Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Firma colectare produse electronice si electrocasnice vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Buna ziua.De curand am vazut un articol despre o firma de colectare a electronicelor vechi si in teorie parea foarte profitabila.Sunt curios ce suma e nevoie pentru a infinta o asemenea firma si care sunt conditiile.Nu vreau sa imi deschid,doresc doar sa aflu mai multe informatii,pentru ca acel articol m-a facut curios :)

#2
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Am lasat eu eletrocasnice vechi la.o.firma dinasta on Germania,din ce am vazut trebuie un teren mare pe care erau amplasati vreo 10-15 containere,unul era doar cu televizoare unul doar cu aspiratoare etc,atat pot sa te ajut,nu stiu ce face cu el,cum le valorifica sau altceva.Succes!

#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Depinde ce faci cu deșeurile odată colectate. Dacă vrei să le prelucrezi tu investiția e foarte mare, atât în utilaje cât și forță de muncă pentru că foarte multe operații se fac manual.

Caută și tu pe youtube și ai să găsești o grămadă de filmulețe pe tema reciclării.

#4
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 eroar_e, on 16 februarie 2017 - 15:47, said:

Buna ziua.De curand am vazut un articol despre o firma de colectare a electronicelor vechi si in teorie parea foarte profitabila.Sunt curios ce suma e nevoie pentru a infinta o asemenea firma si care sunt conditiile.Nu vreau sa imi deschid,doresc doar sa aflu mai multe informatii,pentru ca acel articol m-a facut curios Posted Image

Quote

3. Care sunt costurile ce trebuie luate in calcul?
– Costurile pentru infiintarea, echiparea si operarea unui punct de colectare;
– Costuri de autorizare;
– Costuri de colectare = costuri de transport + costuri de manipulare;
– Costurile de manipulare cuprind costurile cu incarcarea descarcarea;
– Costuri de tratare = costuri sortare + costuri dezmembrare;
– Costuri cu eliminarea deseurilor nereciclabile/periculoase prin depozitare;
– Costuri de comunicare = cheltuiala cu informarea/constientizarea detinatorilor de DEEE
– Conform HG 448/2005 art. 5 autoritatile administratiei publice locale sunt responsabile de colectarea si transportul DEEE de la gospodariile particulare la punctele de colectare, de aici drumul lor spre reciclatori fiind platit de producatori.

Citeste TOT articolul "De ce si cum sa incepi o afacere de reciclare"daca chiar te intereseaza asa ceva !
Asta daca nu te intereseaza doar sa le colectezi si sa le duci mai departe, cu o astfel de firma nu faci nimic deoarece cum scrie mai sus (cf.HG 448/2005 art. 5) pana si autoritatile locale colecteaza (adica le ia din fata blocului,decat sa merg pana in capatul orasului la firma de colectare pentru cateva electrocasnice  mai bine le las in fata blocului si primaria le ia la anumite date anuntate, intr-adevar gratis dar le ia din fata blocului.)

Edited by stlk, 16 February 2017 - 18:24.


#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Le reciclam pe okazii

Edited by gerbil, 16 February 2017 - 18:17.


#6
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Mă refeream doar la colectarea electronicelor,după care trebuiau transportate la p firma de reciclare

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Initiator,vezi ca pulsul  la ce vrei ti-l da Djl-membru SP.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate