Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

loc de veci reguli

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
cypryx

cypryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.03.2013
zilele  trecute  am  fost  implicat  intr o  discutie  aprinsa  ,in  aceasta  discutie  un  vecin  in  varsta  a  solicitat  fiului  sau   sa  il  inhumeze  dupa  moarte  asa  cum  au  fost  inhumati  parintii  sai < in  gradina  din  spatele  casei  caci  el  nu  doreste  sa  imparta  cimitirul  cu  toti  straini>.
stiu  ca  in  zona  in  care  ma  aflu  in  urma  cu  multi  ani  se  practica  inhumarea  in  zone  apropiate  casei decedatului  existand  si acum  unele  cruci prin  unele  curti..dar  de  pe  timpul  comunismului  nu  mai  stiu  sa  se  foloseasca  acest  tip  de  inhumare.
localitatea  in  care  locuiesc  detine  4 cimitire doua ortodoxe,unu catolic,unu  general.

ce  doresc  sa  supun  discutiei  publice  e  faptul daca  e  posibil inhumarea  in  alte  locuri  decat cele  special amenajate  in  speta  cimitire  si  daca  da  in  ce  conditi,reguli,etc?

din  ce  am  studiat , fără  a  aprofunda , pe  internet  nu  am  găsit reguli sau  alte conditii   referitor  la  locul de  inhumare

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu cred ca e legal. Trebuie aprobari. Oricum e aiurea sa te duci toata ziua in gradina si sa ii vezi crucea.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Sigur nu este legal. Pentru aprobari, este nevoie ca locul de veci sa se afle la nu stiu ce distanta de alta locuinta sau..fantana, nu-mi mai amintesc.

#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
am fost de vreo cateva saptamani la o inmormantare unde mortul a fost ingropat in fundul gradinii. Undeva la tara prin Ardeal. Deci e posibil. Legal, nu stiu daca e.
Nici nu cred ca-i amendeaza careva. Am inteles ca prin Ardeal se practic acest obicei in mod frecvent.

Edited by dan1980_25, 22 February 2017 - 19:11.


#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Se poate face loc de veci cu pereţii de beton ca să nu infiltreze apa în mormânt.

#6
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 djl, on 22 februarie 2017 - 19:11, said:

Se poate face loc de veci cu pereţii de beton ca să nu infiltreze apa în mormânt.
Nu apa in mormant cred ca este problema .....

Din ce stiu serviciile funerare si normele de sanatate publica nu mai permit inmormantarea in gradina casei ori locuri neautorizate.

#7
cypryx

cypryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.03.2013
exact  in  Ardeal se  petrece discutia.
si  eu  cred  ca  nu  e  legal  dar nu  am  gasit  normele  care  sa  interzica  acest  lucru  si  vreau  sa  fiu  argumentat  cand  sustin  ceva.
mai  ales  ca  batranul  sustinea  ca  asta  e  dorinta  sa  inainte  de  moarte.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Puteti sa-l incinerati si urna o puneti unde vreti :)

#9
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Pentru infiintarea unui cimitir nou este nevoie de un proiect si acordul Garzii de Mediu si Sanepid.
Exista Legea 102/2014 http://www.dreptonli...erare.php  . In Sectiunea 2,Art.3 alin.a)  se arata "indirect" ca cimitirul este locul destinat inhumarii si nu alt loc sau teren.
Ceea ce se intampla in Ardeal este "trecut cu vederea" de organele competente.(Garda de mediu,Sanepid)

Edited by MKdens24kw, 22 February 2017 - 19:51.


#10
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Legea funerara spune ca Locul si modalitatea inmormantarii vor fi conforme vointei exprimate in timpul vietii de persoana decedata, fara nicio modificare a ultimei vointe a acesteia.
Nicaieri in lege nu se interzice inmormantarea in curtea casei.
Ce nu se interzice prin lege, este permis si legal.
Nu se prevad in lege niciun fel de sanctiuni referitoare la inmormantarea in ograda proprie.

#11
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Exista Legea 102/2014 privind cimitirele, crematoriile umane si serviciile funerare. Acolo sunt descrise toate cele, inclusiv ce inseamna un cimitir, cum se infiinteaza si administreaza, ce documente trebuie, tot, tot. Orice inhumare trebuie inregistrata, iar locul trebuie sa indeplineasca anumite criterii. Ca traditia spune altceva, o fi, dar suntem in 2017, altele sunt regulile acum. Acum cateva sute de ani nasterile si casatoriile se oficiau in biserici si aveau recunoastere oficiala, acum problemele se rezolva de catre stat, iar cele facute prin biserici, inclusiv inhumarile, au valoare simbolica.
In mod normal nu poti ingropa pe cineva in curtea/gradina casei, chiar si cu stirea autoritatilor, dar mai ales fara. Sanctionarea abaterilor este treaba Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor.

Ca statul nu se implica in aplicarea legii... este alta problema. In orase s-au mai dat ceva norme, cum ca mortul nu se mai tine in casa, ci se dupune la capela, in diferite localitati s-a interzis transportul cu alai si blocarea circulatiei (parca in Mangalia...).

@qawHaq1 - vointa decedatului se refera la care cimitir si cu ce ritual. Potrivit art. 3 din legea mentionata cimitirul este spatiul situat in intravilanul sau extravilanul localitatii, care a fost, este sau va fi destinat inhumarii. De unde deduci ca cineva poate fi inhumat oriunde vrea el? Mai scrie altceva in lege referitor la locul destinat inhumarii? Daca nu, ala este singurul loc.

Edited by claudiu1, 22 February 2017 - 20:06.


#12
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 claudiu1, on 22 februarie 2017 - 19:59, said:



@qawHaq1 - vointa decedatului se refera la care cimitir si cu ce ritual. Potrivit art. 3 din legea mentionata cimitirul este spatiul situat in intravilanul sau extravilanul localitatii, care a fost, este sau va fi destinat inhumarii. De unde deduci ca cineva poate fi inhumat oriunde vrea el? Mai scrie altceva in lege referitor la locul destinat inhumarii? Daca nu, ala este singurul loc.
Este doar o definitie a cimitirului, asa cum "drumul public" este definit ca fiind "calea de comunicație terestră, cu excepția căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal și rutier, deschisă circulatiei publice." Nu se interzice circulatia pe carari de munte. Ceea ce nu e interzis, este permis. Simplu. Poti fi atacat de alte entitati/ institutii, pentru motive variate, dar nu in baza acestei legi.

#13
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
claudiu1, legea aia spune ce inseamna un cimitir, nu spune ca doar acolo poti fi inmormantat.
"De unde deduci ca cineva poate fi inhumat oriunde vrea el?" Dar tu de unde deduci ca numai in cimitir poti fi inmormantat? Ca nu reiese asta din legea aia.

Edited by alexupit, 22 February 2017 - 20:37.


#14
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 qawHaq1, on 22 februarie 2017 - 19:56, said:

Legea funerara spune ca Locul si modalitatea inmormantarii vor fi conforme vointei exprimate in timpul vietii de persoana decedata, fara nicio modificare a ultimei vointe a acesteia.
Nicaieri in lege nu se interzice inmormantarea in curtea casei.
....
De acord cu tine.Altfel,nu stiu daca exista sau nu o lege care sa interzica inmormantarea in curtea casei, insa, acesta este un obicei practicat in zonele muntoase ale tarii.Am citit despre acest lucru, aici:Cimitirul din gradina.

Edited by gump4, 22 February 2017 - 21:13.


#15
cypryx

cypryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.03.2013

 gump4, on 22 februarie 2017 - 21:09, said:

De acord cu tine.Altfel,nu stiu daca exista sau nu o lege care sa interzica inmormantarea in curtea casei, insa, acesta este un obicei practicat in zonele muntoase ale tarii.Am citit despre acest lucru, aici:Cimitirul din gradina.
cam ceva  de  genu  acesta  motiva  nea tibi  alegerea  sa ,
el  s a  nascut,a  crescut aici,e  pamantul  din  care  a  trait el  si  stramosi  sai  ,el  zice  ca  inainte  de  colectiv  erau  cruci  in  gradina
  dar  acu  s au  pierdut.
el  ii  zice in Progade-cimitir  in vorba  locala.iar  o  antipatie  fata  de  anumite
  nationalitati  conlocuitoare il  face  sa  ceara  acest
lucru*sa  nu  fie  cu  straini,venetici  satului''  dupa  moarte   si  sa  fie  aproape  de  ai  lui  .
stiu  ca  e  ciudat  dar  se  practica  in  zona ,la  noi  in  sat mai  sunt cateva
cruci  prin  unele locuri,
cruci  vechi  de  piatra ,pe  timpul comunistilor  le  zicea  cruci  de  hotar  dar  realitatea  era  ca  erau  cruci  de  mormant.
acu  avem  si  cimitire 4 plus  curtea  biserici,avem  capela deci  suntem europeni.
citisem  si  eu  ceva  cu  vointa defunctului  si  ma  pus  in  incurcatura  ,
nu  e  nimic  clar,mai  putin  partea
unde  apare  interesul  celor  de  la  pompe  funebre etc,,.
asta  cu  incinerarea  e  cred  o  gluma ,romanul  in genere  nu  se  vrea  ars.

deci  e  legal  sau  e  doar  tolerat,,,

Edited by cypryx, 22 February 2017 - 21:53.


#16
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Ar putea fi o reglementare įn cadrul art.20,care prevede în ce condiții se poate efectua o inhumare.

#17
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Cand citesc o lege, pe langa ce zice ca ar trebui sa fac, ma intereseaza si ce se intampla daca nu fac cum zice ea.
In concluzie, pt cei care spun ca nu-i legal....la capitolul sanctiuni, ce e prevazut?

( Ar mai fi intrebarea : "Cine e sanctionat, si sub ce forma?" ( in ideea ca s-ar putea ca legiuitorii, in intelepciunea lor de larga recunoastere, s-ar putea sa-l sanctioneze chiar pe cel care e subiectul inmormantarii).

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 djl, on 22 februarie 2017 - 19:11, said:

Se poate face loc de veci cu pereţii de beton ca să nu infiltreze apa în mormânt.

La ce adancime a gropii te referi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate