Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Testare securitate PC

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Bună seara. Îmi cer scuze dacă nu am postat în topicul potrivit.
Pe scurt,  mă interesează prin ce metode se poate testa eficienta programului antivirus utilizat pe PC.  Desigur metodele de testare posibile să nu afecteze în mod negativ pc-ul nostru. Și asta pentru a  înțelege dacă este cazul să căutăm o alta opțiune.

#2
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Instalezi Windows intr-o masina virtuala. Instalezi antivirusul in Windows-ul din masina virtuala. Faci acolo tot ce-ti trece prin cap. Infectezi pana la urma sistemul (indiferent de ce antivirus ai, iti garantez asta). Realizezi ca antivirusul este 0 daca user-ul da click pe orice fara sa gandeasca inainte.

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Propun sa aruncam la cosul de gunoi al istoriei toate solutiile anti-virus... pentru ca utilizatorii oricum "bat" astfel de protectii - sunt mult mai rapizi si mai pregatiti in a afla toate treburile care "ataca", inclusiv "zero-day"surile.

Pe de alta parte, cine naiba a spus ca, in 2017, un PC "securizat" e unul care are un antivirus bun? Tanti Marghioala? Unchiu' Patraulea?

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
De ce ai vrea sa iti virusezi PC-ul intentionat doar pentru a testa un antivirus?
Cand iei un virus, defapt e vina ta ca l-ai luat si stii si de ce l-ai luat. Toate acestea vin la pachet cu software piratat, iar daca nu descarci nimic piratat sansele sunt extrem de mici sa iei virusi.
Eu nici nu stiu ce-I ala cryptolocker, si nu folosesc antivirus de mult timp.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Metoda clasica prin care se testeaza un ANTIVIRUS, nu securitatea PC-ului, ca aia e alta problema, este sa ai o colectie de virusi pusi pe un stick ( nu de genul actiiv ca sa-l infectezi - cu autorun si toate cele - doar fisierele executabile ale visusilui care daca nu dai click pe ele sa le execute nu sunt periculoase ). Unii pusi in radacina sticului, altii in diverse foldere, altii arhivati.

Il pui si vezi ce zice antivirusul - cati gaseste automat la inserarea sticului, si cati gaseste dupa ce dai tu manual sa scaneze sticul. Cu cat detecetaza mai multi cu atat e mai "bun".

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Dar de ce vrei sa faci tu asta, cu resurse limitate, cand sunt atatea companii care fac asta de ani de zile, si produc rapoarte pe care le poti citi gratuit?

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu as fi interesat sa stiu care e antivirusul actual...

#8
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Înțeleg că pentru navigare web e mai dificil să fii safe cel puțin pe Windows. Dar măcar atunci când vine cineva cu un stick antivirusul instalat să nu fie apă de ploaie.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View PostSwerige, on 25 februarie 2017 - 12:30, said:

Înțeleg că pentru navigare web e mai dificil să fii safe cel puțin pe Windows.

E mai dificil daca folosesti un browser neactualizat de 10 ani si/sau executi fel de fel de programe descarcate de pe site-uri obscure.

Atacurile nu se rezuma insa la a rula aplicatii pe calculatorul tau. Cineva rau intentionat te poate fenta sa-i oferi parola ta de la vreun serviciu online, iar atunci nu te protejeaza nici antivirusul, nici vreun alt sistem de operare.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostSwerige, on 25 februarie 2017 - 12:30, said:

Înțeleg că pentru navigare web e mai dificil să fii safe cel puțin pe Windows. Dar măcar atunci când vine cineva cu un stick antivirusul instalat să nu fie apă de ploaie.

Nu prea ai intels nimic. Ai intrebat cum se testeaza un antivirus. Si ti-am zis cum. Se foloseste un stick din alte motive. Antivirusul trebuie sa detecteze acei virusi ORIUNDE, nu doar pe stick.

Ptr navigare web - deja e acces internet vorbim de altceva. Un antivirus poate te va proteja de descarcarea unui virus de pe o pagina web, dar  nu te va proteja de un atac online.

Aici deja ai nevoie de un Firewall.

Ce nu-mi place la topicul asta e ca vorbim teorie.

Nu ai zis ce sistem de operare folosesti, ce antivirus ai...

#11
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ia fisiere cu virusi si urca-le pe virustotal sau site similar si vezi cati antivirusi le gaseste .....

Edited by vyctoras1985, 26 February 2017 - 08:36.


#12
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai practic nici un antivirus nu e "best of" , mai ales in practica
Infectarea pc-ului o faci cand navighezi pe site-uri dubiose si e pe raspunderea/riscul tau
Si daca tot navighezi pe net poti cauta review-uri despre acest subiect
Sunt destui si destule firme care se ocupa de astfel de testari si pun online rezultatele
Insa tine minte ca si acele "topuri" cu antivirusi pe care le gasesti nu iti va oferi o securitate a pc-ului 100%

#13
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Eram curios sa supun la un mic "test" Avast-ul Premier instalat pe OS Windows 7.  Din cate observ cam "mananca" si ceva din resurse.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate