Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

openSuSE vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Salut,
Urmeaza sa instalez pe un server IBM dedicat un fileserver cu distributia OpenSuSE 13.2 pe 32 biti. Serverul are un Xeon de 3,06GHz, 2,5 GB RAM DDR1 si 3x36GB SCSI HDD pe care le pun in RAID 5.
Sugestii:
1) SO-ul sa il pun pe un HDD separat, pe IDE? As face asta pentru a pastra cat mai mult spatiu pe HDD-le din RAID
2) pentru performanta mai mare in configuratia data, sa mai adaug un procesor sau sa mai adaug RAM?
3) serverul va tine fisiere lucrate simultan de catre pana la 15 utilizatori, m-ar ajuta un alt tip de RAID adaugand la nevoie alte HDD-uri SCSI? Mai am loc de inca 3 bucati.
4) aveti idee daca/cat de libera este aceasta distributie la folosirea pe firma?
5) m-ar tine hardware-ul si pentru un server de mail?

Intreb pt ca , ca si in titlu am de a face cu un IBM vechi, ultimului de generatia lui i-am pus un Windows Server 2003 si m-am cam chinuit ca timp :) O distributie actuala de openSuse se da numai pe 64 biti dar nu imi suporta CPU

#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
1. ideal ar fi SSD daca iti suporta
2. Da
3. RAID 5 pare in regula. Esti ok cu HDD-uri de 36Gb?
4. Se poate folosi in firme (eventual te poti uita si la CentOS - care e unbranded Red Hat Enterprise Linux)
5. Daca ti-e suficient spatiul si mai pui macar ceva ram (si fara GUI)

6. Nu uita de securitate!!!

#3
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
La pct 1) nu sunt lamurit Posted Image  IBM-ul nu are SATA doar IDE, iar pe RAID as lasa doar spatiul necesar de lucru cu fisierele de retea ale userilor, pe cand SO-ul l-as pune pe un hard de 120GB dar pe IDE (7200rpm, DMA 133 etc dar e tot IDE). Deci sa incerc sa il instalez totusi pe partitie cat mai rapida, evitand acel HDD pe IDE?
La pct 2) care dintre "da" este mai puternic? :)

Edited by Suselin, 18 February 2017 - 21:00.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Un FreeBSD nou + ZFS cum suna? (Nu suna bine cu doar 2.5 GB RAM).

Ce trafic vor genera cei 15 utilizatori simultani? Copiaza continut multimedia la greu sau cate un fisier Word odata la ora? Ai nevoie de facilitati gen snapshot?

Edited by dani.user, 18 February 2017 - 23:01.


#5
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Editare pdf-uri de dimensiuni zeci de MB simultan cu file-browsing. Totul pe server. Voi pune si audit dar vreau sa stiu cat ma pot intinde. Nu mai pomenesc de mailserver, macar fileserverul sa mearga ok. Deci trb ambele procesoare insa intai sa aduc la 4 Gb RAM macar ? Distributia pe 32biti imi lucreaza inteaga memorie? Dar ambele CPU fizice?

Edited by Suselin, 19 February 2017 - 09:18.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Daca nu ai cerinte extreme cu privire la confidentialitate, nu merita bataia de cap cu administrarea unui server de mail local. Platesti abonament la furnizori gigant si ai serviciu de mail de calitate, spatiu suficient, etc.

Ramanand la fileserver, si scotand ZFS din ecuatie (care-i mai diferit ca arhitectura si are nevoie de mult ram), nu cred sa ai nevoie de mai mult ram sau de alt procesor. Discurile vor fi veriga slaba, daca ajungi cumva sa ai trafic atat de mare.

Edited by dani.user, 19 February 2017 - 11:45.


#7
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Multumesc dani cam asa gandeam si eu cu hardurile. Sa pun un raid 0 si apoi cu inca o pl de retea gigabit sa ma leg direct la nas-ul existent pt backup realtime sau snapshot cumva. Ideea este ca acum userii lucreaza ma rog unii doar incearca, direct pe nas. Vreau sa-l degrevez si sa ramana pt ce a fost conceput dar imi trebuie o solutie de viteza decenta pt fileserverul pe care il pregatesc. Exista vreun utilitar mai serios de testat vitezele de lucru la intregul drive virtual cu rezultate apropiate de real? In afara de HDtune si altele similare. Trb sa incerc diverse configuratii pana  ma apropiii de adevar de aceea va solicit parerile. Sper sa dau la perete cat mai putin  :)

Edited by Suselin, 19 February 2017 - 13:26.


#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
RAID 0 e cam riscant, inainte ziceai de RAID 5.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate