Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Alegere optima echipamente

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Calin-J

Calin-J

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2017
Am facut comanda pentru instalare Digi Net Fiberlink 1000.
Din cate am inteles ei vin cu un router  F668 sau un KAON AR4010. Nu stiu sigur ce aduc. Sa pastrez ceva de la ei ?

Eu m-am decis la un Asus Gigabit RT-AC66U, avand in vedere impresile pozitive si faptul ca trebuie sa "acopar" o casa destul de mare cu etaj( 160+160) si curte 1100mp.
Ca extindere pentru 2.4GHz am routerul vechi+ un range extender (TP-Link ambele, max 300 Mbit/s)  care acopera destul de bine in situatia actuala.

Pe langa un PC care este bine dotat mai am un laptop foarte drag si cu care as dori sa ma ''joc'' si cu el in 5 GHz.

Dell Latitude E6330
Intel Core i5-3380M, 2.9GHz
8GB DDR3
SSD
pana aici nu este o problema.
Are in schimb o placa wifi Intel Centrino Ultimate-n 6300 AGN care nu are banda 802.11ac.

M-am gandit si la un ASUS USB-AC56  adaptor Wi-Fi 802.11ac dual-band. Ar fi o solutie buna ?
Exista posibilitatea sa schimb placa WIFI ? Este ceva compatibil in ac ? Mai sunt necesare si alte modificari ?

Va rog cateva sfaturi care sigur ma vor ajuta in alegerea ideala.
Nu in ultimul rand, va multumesc anticipat.

#2
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
Ac68u dacă te tine bugetul. Pentru laptop un Intel Ac7260 sau 8260,  iar pcu cablu

#3
Calin-J

Calin-J

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2017
Merci mult pentru sfat. Am gasit Intel Ac7260 la cateva mag. on-line. Vedem luni daca-l au pe stoc. 8260 de generatie mai recenta nu se gaseste.

Cu routerul de la RDS ce fac, il pastrez ?, il fac bridge ? sau mai bine il dau inapoi ?

#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Daca primesti ont nu ai ce face decat sa il pastrezi ca nu merge altfel, deci ii rogi sa il puna in bridge.

#5
Calin-J

Calin-J

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2017

View Postdanyconnect, on 18 februarie 2017 - 20:10, said:

Ac68u dacă te tine bugetul. Pentru laptop un Intel Ac7260 sau 8260,  iar pcu cablu

Placa mea wifi Centrino are conexiuni pentru trei fire (antene); AC 7260 are doar doua. Ele,sunt numerotate 1,2,3 respectiv 1,2 . Este vreo problema ?

#6
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
Nu ar fi probleme. Dar totuși, cauta una cu 3x3MIMO.

#7
Calin-J

Calin-J

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2017
Am ascultat sfaturile lui danyconnect: placa AC 7260 se misca foarte bine, in jur de 530 pe download in 5 si 230 in 2.4. Nu mai functioneaza bluetooth-ul, da nu-i problema.

Revin cu problema de router.
Au adus KAON-ul cei de la RDS dar nu prea sunt incantat; nu este stabil in conexiune,etc,etc. Ce vrei la 5 lei pe luna !?,...

M-am mai "scuturat" si am luat un Asus DSL-AC68U.
De ce DSL ? La munte avem o rulota, langa o cabana si pot "lua" internet din telefon fix.
Nu are WAN dedicat dar spun ei se poate folosi un LAN pe post de "intrare",adica WAN. Asta teoretic ca practic am deja 7 ore de incercari, 6 beri si cateva fire de par smulse si cateva albe aparute.
Incep sa ma sui pe pereti,...
Nu se activeaza port X ca WAN.I-am dat si update de firmware, respectat cam tot ce am gasit ca indicatii pe net.

Are cineva o "saracie din asta" si a setat-o pentru RDS de 1000 ?
Va rog mult,...dau si o bere (raza de 50km, Buc)

Mutumesc pentru suport.

#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
retur cat de repede. pentru rulota exista variante mai ieftine si bune.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
daca ai facut update de firmware la kaon,te rog sa-mi spui si mie cum ai procedat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate