Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Problema copiere date linux

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mofoca09

mofoca09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 23.05.2013
Salutare !
Am o problema pe care am vazut-o la toate distributiile linux incercate de mine. Cand copiez date din pc (linux) pe un stick sau hdd extern si vreau sa citesc pe windows , ori nu vede fisierele, ori le vede dar sunt defecte (nu se pot deschide) . De ce se intampla acest lucru ?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum e formatat HDD / Stick? Ca jegul de ferestre nu stie decat ntfs / fat{12,16,32}.

Edited by MembruAnonim, 19 February 2017 - 15:22.


#3
mofoca09

mofoca09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 23.05.2013

 MembruAnonim, on 19 februarie 2017 - 15:06, said:

Cum e formatat HDD / Stick? Ca jegul de ferestre nu stie decat ntfs / fat{12,16,32}.
Formatare FAT32 sau NTFS . La fel si hdd-ul extern.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce fel de fisiere? Text? Documente? Foi de calcul tabelar? Cu ce le-ai creat / editat?

#5
mofoca09

mofoca09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 23.05.2013

 MembruAnonim, on 19 februarie 2017 - 15:22, said:

Ce fel de fisiere? Text? Documente? Foi de calcul tabelar? Cu ce le-ai creat / editat?
Fisiere diverse facute tot in windows ( eu copiez de pe un hdd cu windows pe el pe un hdd extern ) Problema este ca daca deschid o poza , imi da eroare viewer-ul . La fel si la pdf si documente . Da eroare officeul cu "nu s-a putut deschide documentul "

#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Hâm, toate distribuțiile fiind Ubuntu și derivate? Ai instalat ntfs-3g și exfat-utils? Ai încercat să re-formatezi stickul, cu re-crearea tabelei de partiții?
Fișierele alea sunt create tot în windows, ai ceva viruși? Partiția pe care copii e ok în alte împrejurări sau e coruptă? Windowsul e închis corect sau ai activate opțiuni precum fast startup?

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca stick-ul este formatat FAT32 sau NTFS si spui ca acele fisiere sunt create tot in Windows, dar ca dupa ce conectezi stick-ul pe un PC cu Linux (deoarece nu ai spus ca ai modificat cu buna stiinta fisierele) Windows nu-ti mai deschide fisierele, atunci ori este stick-ul defect, ori ai reusit sa strici sistemul de fisiere, ori ai modificat cumva fisierele, ori le-ai redenumit si contin caractere interzise sub Windows (cum ar fi ":"). Nu este exclus si sa fie vorba de o forma de malware pe Windows.

Mai exact ce mesaj de eroare primesti cand incerci sa reaccesezi fisierele sub Windows?

#8
mofoca09

mofoca09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 23.05.2013

 shogun1, on 19 februarie 2017 - 16:17, said:

Hâm, toate distribuțiile fiind Ubuntu și derivate? Ai instalat ntfs-3g și exfat-utils? Ai încercat să re-formatezi stickul, cu re-crearea tabelei de partiții?
Fișierele alea sunt create tot în windows, ai ceva viruși? Partiția pe care copii e ok în alte împrejurări sau e coruptă? Windowsul e închis corect sau ai activate opțiuni precum fast startup?
Da toate sunt dervate din Ubuntu. Utilitarele nu le-am instalat, dar o sa le instalez. Cu reformatarea nu se poate , fiind date importante pe el.  Virusi nu sunt, iar  partitia nu este defecta.

 _-_, on 19 februarie 2017 - 17:44, said:

Daca stick-ul este formatat FAT32 sau NTFS si spui ca acele fisiere sunt create tot in Windows, dar ca dupa ce conectezi stick-ul pe un PC cu Linux (deoarece nu ai spus ca ai modificat cu buna stiinta fisierele) Windows nu-ti mai deschide fisierele, atunci ori este stick-ul defect, ori ai reusit sa strici sistemul de fisiere, ori ai modificat cumva fisierele, ori le-ai redenumit si contin caractere interzise sub Windows (cum ar fi ":"). Nu este exclus si sa fie vorba de o forma de malware pe Windows.

Mai exact ce mesaj de eroare primesti cand incerci sa reaccesezi fisierele sub Windows?
Nu am modificat nimic ! Pur si simplu am conectat hdd-ul cu windows in pc si hdd-ul usb. Am dat copy de pe hdd pe cel extern . ATAT!

#9
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 30.01.2003
Faci unmount (sau sync) la hdd dupa scriere?

#10
mofoca09

mofoca09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 23.05.2013

 georgica, on 19 februarie 2017 - 19:17, said:

Faci unmount (sau sync) la hdd dupa scriere?
cred ca asta este problema . Nu nu am facut asta :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate