Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Acoperis

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014
Salut. cine stie cat ajunge pret mp acoperis tabla tip tigla plus montaj la firmele de profil  acumdoi ani m-am grabit si nu aveam nici bani si cu 4000 lei mi-am acoperit casa cu tabla cutata si m-am trezit peste un an ca imi ploua in living.

am 180 mp acoperis oare cat m-ar ajunge un acoperis cu o tabla clasica tip tigla nu fac pretentii de stil si culoare dar de data aceasta am nevoie de montaj de calitate !

#2
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
15-20euro/mp, in functie de complexitatea acoperisului. Sistem complet.

Edited by ph13xlv, 19 February 2017 - 22:07.


#3
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014
Acoperis in doua ape.

Edited by diaconucc, 19 February 2017 - 22:09.


#4
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Trebuie sa ceri cotatii de la fiecare in parte. Ai mai ieftini Wetterbest, Viking sau liga superioara Lindab, Ruukki, Gerard. Al meu acoperis m-a costat vreo 6500E la aceeasi suprafata,  dar primisem oferte si de 3500 si 4500E. Mai toti raspund la mail daca le trimiti planul acoperisului si vei avea o cotatie cu o marja de maxim 10%.

Am pus tabla de la Ruukki, au si variante mai ieftine sau daca vrei ceva cu roca vulcanica, recomand Decra, mi s-au parut calitativ mai buni decat Gerard. Oricum, incearca sa nu mai faci rabat de la calitate de data asta, ca dupa cum vezi, mai mult te costa reparatiile.

Edited by Karogs, 19 February 2017 - 22:31.


#5
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Stau si ma gandesc cine ar cumpara tabla cu smalt de piatra sau fara, la pret de tigla ceramica, dar na' publicitate mincinoasa adica marketing. Daca vrei tabla pui cea mai ieftina, altfel daca ai buget mai mare te reorientezi spre tigla daca permite structura acoperisului greutatea.

Edited by crull, 19 February 2017 - 22:31.


#6
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Tabla aia este si ea tratata si are un renume(pt care platesti). Am prin curte ceva resturi de la lucrare ce au trecut prin doua ierni si nici urma de rugina. Evident voi lasa "mostrele" sa vad cum se comporta in timp. Sunt multe idei de pus in balanta, dar poti face concesii la multe alte lucruri, la acoperis nu m.as juca

Edit @ dani - tabla cutata mi se pare cea mai buna alegere, daca ai un montaj excelent, nu vei avea nici o problema practic, pana cand nu va rugini si vor aparea gauri. Dar va dura mult timp. Repetandu-ma, totul tine in mare parte de montaj. La a mea, am asa zisa garantie de 50 de ani, dar daca te uiti la termeni si conditii, nu prea ai mai mult de 2 ani, cat e garantat montajul, dupa, e vina ta sau a naturii.

Edit 2 - chiar daca are acoperisul in 2 ape, tabla nu este dintr-o singura bucata, ci asamblata din bucati mai mici. Iar acum iarna, daca zapada a stat pe acoperis, prin efectul de capilaritate, apa "urca" pe la imbinari si daca nu are folie sau este una foarte proasta, uite infiltratiile.

Edited by Karogs, 19 February 2017 - 22:57.


#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Eu nu-mi pot imagina pe unde ploua în casa dacă ai acoperis în 2 ape...
Ce se întâmplă dacă era unul mai complicat.
Tabla de la ăștia bilka cum e?
Eu am luat cutata de la ei cu 10 ani garantie..

#8
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
74 ron /mp sistem complect + instalare Umbrella Dublu Modular RoofA_T

#9
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Ruukki anul trecut era in perioada de oferta 11 euro pe mp sistemul complet, fara montaj.

#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Tabla cutată este tabla aceea care se pune mai des pe magazii ??

#11
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Exact. In mod sigur nu este mai aspectoasa decat cea tip tigla si este mai zgomotoasa, dar scapi de multe probleme. De exemplu, nu ai suruburi la exterior, la cea tip tigla, suruburile au o saiba de cauciuc pentru protectie atunci cand sunt stranse, sa nu strambe si sa zgarie tabla, dar acel cauciuc tine undeva la 5 ani, recomandandu-se de fapt schimbarea lor la acest interval. Altfel risti sa ai infiltratii, iar de la vant, sa joace acei 2 mm si sa ai si alte bucurii plus grija montajului, riglele sa fie perfect asezate, etc

Edited by Karogs, 20 February 2017 - 18:47.


#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cu adică nu ai suruburi la exterior ??păi nu o prinzi cu suruburi ??!

#13
rosiuta2002

rosiuta2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.08.2016
Salut. Stie cineva mai multe despre tigla metalica acoperita cu piatra de la Metrotile? Despre Gerard, Decra si Lindab Roca am gasit destul de multe pareri, dar despre Metrotile apar informatii doar pe site-ul oficial. Din descriere par similare ... dar nu stiu cum se comporta in timp. Opinii???

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate