Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Scoarta crapata tei

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
Buna ziua. Acum trei ani am plantat in mini gradina de legume a parintilor un tei. Anul trecut in toamna am observat ca are scoarta crapata. Cineva mi-a zis ca este de la prea multa umezeala (in perioada vara-toamna gradina este udata aproape zilnic ), si ca peste iarna isi va reveni.
Din pacate nu s-a intamplat asa. Azi am fost la locatie si am vazut ca acele crapaturi persista ( ba chiar s-au mai accentuat ).
Are cineva idee cum se poate rezolva problema ?

Pozele sunt facute azi dimineata .

Imi pare rau dar nu am stiu sa intorc pozele cu 90 de grade.

Attached File  20170219_093314.jpg   100.2K   50 downloads Attached File  20170219_093319.jpg   94.63K   51 downloads

Edited by scaiba, 19 February 2017 - 18:30.
rotit photo


#2
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Aici nu cred ca te va ajuta ceara de albine...

#3
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
trece-l la pagube. Apa prea multa poate fi o problema. Ii plac terenurile reavane.

Edited by User107, 19 February 2017 - 18:27.


#4
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 User107, on 19 februarie 2017 - 18:15, said:

trece-l la pagube. Apa prea multa poate fi o problema. Ii plac terenurile reavane.

in aceeasi zona ( mai in mijlocul gradinii) am pus si doi ciresi stela . acestia merg foarte bine ( au crescut in 2 ai peste 2 metri, scoarta se prezinta ok ), ma gandeam ca poate teiul a fost atacat de ceva ( boala, insecte, etc. ).

nu as vrea sa-l scot mai ales ca am vazut ca e plin de muguri !

astept si alte pareri vis-a-vis de tratament, in special de la cei care s-au aflat in situatii similare.

ps. scaiba, iti multumesc ca ai intors pozele !

Edited by razvan_voicu, 19 February 2017 - 18:49.


#5
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Am vazut ca e plin de muguri, dar putregaiul a intrat in el. Si daca reuseste sa traiasca, sa inchida rana, se va rupe peste ceva ani.
Mai bine pui altul, gasesti in padure un puiet langa un tei matur, il scoti cu pamant la radacina si il plantezi la tine. Nu se va stresa padurarul pentru atata lucru.
Teiul are lemn moale; gradul acela de distrugere a scoartei face ineficient orice tratament, mai ales la un exemplar plantat de doar 3 ani. Cum crezi...

Edited by User107, 19 February 2017 - 19:08.


#6
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 User107, on 19 februarie 2017 - 18:54, said:

Mai bine pui altul, gasesti in padure un puiet langa un tei matur, il scoti cu pamant la radacina si il plantezi la tine. Nu se va stresa padurarul pentru atata lucru.

m-am gandit si la aceasta varianta ( am vreo 20 de puieti de tei luati anul trecut din padure ), dar am zis sa incerc sa-l pastrez pe acesta, de aceea caut solutii.
ma gandesc ca asa cum un om bolnav se poate vindeca daca i se aplica tratamentul corect, asa se poate vindeca si un pom. nu as vrea sa renunt la el asa repede.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Principala problema cand au coaja rupta e ca intra insecte si distrug pomul. Una din solutii e sa cureti bine zona daca e deja atacata si sa dai cu vopsea (de ex. din aia la spray). Dar vezi sa fie zona uscata.
Sau cu var. Varul tine departe insectele.

Edited by Friskey, 19 February 2017 - 20:23.


#8
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
o, asa am sa fac, mai ales ca acum fiind foarte frig riscul sa fie infestat cu insecte este destul de mic .

#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
deja are insecte sau bacterii in lemn. Ai spus ca din vara a inceput. Te chinui degeaba. Si omul daca are 50% din piele arsa nu prea mai are sanse.

#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Poti incerca cu solutie de sulfat de cupru 3% (fara var) ,acum in repaosul vegetativ(practic inbaiezi toate ramurile si trunchiul).Asta distruge eventualele boli si cicatrizeaza ranile.
Inainte de inmugurire,mai aplicai o baie cu un insecticid .Mai mult de atat cred ca nu se poate face si nu stiu daca se mai poate recupera.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate