Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Rotring

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Nu stiu unde sa postez si astfel incerc aici avand legatura desenul cu proiectarea....

Am asa ceva: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/icEB3fQgwXc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si as vrea sa-l folosesc cu vopsea auto, a avut cineva curajul sa incerce daca rezista la astfel de solventi? sau acetona?

#2
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

View PostNickRvl, on 19 februarie 2017 - 20:45, said:

cu vopsea auto,
Exista vopsea " auto " pe baza de apa

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Rotring-urile au multe componente de plastic, dar nu stiu daca tin sau nu la solventi auto. Indiferent insa nu e de incercat pentru ca sunt facute sa functioneze cu tus care e MULT mai fluid si mai fin decat vopselele auto. In plus vopseaua auto se usuca repede si ti-l indunda de il arunci; cele cu varf mai subtire pot fi foarte greu de curatat si de tus uscat, daramite vopsea.

#4
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
In aceasta idee as mentiona oja de unghii, chiar si uscata e dizolvata de acetona,oricum asta e ultima problema pentru ca si vopseaua auto sau oricare alta se poate spala imediat dupa folosire.... dar intrebarea ramane, "el" rezista la diluant/acetona?

Edited by NickRvl, 19 February 2017 - 21:16.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nu gasesti vopsea cu fluiditatea tusului. Deci NU  va merge.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostNickRvl, on 19 februarie 2017 - 21:15, said:

In aceasta idee as mentiona oja de unghii, chiar si uscata e dizolvata de acetona,oricum asta e ultima problema pentru ca si vopseaua auto sau oricare alta se poate spala imediat dupa folosire.... dar intrebarea ramane, "el" rezista la diluant/acetona?


Chiar daca partile din plastic ar rezista la diluanti sau acetona, problema e ca vorbim de doua substante diferite: una pe baza de solventi si alta pe baza de apa.
Uscarea rapida a vopselei prin evaporarea solventului infunda instant duza. La tush nu se intampla pentru ca are vascozitate mult mai mica ca vopseaua, e solubil in apa si nu contine solventi care sa se evapore rapid sa se infunde duza.

#7
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
In "tinerete" foloseam un ac de seringa in care puneam oja sau vopsea oarecare pentru ca diluantul se evapora mai greu decat acetona si astfel faceam cablaje fara a se usca instant vopseaua in ac, ma rog asta cu uscatul ar fi problema mea...., dar "el" totusi rezista la diluant? aceasta e intrebarea....

Edited by NickRvl, 19 February 2017 - 21:33.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostNickRvl, on 19 februarie 2017 - 21:32, said:

., dar "el" totusi rezista la diluant? aceasta e intrebarea....

Habar n-avem din ce e facuta duza la un astfel de stilou, dar probabilitatea maxima e sa fie din plastic chior (China) asa ca sunt sanse ridicate sa nu tina la solventi.
Rezervorul e clar din plastic China, odata coagulata vopseaua in el.. s-a terminat...

Edited by rosix, 19 February 2017 - 21:38.


#9
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Attached File  corector.JPG   75.16K   41 downloads
incearca " noul pic" !

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 29.04.2008
Tehnic vorbind există printere care funcționează cu cerneală pe bază de solvent și sunt capabile să genereze picături de 4 picolitri. Grosimea duzei și vâscozitatea cernelii nu ar trebui să genereze probleme majore. Dar problema apare la plasticul care intră în contact cu cerneala. Versiunea de cap de printare solvent e cam de 2-3 ori mai scumpă decât versiunea pentru apă și are în componență plastice speciale. La fel și tuburile de alimentare sunt din material special.

Sincer, nu cred că va funcționa. Dar, dacă totuși, după folosire să depozitezi vârfurile în solvent sau să le cureți (nu prea văd cum o poți face temeinic) cu solvent.

#11
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Daca as avea norocul ca plasticul sa fie polietilena de exemplu ar fi perfect pentru ca pe asta nimic nu o dizolva insa mi-e teama de un pvc sau polistiren....

Him, interesant si "noul pic", dar nu cred ca scrie pe suprafete metalice....

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostNickRvl, on 19 februarie 2017 - 22:25, said:

Daca as avea norocul ca plasticul sa fie polietilena de exemplu ar fi perfect pentru ca pe asta nimic nu o dizolva insa mi-e teama de un pvc sau polistiren....

Him, interesant si "noul pic", dar nu cred ca scrie pe suprafete metalice....

Tu ce vrei sa faci mai exact - vrei sa scrii cu el pe metale sau ce? Ca nu cred ca vrei sa rectifici vopsea cu un astfel de rotring.
Cred ca exista pixuri speciale cu vopsea pentru a putea scrie pe suprafete metalice dar nu stiu daca chiar atat de subtiri...

#13
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
In principiu da, pe metal, aluminu, cupru...
Si nu, nu pentru "rectificat" ci pentru scris.

#14
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

 rosix, on 19 februarie 2017 - 21:36, said:

Habar n-avem din ce e facuta duza la un astfel de stilou, dar probabilitatea maxima e sa fie din plastic chior (China) asa ca sunt sanse ridicate sa nu tina la solventi.
Rezervorul e clar din plastic China, odata coagulata vopseaua in el.. s-a terminat...

China?! Firma Rotring nu are productie altundeva decat acasa la ei, in Germania!

https://www.rotring.com/de/institute#

#15
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Really? Ia vezi ce zice wiki, Rotring nu mai e demult companie germana.

Edited by pufarin, 18 September 2020 - 13:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate