloc bine sa fii fumator si in acelasi sa nu simti vaporii de motorina sau orice produs inflamabil.

Edited by lightpoint, 20 March 2017 - 21:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate