Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Soft monitorizare productie energie solara

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
Eu am reusit sa ard placa de comunicatie la controler(PIP5048MS)

Nu ai voie sa pui cabluri, in acelasi tip, si pe USB si pe RS232?!? Eu am pus si a iesit fum :-(
Sau nu e ok sa pui cablu RS232 din RJ47 in serial mama conectat la un serial tata catre USB?

#20
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Nu uita ca usb-ul are si alimntare.
Nutrebuie sa pui acele sarme care au alimntare.
Nivelurile pe rs 233 sunt 12v iar pe usb 5v desi poti folsi protocoale de 232 si pe 5v si pe 3,3v.

Cand realizezi conxiunea asigurate ca acelasi niveluri logice si acellasi protocol si verifica cablul cu ohmetrul sa fie corect.
macar verifica cablul si nu pune sub nici forma bare de alimntare daca nu vrei sa limntezi ceva prin cablul acela.
pentru rs232 si usb ai nevoie de trei sarme, pe usb poti folosi si protocol de rs232 cu un driver usb serial.

pentru rj47 exista si modul de izolare galvanica cu optocuploare, exista si rs232izolat le poti folosi ca msura de siguranta.

#21
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014

 cavit, on 26 decembrie 2018 - 15:09, said:


Cand realizezi conxiunea asigurate ca acelasi niveluri logice si acellasi protocol si verifica cablul cu ohmetrul sa fie corect.
macar verifica cablul si nu pune sub nici forma bare de alimntare daca nu vrei sa limntezi ceva prin cablul acela.
pentru rs232 si usb ai nevoie de trei sarme, pe usb poti folosi si protocol de rs232 cu un driver usb serial.

pentru rj47 exista si modul de izolare galvanica cu optocuploare, exista si rs232izolat le poti folosi ca msura de siguranta.

Am folosit cablul furnizat de producator, care da, are dor 3 fire conectate in mufa.
Chiar si asa, tot s-a prajit si nu inteleg de ce... le-am scris celor de la MPPSolar.

#22
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Ar puteafi un alt gen de problema.
trebuie sa te asiguri ca deviceurile pe care doresti sa le conectezi au potentialul egalizat.

Fiecare crcuit din astea are un ground sau masa pe romaneste.
trebuie sa msori daca zista vreo difenta de potential intre ele inainte de pune cablul.
Poate xista tit o componenta de frecventa josa 50 hz chiar si o componenta continua, sau doar comonente de inalta frecventa in cazul in care cele 2 sisteme sunt alimentate de surse izolate galvanic.

Protocolul de lucru pentru a elimina aceasta problema este urmatorul:
Identifici cele2 grounfuri conform documentatiei.
masori tensiunea dintre ele cu un volmetru true rms sau mai bine cu un osciloscop pe acumulator echipat cu o sonda diferntiala.

In caz ca exista tensiune pui ontre cele 2 gronduri un bec obisnuit de 230v cu filment.
in caz ca acesta se aprinde ai delucru.
in caz ca nu se aprinde si tensiunea masurata scade la cativa volti conectezi cele 2 gronduri cu o sarma permanenta apoi conectezi cablul de date.

Conectezi mai intai grondurile cu sarma apoi pui cablul, scoti cablul si abia apoi scoti sarma de egalizare.

in caz cabecul se aprinde trebuie sa investighezi cauza, poate fi o izolatie strapunsa sau sa nu fie izolate prin constructie.

Rezolvarea cea mai simpla este sa pui un modul de izolare galvnica sau un link wireless.
Ai putea incerca cu device alimntat pe baterie laptop tableta sau telefon, este indicat sa legi firul de grond mai intai apoi pui cablul.

Probldmrle de genul asta sunt delicate, in mod normal placuta aia este izolata derestul cu niste optocuploare si sursa izolata, dar trebuie sa verfici asta inainte.
drcele mai multe ori pronlema este o montare improptie aplacutei care poate atoge de grondul circuitelor de forta.

Inspectezi placuta ar trebui sa iba cateva optocuploare pe ea.
msori cu ohmetrul intre masa circuitului cu mufa si masa invertorului, in mod corect trebuie sa nu ai continuitate intre ele.

citcuitul acela izolat nu ai voie sail atingi de carcasa invertorilui.

In caz ca nu te pricepi sa rezolvi problemele astea foloseste un modul de izolare sau un link wireless, asta te scuteste de majoritatea durerilor de cap.

Pentru necunoscatori genul asta de probleme pot fi insurmontabile, sunt circuite de forta acolo care opereaza cu tensini si frecvente mari, simpla conectare a unui cablu de date nu este lipsita de surprize.

Ai 2 treburi de verficat:
1sa ai grondurile egalizate conectate ompreuna sau o modalitate deizolare fie optica fie woreless.
2 conexiunile safie corecte, in caz canu fosesyi o percche de deviceiri dedicate pentru asta, trebuie sa verific i singur cu ohmetrul

#23
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
Posted Image daca toate ar fi asa complicate...

Laptopul este alimentat pe circuit separat pe iesirea PIPului - pe fir direct USB-USB a mers fara probleme luni de zile, dar cand am conectat RS232, s-a prajit imediat.
PIPul si tabloul electric sunt ambele pe aceeasi impamantare (o sa verific cablurile, dar nu vad cum ar putea sa aiba potentiale diferite).
Placa de comunicatii este prinsa de carcasa PIPului cu 2 suruburi metalice, pe 2 urechi metalice. Singura varianta plauzibila pentru mine este cea prin care RS232 era de la inceput conectat cumva la masa si cand am conectat ceva acolo a crapat transformatorul TX1 - vezi poza.

O sa incerc maine pe la electronice sa vad daca gasesc o solutie sa inlocuiesc acest trafo.
Puteti da o recomandre unde/cine poate face aceasta operatiune (in Bucuresti)?

Attached Files



#24
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Placuta aia este exact cum am spus mai sus, are o arte izolataprin 2 optcuploare alimentata prin transformatorul acela.

Pe placuta scriei tot ce ai nevoie.

Iesirea din transgormator este redresata si alimnteaza chipul din partea izolata si tensiunea de alimntare de la mufa usb.

Trbuie sa verifici dac chipul acela nu este in scurt si bininteles didele care redreseaza tensunea di transformator.

traful s-a prajit deoarece a avut scurt la iesire.
scrie frumos acolo rx tx poti pune si alta interfata izolata.

scurtul acela aparut fie ca s-a ars chipul fie ca ai pus tensiunea de 5 v dela usb la masa.
Chipul se arde tocmai din cauza potentialului neegalizat.
leptopul fiind bagat in incarcator alimentat de laiesirea invertorului componentele deinalta frecventa trec prin moduul comun al acelor filtre si pot furniza o astfel de surpriza.

usb ul si rs232 nupatesc nimic daca pui semnalele la masa.

fie ai pus 5v dela usb la masa si ai pus in scurt sursa de alimentare fie ai ars chipul ca a facut contact mai intai cu firele de semnal si apoi masa nefiind egalizate in prealabil.

mai exista posibilitatea sa fi bagat nivel de 12v pe intrarile de usb, dar este putin probabil sa fie asta cauza deorece iesirea la rs232 are curentul limitat cu rezistenta, nu are cum sa arda usb ul.

In caz ca chipul este intreg ai pus in scurt 5v de pe usb.
Pemtru a verifica acest chip dai jos didrle care il alimenteaza din transformatorul acela masori cu ohmetru sau pe dioda pe alimntarea aceea, daca este in regula il alomntezi cu 5v separat.
In caz ca nu seincalzeste exagerat inseamna ca este bun si placuta este reparabila.

Sa fii atent sa nu mai pui iar alimntarea in scurt.

In caz cachipul este ars intri in zona crepusculara a compatibilitatii electromagnetice, nu ai cum sail arzi daca pui semnalele la masa sau 5v sau bagi nivel de 12 din rs232 pe usb droarece acesta are curent limitat.

#25
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
interesant:   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0AvnXuuc29s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
Ultima oara cand am incercat sa conectez PIP5048MS prin RS232 la laptop a bubuit un trafo de pe placa de comunicatie.
De atunci, am luat wi-fi box si acum e conectat la datacenter-ul lor si vad datale la fiecare 5 minute :-(
Curios este ca, desi box-ul are si mufa de alimentare separata merge si fara ea! Se pare ca isi ia tensiunea din RS232... Am recitit de cateva ori ce a scris cavit mai sus, sis tot nu mi se leaga!

As vrea sa-l accesez in acelasi timp si prin USB, dar dupa belelele de data trecuta...Deci, ce ziceti? Sa bag si cablul USB?

#27
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Ai 5 v out pe mufa aia de usb si 5v out pe mufa de usb di laptop asta igenereaza conflict.
cauta o solutie cu media convertere USB fibra optica.

#28
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
media convertere USB fibra optica am vazut la cam multe sute de lei...
daca as decoji un fie de 2 lei de imprimanta si as intrerupe doar firul de alimentare, crezi ar avea sanse sa mearga?

Maine ma duc la locatie si as vrea sa incerc.

#29
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
@stoianalin Laptopul cu care te-ai conectat era in priza alimentata de invertor?

#30
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Ar trebui sa mearga, dar daca tot intrerupi firul acela cu alimntarea lasa doua capete sa poti masura, bahi vablul in invertor si masori sa fie corect  5v pe firul care il intrerupi, apoi il.scoti sil bagi in laptop si masori si in capatul.celalalt 5 v din laptop , safie corect.
sanu fie cumva un cablu incrucisat, alea de  USB sunt de regula 1:1 dar cete costa sa verifici.
Daca nu verifici te-ar putea costa iarasi interfata aceea.
Maibine verifici: odata cu ohmetrul corespondenta celor doua mufe si apoi cu volmetru ptrzenta celor 5v.

#31
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
azi am facut teste!

1. am taiat alimentare pe un cablu, am conectat si am constatat ca nu se misca nimic. Portul USB nu se activeaza in laptop (cred ca probabil nu vede un consumator)
2. Am desfacut capacul, ca sa vad placa de comunicatie, am lasat WIFI BOXul conectat si am conectat un alt cablu USB, unul nou, nemodificat, cu laptopul tot pe baterie.
Toate bune si frumoase - conexiunea se realizeaza. Totusi, un pic mai tarziu realizez ca WIFI BOXul nu mai este conectat. Intru pe pagina de web si mi se confirma -> cand am conectat USBul, BOXul a fost deconectat. Am conectat si incarcatorul la laptop (incarcatorul pe iesirea PIPului) si totul merge in continuare.

Pare ca placa de comunicatie are 2 tensiuni de lucru in functie de portul folosit (5vdc pe USB si 12vdc pe RS232) si astfel ca pot functiona impreuna in acelasi timp
...din pacate :-(
WiFI BOX-ul are si posibilitate de alimentare separata, pe 12vdc, dar nu am vrut sa-l alimentez separat sa nu raman iar fara placa.

Edited by stoianalin, 10 February 2019 - 22:09.


#32
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Nu sunt absolut sigur ca ai scapat de orice surprize.

porturile di laptop pot sa traga alimntarea aceea la masa cand sunt dezactivate si atunci pune tensiunea de pe interfata in.scurt.

In plus conectarea a doua iesiri in terie inseamna conflict, in caz ca tensiunile difera putin trece curent.
in ceea ce priveste activarea portului cred ca pe interfata nu este totul.alimentat intern pe usb sa se activeaza automat cand vede tensiunea de alimentare.

Baga totusi o rezistenta de vreo 20 ohm pe firul.de alimentare pentru a elimina eventuale surprize.

#33
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
raspunsul celor de la MPP Solar la intrebarea mea:

"We recommend that please don't connect RS232 and USB cable to the comm board at the same time. Because we consider that this way maybe cause the TX1 of comm board overload then result in the comm board damage.
You can through anyone of the two ways to monitor the unit, so we recommend that you can use only one way to communication with unit"

cu alte cuvinte:

- daca vrei sa ai si posibilitate de a schimba remote ceva parametrii, doar varianta USB.
- daca vrei doar sa vezi care este statusul sistemului poti si doar pe wi-fi.

Eu nu am reusit sa fac setari in modul wifi.

Edited by stoianalin, 11 February 2019 - 22:35.


#34
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Merge si prin internet, Teamviewer. Eu asa procedez la sistemul meu, doar no sa vin din Germania sa modific setari ;)

#35
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
Si eu folosesc TeamViewer, dar pentru asta trebuie sa tin un laptop in priza si conectat la controler. Mai mult pe telefonul meu (profesional) nu pot instala acest soft, deci mai am nevoie de inca un dispozitiv (am o tableta...)

Softul de monitorizare standard, WatchPower, nu face rapoarte de energie (generata/consumata...) si as vrea si asa ceva.

#36
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Pai ai de unde alege, ICC sau Lucibus. Icc merge si pe windows si pe PI, lucibus e scumpa subscriptia si merge doar pe windows. Ambele fac monitorizare la interval de 5 min. Eu am ICC in versiunea windows si am widgeturi pe telefon cu datele invertorului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate