Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Achizitionare pc

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Posttitilev, on 19 februarie 2017 - 15:14, said:

Deoarece "pt gaming (nu gaming extrem, ca deh in bugetul meu (20mil) nu prea se poate" Dar dupa ce da de gustul gaming-ului sigur va vrea mai mult si atunci.... un nou topic ''Ce GPU sa imi iau" si gata.
Presupunem ca alege sistemul tau fara dedicata. Te-ai gandit ca poate nu ar fi dispus sa cheltuie inca (minim) 700 de lei pentru o placa video decenta?

#20
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Da m-am gandit. De aceea am spus ca vin doar cu o idee, pe care initiatorul o poate analiza si daca ii convine o alege daca nu...
Inafara ca nu este placa video pentru un sistem gaming(stiu un minus destul de mare) ce alta problema mai are sistemul propus de mine. Integrata va duce destul de bine jocurile fara pretentii.
Vs sistemul tau e clar mai performant si mai longeviv.

Edited by titilev, 19 February 2017 - 15:35.


#21
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ce intelegi prin performant si longeviv?

#22
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Un i3 versus un Gxxxx. RAM cu frecventa mai mare. Tehnologie mai noua.
Si eu am inceput cu un sistem mediocru pe care am jucat cateva jocuri pe urma am cochetat cu editarea video si audio. Am incercat chiar si overclock. Am schimbat si procesoare pe el dupa ce am facut update de bios. Dar am fost limitat de o placa de baza fara optiuni. De asta gandesc ca un sistem nu trebuie gandit strict pentru ceva. Si daca avem disponibila tehnologie noua in buget cred ca trebuie apelat la ea.
Are posibilitati de upgrade viitoare mult mai lejer.

#23
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Posttitilev, on 19 februarie 2017 - 15:43, said:

Un i3 versus un Gxxxx.
i3-ul este o idee mai bun, dar bugetul ne limiteaza. Daca voiam sa pun i3, trebuia sa scad de la placa video, care ar fi avut un impact mult mai mare asupra performantelor.

Diferenta dintre i3 si G4560 in jocuri este de 5-8 fps-uri, depinzand de joc. Diferenta dintre 1050 Ti si RX 460 (placa pe care as fi fost nevoit sa o pun) este de 10-15 fps-uri, in functie de joc.

View Posttitilev, on 19 februarie 2017 - 15:43, said:

RAM cu frecventa mai mare.
RAM-ul respectiv aduce performante insesizabil mai bune in jocuri. Strict ca si producator, cu Zeppelin-ul exista probabilitate mai mare sa existe o problema de incompatibilitate, fata de Crucial.

In schimb, softurile de editat profita de frecventa mai mare, latente mai mici, dual-channel etc.

View Posttitilev, on 19 februarie 2017 - 15:43, said:

Tehnologie mai noua.
Care tehnologie? Cu exemple concrete.

View Posttitilev, on 19 februarie 2017 - 15:43, said:

Si eu am inceput cu un sistem mediocru pe care am jucat cateva jocuri pe urma am cochetat cu editarea video si audio. Am incercat chiar si overclock. Am schimbat si procesoare pe el dupa ce am facut update de bios. Dar am fost limitat de o placa de baza fara optiuni.
Raportandu-te la experiente mai vechi, da, ai avea dreptate. Ultimele socket-uri Intel contrazic acest fapt, deoarece , chiar si cea mai cheala placa de baza poate duce un i7 fara probleme. TDP-ul mic ajuta.

View Posttitilev, on 19 februarie 2017 - 15:43, said:

Are posibilitati de upgrade viitoare mult mai lejer.
Vorbesti strict de procesor?

Edited by jegmihai, 19 February 2017 - 16:25.


#24
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Eu ma opresc aici. Ai enumerat singur avantajele sistemului propus de mine.
Tehnologie noua Kaby vs Sky. ''Vorbesti strict de procesor?'' sau poate de SSD M2. Stiu ''diferente insesizabile pentru un utilizator obisnuit''
Dar toate acestea sunt plusuri nu minusuri.
Si chiar ma opresc.

#25
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Posttitilev, on 19 februarie 2017 - 16:27, said:

Eu ma opresc aici.
De ce sa ne oprim? Este o discutie constructiva, din care amandoi avem de castigat.

View Posttitilev, on 19 februarie 2017 - 16:27, said:

Tehnologie noua Kaby vs Sky.
Cu ce il ajuta tehnologia mai noua de pe Kaby?
  • Performante mai bune? Da, cu 0,5%.
  • Consum mai mic? Da, cu 0,5W. Adica praf in ochi.
  • Tehnologie mai noua de fabricatie? Nope.
  • Decodare H265 pentru 4K , irelevanta. Avem placa video dedicata pentru asta.
  • Grafica integrata o idee mai buna? Din nou, irelevant.
Atat de diferite tehnologic sunt, incat Kaby se putea numi Skylake bine mersi. Culmea este ca sistemul meu este bazat tot pe Kaby. :D

View Posttitilev, on 19 februarie 2017 - 16:27, said:

sau poate de SSD M2.
Cu ce l-ar ajuta un SSD M.2?

M.2-urile au rost daca sunt folosite pe interfata NVMe sau PCI-E, care chiar aduc un plus de performanta. Altfel, ramai tot la clasicul SATA 2,5".

View Posttitilev, on 19 februarie 2017 - 16:27, said:

Dar toate acestea sunt plusuri nu minusuri.
Plusurile sunt plusuri cand diferenta adusa este vizibila/sesizabila/folosita etc.

#26
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Am senzatia ca ma lupt cu morile de vant.
Urmaresc de ceva timp aceste topicuri. Si ai un mod ciudat de a intra pe un topic: astepti pina cineva vine cu o propunere dupa care intervii si orice ar scrie celelalt tot varianta ta e mai buna. Si nimeni si nimic nu poate sa te scoata din asta.
Si pina la urma atata timp cat exista niste plusuri iar aceste plusuri nu te costa mult, de ce sa nu apelezi la ele?
De ce nu coboram la generatia Haswell cu un i7, este poate mai bun decat G4560. Poate iese si mai ieftin. Gasim noi ceva. Sau SandyBridge..... .
Peste tot se discuta ca Intel da performanta cu portia, deci diferente majore nu sunt. Dar cu toate astea: SUNT.

#27
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Nu tot timpul sunt....daca compari de exemplu Sandy cu Haswell o sa ai surprize destul de mari, mai ales la procesoarele de laptop alea numite I5 cu U mai ales, dar ma opresc aici ca o dau off topic.
la ce configuratii ati pus acolo diferenta este miora la procesoare, la performanta / pret in schimb parca as merge pe G 4560 -ul acela care este un fel de I3 rebrand-uit de Intel in asteptarea Ryzen-ului care cica va fi mai ieftin.
La actuala generatie de compuri placa video devine foarte, foarte importanta si tocmai de aia costa mai mult ca procesorul si placa de baza luate la un loc.
Pana la urma daca ti-ai facut un PC din componente o data o sa il mai faci, asa ca nu conteaza ca schimbi placa de baza + procesor si ramai cu placa video sau schimbi doar procesorul, nimic nu este vesnic, la cativa ani trebuie facut upgrade daca ai pretentii de la PC-ul tau.

Uite aici diferentele insesizabile intre I3 si Intel pentium-ul G 4560: http://www.pcgarage....1153313,1441486
in afara de ceva instructiuni pe care 4560 nu le stie restul este foarte bun si chiar usor in favoarea Intel Pentium-ului.

Edited by marius_fenchea, 19 February 2017 - 23:25.


#28
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010

View Posttitilev, on 18 februarie 2017 - 21:36, said:

Vin si eu cu o varianta si cu o idee.  http://www.pcgarage....shlist/2466730/
Lista este o baza solida pentru un sistem puternic. Poti juca deocamdata jocuri pe integrata care cred ca se va descurca cu jocurile fara pretentii iar pe viitor poti achizitiona o placa video buna sau foarte buna in functie de bugetul strins si vei avea o unitate excelenta pentru gaming.
Daca inlocuiesti procesorul i3 cu acesta http://www.pcgarage....560-350ghz-box/ care are proprietati asemanatoare cu i3 iti raman citiva banuti pe care ii poti folosi la achizitionarea viitoarei placi video.
Deci. Sa mai incercam odata. Domnilor daca observati am adus si eu in discutie acest procesor. Din wish-listul meu daca scoti SSD-ul si i3-ul si pui G4560 devine aceeasi 'marie' cu alta palarie, binenteles mai ieftin, la care putem adauga un 1050ti. Dar inaca odata chiar daca ma repet a fost o idee dintr-un alt punct de vedere. Eu vedeam ceva ce se poate upgrada la un moment dat daca @initiator ar mai fi putut face rost de ceva $$$. Automat acel PC ar fi devenit ceva cu adevarat bun si de care s-ar fi bucurat cativa ani in plus.
Chiar voi ati scris ca un GPU bun este la fel de costisitor ca restul componentelor, si poate mai important decat procesorul, atunci de ce sa nu impartim cheltuiala in doua( binenteles daca poate initiatorul) si sa facem ceva cu adevarat bun.
Nu poti compara 1050ti cu 1060 sau 1070 si iar la fel nu poti face comparatie intre un sistem acompaniat de un SSD si unul fara SSD.
Dar il rog pe @initiator sa intervina si sa ne lamureasca pe ce varianta sa hotarat. Varianta instant @jegmihai( de altfel destul de buna) sau varianta @titilev la care intr-o luna doua daca poate aduna ceva banuti sa puna o placa video buna si are ceva mult mai puternic.

#29
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
bun...deci avem puncte comune...
Sumarizare - Procesor - optim calitate pret Intel Pentium G 4560
   - acum placa de baza - ce rost are sa dea pe un B 250 banii aia cand poate sa aiba un H 110 M care sa faca in principiu acelasi lucru?
In rest celelalte sunt detalii inclusiv SSD sau care anume placa video fiindca esti constrans de bani app. 2000 de lei.
Asa cum placa video ar putea sa astepte si SSD-ul poate sa astepte si sa fie pus ulterior nu-i asa?

Edited by marius_fenchea, 20 February 2017 - 13:45.


#30
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Posttitilev, on 20 februarie 2017 - 07:08, said:

doua daca poate aduna ceva banuti sa puna o placa video buna si are ceva mult mai puternic.
Am intalnit mai multe cazuri pe aici carora li s-a recomandat un sistem cu integrata pana cumpara o dedicata, dedicata care a venit dupa 1-2 ani sau nu a mai venit niciodata.

Dupa exprimarea lui, as putea spune ca 2000 de lei este maximul admis. Daca este student/elev iar parintii lui nu dau pe afara de bani, nu prea mai are de unde sa stranga 700 de lei (in maxim 6 luni, sa zicem. Daca o cumperi dupa 6 luni, deja iti dai seama ca nu ai avut cea mai inspirata decizie.)

#31
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Da domnilor. Chiar nu înțelegeți ca sunt de acord cu variantele voastre. În rest era o idee pentru inițiator.
Dacă el vrea ca voi e super ok. Eu am privit din alta perspectiva.
La revedere.
Oricum deja cauta sa schimbe sursa veche.

#32
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ce atitudine ai si tu. Chiar nu inteleg unde e problema, am facut un debate pasnic, fara jigniri + altele.

View Posttitilev, on 20 februarie 2017 - 16:16, said:

Oricum deja cauta sa schimbe sursa veche.
PM? Nu-mi amintesc sa fi mentionat in topic.

#33
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@jegmihai: Nu toti oamenii au inteles trecerea Intel de la 2 cicluri la 3 cicluri pe die shrink.
Si fiecare dintre noi, avem propriile decizii.

#34
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Deci initiator - ce varianta preferi - Best buy la acest moment in 2000 de lei sau un PC mai ieftin la care sa adaugi pe viitor ceva - exemlu placa video / SSD can o sa se mai stranga niste bani?

#35
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010
A cumparat cineva de aici https://www.giasistem.ro si dintre acestea doua ce ati cumpara
https://www.giasiste...w-nvidia-gt-430
https://www.giasiste...gb-sata-14-inch
Multumesc.

#36
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
1) Trebuia sa deschizi un topic al tau sa intrebi.
2) Eu nu am cumparat niciodata de la magazinul acela, nu stiu daca sunt OK cu garantiile si produsele SH ce le vand.
3) Eu as cumpara PC-ul DELL Optiplex 790 si as pune inca 4GB Ram ddr3-1333 si un SSD pt. sistemul de operare;
Hdd-ul il ti pentru stocare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate