Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Problema radio Navigation plus Audi.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
szabolcs1985

szabolcs1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 25.05.2016
Buna ziua! Probleme mea este urmatoarea,nu mi merge radio pe Am. Pe Fm merge foarte bine .  Mentionez ca antena radio este incorporat in modulul gps. poate influenta cu ceva. va multumesc!

#2
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Ce posturi exista pe AM?

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@Tartorul: Radio Romania Actualitati (mai multe frecvente) si Radio Antena Satelor (post al SRR, este receptionat in Muntenia, Oltenia si in sudul Moldovei). Pe langa cele straine (bulgaresti, sarbesti, etc), posibil sa mai fie posturi regionale.

On topic: antena de AM stiu ca e o antena de pirita (fier, sau ceva similar), foarte probabil existenta pe masina, incorporata in antena FM. Pot fi urmatoarele probleme:
  • nu emite nimic in zona unde ai incercat AM (desi putin probabil, dar "fenomen" existent in Cucuietii din deal, tunele, zone izolate)
  • legatura dintre antena (pentru AM) si radio este intrerupta


#4
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Nu stiu cum este la Audi situatia exacta dar la Skoda si VW poti avea spre antena exterioara intre 1 si 3 fire (radio, gps, gsm/3g) iar in unele cazuri inca un fir cu "+" pentru a alimenta un preamplificator din antena externa - depinde ce head-unit ai si ce versiune este. In cea mai simpla varianta ai un singur fir pentru antena radio - asta inseamna ca e folosit atat pentru FM/AM sau ca mai exista o antena cu ferita in head-unit desi am dubii ca functioneaza din cauza ecranarii.

Mai jos ai un link cu o antena Audi cu 3 fire:
http://www.ebay.de/i...A3|Platform:8L1

Incearca si in alta zona, eventual pe un deal si vezi daca merge sau nu urmand sa tragi apoi niste concluzii.

#5
szabolcs1985

szabolcs1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 25.05.2016

 Pololica, on 23 februarie 2017 - 09:34, said:

@Tartorul: Radio Romania Actualitati (mai multe frecvente) si Radio Antena Satelor (post al SRR, este receptionat in Muntenia, Oltenia si in sudul Moldovei). Pe langa cele straine (bulgaresti, sarbesti, etc), posibil sa mai fie posturi regionale.

On topic: antena de AM stiu ca e o antena de pirita (fier, sau ceva similar), foarte probabil existenta pe masina, incorporata in antena FM. Pot fi urmatoarele probleme:
  • nu emite nimic in zona unde ai incercat AM (desi putin probabil, dar "fenomen" existent in Cucuietii din deal, tunele, zone izolate)
  • legatura dintre antena (pentru AM) si radio este intrerupta



    Va multumesc pt ajutor. Semnal pe AM exista in zona si cu cealalta masina prind posturi. Cum a zis 'tartorul', am trei fire dar nu m am uitat atent unde este intrerupt( sau nu). Am sa verific saptamana viitoare. Va multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate