Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Sistem panouri fotovoltaice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
cmczboy

cmczboy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2017
buna ziua,am contruit o mica cabanuta unde nu am curent electric!as vrea sa folosesc panouri fotovoltaice dar am unele nelamuriri!m am gandit sa iau 2 panouri de 190w monocroistaline, le am gasit pe un site de anunturi! ,vanzatorul descrie urmatoarele detalii tehnice
maximum power at STC ---Pmax---190Wp
*open circuit voltage ---Voc---44,6 V
*optimum operating voltage ---Vmp---37,1V
*short circuit current ---Isc---5,48 A
*optimum operating current ---Imp---5,08 A
*power tolerance ---3%---
Pe langa panouri m am gandit la un set de 6 baterii  de 2v/100A fiecare,leagate in serie !deci m am gandit la un sistem de 12v,cu baterii de 2v/100A deoarece are un cumul mare de energie 7200Kw,daca nu gresesc!sau baterii 2v/50A,stocare 3600kw
Invertorul  il am deja 1000w/12v
Si o sa achizitione un MPPT de 30-50A!
Precizez ca e posibl sa extind pe viitor puterea instalatie lucru care ar trebui luat in calcul,ca za zic asa e un mic pas acesta spre mai mult!
Acum nedumerirea este daca e bun acest sistem de baterii la acele 2 panouri,sau Amperajul este prea mare ?

Sunt  aceste doua panouri t compatibile cu un sistem de baterii de 12v!?si cum ar trebui legate panourile,paralel sau serie,pentru o buna functionare!
DACA NU GRESESC  vad in detaliile tehnice  deja panoul in parte are fiecare Vmp mult peste ce suporta un sistem baterii de 12v!cam asta ma deruta,nu detin bine toate formulele de calcul
Deci cum ar trebui sa procedez,
multumesc si sper ca nu deranjez in acest post!

Edited by cmczboy, 25 February 2017 - 20:22.


#2
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu se cade să deschizi altă discuție când ai postat același lucru pe celălalt topic specializat în fotovoltaice ! .Regulatorul îți încarcă acumulatorii,ai nevoie de unul de 40A dacă optezi pentru sistem de 12V !.Vise taică ce zici tu acolo cu 7200Kw !!!,corect sunt Kwh pentru că nu stochezi putere !!! iar 6 acumulatori înseriați de 2V buc.de 100Ah îți dau nici mai mult nici mai puțin decât 1.200Wh sau pe înțelesul tău 1.2 Kwh din care poți consuma doar 240-300Wh max.să nu extermini acumulatorii,oricum aveți mari lacune de fizică și va trebui să mai citiți cum stă treaba cu fotovoltaicu” !!! Posted Image

#3
cmczboy

cmczboy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2017
da am gresit ,era vb de  7,2KWh

in fine nu stiu cum calculezi tu!,legate in serie nu da 2+2+2+2+2+2=12 si 100+100+100+100+100+100=600 puterea este egala cu tensiunea ori amperaj adica 12ori600=7200 ??

bai nene cand vad ce destepti va mai dati

fiecare cu domeniu lui de lucru,nu sunt instalator

#4
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Aoleu ! ești și mai praf decât credeam,așa calculezi matale capacitatea Wh???,la asemenea gogomănii nici nu mă mai sinchisesc să-ți răspund, le las altora plăcerea să te beștelească !!! Posted Image

#5
cmczboy

cmczboy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2017
du te si lasa ma nu mai ma plictisi fara rost!

arzi gazu degeaba pe aici,fara nici un ajutor

#6
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
La serie se aduna doar tensiunile, nu si amperajul.
Ai 12V x 100Ah=1200W.Teoretic.Practic vreo 500-600.
Vezi ca ti-am raspuns pe celalat topic.Fii mai ponderat cu raspunsurile, daca la 4 mesaje faci asa, nu o sa te ajute nimeni.

Edited by rinaldoparaipan, 25 February 2017 - 21:11.


#7
cmczboy

cmczboy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2017

View Postrinaldoparaipan, on 25 februarie 2017 - 21:09, said:

La serie se aduna doar tensiunile, nu si amperajul.
Ai 12V x 100Ah=1200W.Teoretic.Practic vreo 500-600.
Vezi ca ti-am raspuns pe celalat topic.Fii mai ponderat cu raspunsurile, daca la 4 mesaje faci asa, nu o sa te ajute nimeni.
am inteles,oricum nici ala nu trebuie sa mi zica ce lacune am eu,ca nu asta am intrebat!,am crezut ca se dau niste lamuriri aici,nu se evaluaza useri la cunostine,!daca cineva posteaza pe forum o face ca nu stie ,nu ca stie anumite lucruri!

#8
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postcmczboy, on 25 februarie 2017 - 21:15, said:

am inteles,oricum nici ala nu trebuie sa mi zica ce lacune am eu,ca nu asta am intrebat!,am crezut ca se dau niste lamuriri aici,nu se evaluaza useri la cunostine,!daca cineva posteaza pe forum o face ca nu stie ,nu ca stie anumite lucruri!

Nu ai înțeles nimic,pun rămășag !,când te referi la cineva cu ”băi nene” înseamnă că le știi pe toate și de ce să-mi bat gura de pomană,dacă tot te crezi superior ! .Eu lucrez cu sisteme fotovoltaice de 9 ani,nu de-acu”, de ieri,d”aia unul ca tine trebuie să asculte sfaturi de la cei care sunt îndreptățiți să o facă și nu să trateze aceste sfaturi într-o batjocură de prost gust !!! Posted Image

#9
cmczboy

cmczboy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2017
pai tu bai nene ai zis primu ca am lacune,am cerut si eu un sfat ca omu nestiutor,nu caut sa iau vreo diploma dupa aia,!da eu am lacune  la fizica da tu ai la docsa bai nene,n ai 7 ani de acasa ,sa ti fie rusine ca tratezi asa ce i care cer un sfat aici,

Edited by cmczboy, 25 February 2017 - 21:42.


#10
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
După cum te exprimi,cred că abia ai terminat 4 clase !,cum naiba ai reușit să pătrunzi pe acest forum  ???

#11
cmczboy

cmczboy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2017
asa cum ai patruns si tu dupa ce ai terminat gradinita!

#12
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Lasa-l Viorele  ca e caz pierdut !!!
Doar tu ai scris asta

Quote

”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”


#13
cmczboy

cmczboy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2017

View Postmihaiduban, on 25 februarie 2017 - 22:03, said:

Lasa-l Viorele  ca e caz pierdut !!!
Doar tu ai scris asta
pai ce sfat mi a dat bai nene,ca mi a evaluat cunostintele la fizica ,ala e sfat?hai ca nu esti departe de el!!

#14
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Tata asa merge treaba pe aici !
Si noi nu ne suparam unii pe altii cand ne mai "mistocarim" !
Tu nu sti diferenta dintre Intensitate si tensiune si vrei sa se apuce astia sa iti vorbeasca in termeni de specialitate ........???
Eu zic sa te gandesti de doua ori inainte sa vorbesti ! Pana acum mi-ai lasat impresia ca esti un cocalar ( nu te supara pe mine poate nu e asa dar asa pare din comportamentul matale)

Incearca sa te calmezi un pic si incearca sa intelegi ce spune omul !
Daca te ia mai tare un pic asta nu inseamna ca te-a scuipat in ochi

#15
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Daca mai e de actualitate va continua in subiectul de la importante .  Se inchide.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate