Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Accident usor

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Salutate tuturor, zilele trecute am fost martor la propria masina care a fost zgariat de o alta masina care a parcat langa ea. Fiind la balcon, am vazut cum respectivul sofer a dat sa faca parcarea, si-a dat seama ca imi ia oglinda, s-a dat un pic in spate( s-a repozitionat) apoi in final.. mi-a zgariat usa la viraj.
Am coborat la incident si l-am asteptat sa revina la masina. Ce e ciudat e ca el nu a auzit ca atins/zgariat nimic si nici nu are urme la locul unde a atins la masina lui, daia nici nu s-a obosit sa plece de la locul faptei..omul a plecat linistit in treaba lui si s-a reintors dupa o perioada fara sa fie constient ce a facut.
Solutionarea a ramas undeva in 'aer', el a zis ca nu e proprietarul masini si ca nu poate face nimic, si mi-a dat numarul de telefon al proprietarului sa ma inteleg cu el (cica era taicasu). Tipul era destul de 'chill', iar cand i-am aratat zgariatura nu ma contrazis cu nimic. La momentul respectiv, eu si el am facut poze la portiera.

Intrebarea e...faptul ca nu am actionat in 24h de la producerea acestui eveniment poate sa aiba o consecinta negativa asupra mea? Urmeaza maine sa vorbesc cu el la telefon, iar daca sa zicem ca nu dau de el, stiu nr de inmatriculare a masinii respective.

Dupa parerea mea, costul ar doar vopsitul in sine a portierei, nu e o simpla zgaritura, se vede cum a 'ras' pe locul acele pe cam 20cm.

Cum ati considera sa actionez in  acest caz, sa ii cer rca-ul?... avand in vedere e un prim accident in care sunt implicat?

Va multumesc,

Edited by alexsama, 19 February 2017 - 19:30.


#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
proprietarul poate sa fie si Papa tot cu el faci amiabila, ca nu tacso era la volan...

#3
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Io nu cred nimic din ce ai relatat ! La tine portiera e zgariata si la el nimic ?! Era cu tancul ?!

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
faci pariu ca daca te sterg cu bara pe usa, bara mea nu are absolut nimic care sa nu poata fi sters cu o carpa umeda? sau maxim niste benzina in caz ca-ti iau si voseaua? Si oricum asta se vede la asigurator. Au aia grija sa fie plauzibila treba.

Edited by alexpet, 19 February 2017 - 19:44.


#5
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Totusi esti sigur ca el a ras vopseaua?
E cam greu de crezut ca a ras vopseaua si el nu are nici macar un semn.
Garantat ca nici el nici tatal nu o sa recunoasca nimic, si vei ramane tu sa iti repari masina cu vopseaua rasa de cine stie cine.
Doar sa fie un mare fraier sa accepte ce spui tu...

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
On : io zic ca usa era belita din alta imprejurare .

Edited by Dany_Darke, 19 February 2017 - 19:53.
cu grija la limbaj


#7
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Si din comportamentul lui nu pare fraier... normal ca nu te-a contrazis, ce rost avea sa se contrazica cu unul care ii povesteste ceva ce din punctul lui de vedere nu s-a intamplat si e sigur de asta? Probabil s-a prins ca vrei sa iti faci usa pe spinarea lui aiurea.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Trebuia sa faci pe loc amiabila.
In 24 ore anuntat la politie.
Acum.... tardiv.

#9
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
El spune ca nu are nicio zgarietura pe masina in locul acela (defapt nici nu stiu daca s-a uitat cu atentie)..eu nu sunt sigur daca are sau nu, deoarece masina lui era f murdara.

In fine, ideea e ce mai pot face acum, daca mai pot face ceva? Nu neg nici cazul ca in care masina ar fi fost candva deja zgariata, doar ca eu am auzit zgomotul de zgrijelit la locul faptei si am vazut cum a facut virajul f aprope, chiar milimetric.

Edited by alexsama, 19 February 2017 - 20:00.


#10
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Si daca l-ai vazut de ce nu ai strigat la el? Poate se oprea din manevra si evitai toata situatia neplacuta. Adica tu stateai linistit la balcon (presupun cu tigara in gura) in timp ce il vedeai pe ala cand se freca milimetric pe langa masina ta?

Tu cand vezi ca unul da cu spatele ca nu s-a uitat in oglinzi sa vada daca e liber in spate nu incepi sa claxonezi in incercarea de a evita o posibila lovire si bataie de cap?

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Tu cum claxonezi din balcon?

#12
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Si crezi ca el din masina ar fi auzit un nebun de la etajul 4 cum striga dupa el (sa nu mai spun ca locuiesc intr-o zona aglomerata, plina de oameni&masini)? Avand in vedere ca el s-a repozitionat sa faca manevra din nou ma mir cum d-zeu a reusit si asa sa o stearga, doar ca atins-o f. fin. In fine data viitoare probabil o sa fiu mai insistent la momentul respectiv...

Chiar nu stiu la momentul asta daca sa mai imi bat capul sau nu..daca am pentru ce.

Edited by alexsama, 19 February 2017 - 20:15.


#13
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017

 dorin_2k, on 19 februarie 2017 - 20:11, said:

Tu cum claxonezi din balcon?
Reciteste postul si vezi cum "claxonezi din balcon"

Edited by valog, 19 February 2017 - 20:14.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Reciteste tu ce ai scris. Poate ai gandit ceva, dar ai scris altceva.

#15
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
omul intreaba ce sa faca si voi ati dat-o in ancheta. Stati linistiti ca la asigurari se rezolva, nu-i dau nimic daca exista vre-un dubiu.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ce sa faca la asigurari? Doar daca are CASCO. Nu are amiabila, asa ca pe RCA nu are ce face.

#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
nu a zis ca nu are amiabila, a zis ca solutionarea este deocamdata  'in aer'

#18
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Eu nu inteleg ce asteapta, de ce nu il apeleaza pe ala sa vada daca il combina la o amiabila. Slabe sanse de asa ceva, dar cine stie, poate mosul proprietar inghite povestea :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate