Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Tarc caine

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna

Am un tarc pentru caine de dimensiune cam  3 x 3 m facut acum vreo 6 ani, cu placa de ciment si placi de sarma. Necazul e ca placa de beton de la pipi si de la ger s-a cam macinat. A fost un beton facut la mana..
S-a impregnat puternic mirosul de pipi, iar vara miroase destul de rau.

As vrea sa scot placa de beton si sa pun podea de lemn sau ce altceva solutii sa putea avea?


o sa revin si cu poze.
multumesc

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pai trebuie si locul ala intretinut putin, indiferent ce e pe jos. Se spala si dezinfecteaza. Ce caine...lup, cumva?

Edited by arab, 22 February 2017 - 12:10.


#3
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Iti dai seama daca o sa pui lemn cat de repede o sa fie impregnat si cat de repede o sa putrezeasca?
Nu ar fi mai bine sa torni o alta placa de beton, la un 5 grade de exemplu, astfel incat sa se scurga lichidele? Si sa te asiguri ca nu se formeaza balta in nicio zona. Iar periodic, va fi foarte usor sa speli placa. Iar suprafata placii sa nu fie grunjoasa, sa fie fina.

P.S.: Cainele are 3x3 m? Glumesc Posted Image

Edited by honeymik, 22 February 2017 - 12:16.


#4
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Spart placa de beton, turnat alta mult mai tare ca si concentratie si finisata cu un lapte de ciment astfel incat sa nu se mai impregneze cu nimic, inclusiv cu urina? Daca cimentul s-a impregnat, de lemn ce zici?

#5
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
A fost spalat mereu si curatat zilnic treaba mare, dar nah pipic n-am cum sa-l iau .
Vara ii spal cu furtunul , fara clor sau detergenti ca din cauza lor (posibila cauza) a orbit. Este caine lup si a facut panus.Acum este bine, vede din nou dupa un tratament lung si chinuitor pentru ea.

M-am gandit sa refac placa, dar parca nu as pune iarasi beton si da si lemnul ar mirosi si mai rau.
Mi-e teama ca dau iarasi peste dorei care sa faca betonul sa tina doua luni si iarasi sa inceapa sa se macine.

#6
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Le cumperi materiale de calitate, stai langa ei pana prepara cimentul.
Vezi sa nu plece vreunul cu cimentul acasa in buzunare, in rest nu stiu ce sa zic ... nu e fizica nucleara.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Oricat ai finisa betonul, tot se va impregna cu miros de pipi daca nu e spalat/desinfectat coerspunzator. Oricum peste beton se pune un strat de nisip/rumegus, care sa poata fi curatat periodic, spalarea betonului cu detergenti bio si asta cat nmai des.

#8
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Gaseste un Dorel mai priceput, sa toarne un beton de calitate, slab armat si cu panta si scurgere,  dupa care sa-l acopere cu vopsea epoxidica antiacida. Daca a auzit de asta, Dorel, poate sa-ti recomande si o reteta pentru antiderapanta.

#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Dupa ce torni noua placa de beton , dupa uscare vopseste-o cu Oskar vopsea de beton ( 2 straturi ) .

#10
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Care e ideea sa tii un caine in tarc, inchis ? Ca sa colectezi rahati zilnic, fara sa ai ce sa mulgi ? Nu e mai bine o capra, ceva ?
De pazit banuiesc ca nu e cazul, ce pazeste, tarcul ?

#11
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 21.01.2013
eu as merge pe o pardoseala din pavele - mai ieftin, mai rapid de executat si cu siguranta mai rezistente decat un beton facut la mana de cel mai bun dorel.

#12
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 blackiesasha, on 22 februarie 2017 - 14:34, said:

eu as merge pe o pardoseala din pavele - mai ieftin, mai rapid de executat si cu siguranta mai rezistente decat un beton facut la mana de cel mai bun dorel.
Pavele mai rezistente zici? Si ce te faci cu santurile dintre pavele unde se va aduna mizeria?

#13
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nici cu betonul nu e o idee buna. Vara cand spal des toata mizeria se duce intre tarc si gard.
Oricat as incerca sa scot mizeria cu grebla, mirosul de pipi ramane in pamant.
Curatenie ii fac zilnic, altfel ar fi dezastru!

Acum pentru cunoscatori,trebuie sa scot toata placa de ciment sau se poate turna peste ea ?

 blackiesasha, on 22 februarie 2017 - 14:34, said:

eu as merge pe o pardoseala din pavele - mai ieftin, mai rapid de executat si cu siguranta mai rezistente decat un beton facut la mana de cel mai bun dorel.


As incerca pavele, dar pipi va intra printre ele si va mirosi urat. Dezavantajul e ca tarcul e foarte aproape de casa, vreo 5 m.

Edited by thalia, 22 February 2017 - 14:54.


#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Placa existenta o inlaturi apoi torni alta insa fa si un canal de colectare apa ( cand speli sau cand ploua ) direct la canal ! Fara asta faci munca de pomana ! Binenteles ca se da putina panta spre jgheabul colector ( canal cu rigole etc ) .

Edited by cobi1, 22 February 2017 - 15:15.


#15
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Incearca si fa-i o scurgere ,ca atunci cand speli ,apa murdara sa se scurga printrun tub , cat mai departe de casa . Daca tu speli si apa murdara ramane langa box ,o sa ai mereu miros . Eu lucrez intr-un adapost pentru caini ,am cam 300 de bucati ,toti pe ciment , spalat zilnic cimentul ,dar apa murdara se scurge departe ,prin tuburi ,si nu e nmici un miros in adapost .
PS . Sunt in Italia ,deci nu mint . Chiar si azi am avut un control . Totul ok.

#16
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

 thalia, on 22 februarie 2017 - 14:55, said:

Acum pentru cunoscatori,trebuie sa scot toata placa de ciment sau se poate turna peste ea ?

Poti sa torni deasupra dar sa folosesti o plasa armata in noua placa. Panta spre un canal colector care sa aiba in capat o groapa de cca 1m adancime, umpluta cu piatra sparta si nisip ca sa colectezi acolo dejectiile.
Peste beton si in canalul colector, vopseaua epoxy antiacida ca sa nu se impregneze mirosul.

#17
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 argonaut, on 22 februarie 2017 - 15:19, said:

Poti sa torni deasupra dar sa folosesti o plasa armata in noua placa. Panta spre un canal colector care sa aiba in capat o groapa de cca 1m adancime, umpluta cu piatra sparta si nisip ca sa colectezi acolo dejectiile.
Peste beton si in canalul colector, vopseaua epoxy antiacida ca sa nu se impregneze mirosul.
Ce e vechi se scoate intru-cat nu stii daca va face priza noul strat ...

Edited by cobi1, 22 February 2017 - 15:22.


#18
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
da drumul la caine sa zburde prin curte.asa iubesti animalele?cu tarcuri?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate