Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Paypal -declar sau nu? PFA?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 deve, on 15 februarie 2017 - 19:19, said:


si daca nu pot sa achit amenda? nu am nimic pe numele meu.. :/

He..he...de fisc nu scapi nici pe lumea cealalta :)

#20
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
eu nu platesc nimic, mai intai sa-i verifice pa' aia care au €10.000+, deci eu mai am de asteptat la rand

#21
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Daca vrei sa dormi bine si sa scapi de agitatie, o data sau de 2 ori pe an, cand iti declari veniturile, pui si suma pe care ti-ai transferat-o din PP. O sa ai niste procente de dat catre stat si gata balciul. Cand te intreba cineva de sanatate, iei hartia cu care ai declarat si chitanta, le infasori intr-o caramida si ii dai in cap.
Daca suma "nu bate la ochi" (unii s-ar putea sa aiba privirea mai agera, altii nu) mergi pe burta si gata. Ca iti iei o paine si un HDD, nu bate la ochi, ca faci petreceri si iti cumperi bemveu...hmm.

#22
deve

deve

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.02.2017

 sorin147, on 15 februarie 2017 - 20:05, said:

Daca vrei sa dormi bine si sa scapi de agitatie, o data sau de 2 ori pe an, cand iti declari veniturile, pui si suma pe care ti-ai transferat-o din PP. O sa ai niste procente de dat catre stat si gata balciul. Cand te intreba cineva de sanatate, iei hartia cu care ai declarat si chitanta, le infasori intr-o caramida si ii dai in cap.
Daca suma "nu bate la ochi" (unii s-ar putea sa aiba privirea mai agera, altii nu) mergi pe burta si gata. Ca iti iei o paine si un HDD, nu bate la ochi, ca faci petreceri si iti cumperi bemveu...hmm.

pai la tot ce folosesc banii astia is mancarea de zi cu zi... nam io bani de masini si petreceri...

#23
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
1. Cumpara un bilet de avion pana in Cipru, sau Letonia
2. Deschide un cont bancar
3. Ataseaza-l la PayPal-ul tau

Nu stiu despre ce sume vorbim aici, daca sunt cateva sute, probabil ca nu merita sa te complici, daca in schimb primesti mii pe saptamana (probabil nu, altfel ai fi avut nevoie de cont PayPal business), atunci sigur ar fi bine sa-i declari cumva sa nu te trezesti cu probleme mari dupa.

Stiu pe cineva, o familie, care se ocupa cu asa ceva, in Romania vorbesc, vand lucruri diverse, pe Etsy, eBay, acum au si un site propriu, unele cu drop-ship de prin alte parti, dar chestiile mai scumpe le trimit din Romania - pana acum nu au declarat nimic, fac asta de vreo 2-3 ani in mod mai serios si vorbim probabil de vanzari de ordinul a >5000 EUR/luna sau mai mult, d, nu stiu cat le ramane profit dar avand in vedere ca a renuntat si el la serviciu pentru a face asta full-time. Si ei folosesc doar PayPal pentru a accepta plati, si la fel "ruleaza" banii printr-un cont din afara, nu din Romania, desi au de gand in curand sa se inscrie cum trebuie. La un moment dat imi spuneau ca unul de la DHL i-a intrebat ce fac cu atatea lucrusoare, chestiile pe care le vand, dar in afara de asta nu cred ca s-ar prinde prea curand ANAF-ul sau altcineva.

#24
deve

deve

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.02.2017

 corina_geo, on 15 februarie 2017 - 20:19, said:

1. Cumpara un bilet de avion pana in Cipru, sau Letonia
2. Deschide un cont bancar
3. Ataseaza-l la PayPal-ul tau

Nu stiu despre ce sume vorbim aici, daca sunt cateva sute, probabil ca nu merita sa te complici, daca in schimb primesti mii pe saptamana (probabil nu, altfel ai fi avut nevoie de cont PayPal business), atunci sigur ar fi bine sa-i declari cumva sa nu te trezesti cu probleme mari dupa.

Stiu pe cineva, o familie, care se ocupa cu asa ceva, in Romania vorbesc, vand lucruri diverse, pe Etsy, eBay, acum au si un site propriu, unele cu drop-ship de prin alte parti, dar chestiile mai scumpe le trimit din Romania - pana acum nu au declarat nimic, fac asta de vreo 2-3 ani in mod mai serios si vorbim probabil de vanzari de ordinul a >5000 EUR/luna sau mai mult, d, nu stiu cat le ramane profit dar avand in vedere ca a renuntat si el la serviciu pentru a face asta full-time. Si ei folosesc doar PayPal pentru a accepta plati, si la fel "ruleaza" banii printr-un cont din afara, nu din Romania, desi au de gand in curand sa se inscrie cum trebuie. La un moment dat imi spuneau ca unul de la DHL i-a intrebat ce fac cu atatea lucrusoare, chestiile pe care le vand, dar in afara de asta nu cred ca s-ar prinde prea curand ANAF-ul sau altcineva.

tin sa mentionez atunci, ca da, am cont business pe PP. cel mai mult ce am facut anu trecut, pe TOT anul, e undeva la 5000eur. dar avand in vedere ca oamenii tot vin si cer din ce in ce mai multe desene, probabil o sa ajung la 1000 pe luna sau ceva de genu... daca continua asa...

#25
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 alexa32, on 15 februarie 2017 - 19:32, said:

He..he...de fisc nu scapi nici pe lumea cealalta Posted Image

Nu confunda IRS cu momaia de la noi...dar ar fi usa de biserica, ar trebui sa inceapa de la cazurile mari, multe dintre ele sau mai bine zis multii dintre ei au vile, masini super-lux, totul la vedere, cu taxe platite foarte putin sau deloc. Asa ca nu, fiscul nostru, scris cu "f" mic, nu e vreo mare sperietoare...


Ca o povestioara oarecum amuzanta (mai degraba frustranta pentru noi), in ultimii ~2ani ne-am reintors la Bucuresti pentru motive personale, probabil ca o sa plecam foarte curand, dar, na, ca rezidenti cu acte, trebuie sa declaram taxe. Al meu, pe langa venitul din jobul lui actual, are un venit, mai mare, din investiile pe care le avem cu  doi brokeri, unul din State, celalalt din Europa. Fondurile noastre de pensie timpurii ca sa zic asa :) Ei bine, a mers la ANAF, cu declaratia aia 201 sau cum ii zice, plus catastiful de rapoarte pe care le-a primit de la brokeri - cei de la ANAF-ul de sector sau uitat la rapoartele alea de parca ziceai ca se uita la o carte de desenat, cam asta e nivelul oamenilor fiscului de la noi. Dupa saptamani de apeluri, emailuri, vizite acolo "in audienta" Posted Image si alte batai de cap, au acceptat pana la urma declaratia, desi sunt convinsa ca n-au inteles nimic. Si vorbim de cateva mii bune de euro pe care a trebuit sa le platit drept impozit, deci interesul trebuia sa fie in primul rand al lor si nu al nostru.  
Am locuit in state cativa ani si crede-ma, oamenii lor de la IRS ca nivel de pregatire sunt cam ca oamenii de top de prin firme precum PriceWaterhouse, KPMG sau celelalte, daca nu si mai si. Sunt si platiti bine normal, cam 70k in medie, care e peste salariul mediu din SUA, pe cand la noi in Romania, popandaii nostri de la Fisc....sunt platiti cam cat merita.

#26
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
foloseste  un card  prepaid  visa  ,    cauta  pe net  si gasesti  ,   in elk poti  sa retragi  banii din  paypall  ,  si nu mia folosesti  contul tau  curent  din  banca  ...  bafta

#27
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 deve, on 15 februarie 2017 - 20:31, said:


tin sa mentionez atunci, ca da, am cont business pe PP. cel mai mult ce am facut anu trecut, pe TOT anul, e undeva la 5000eur. dar avand in vedere ca oamenii tot vin si cer din ce in ce mai multe desene, probabil o sa ajung la 1000 pe luna sau ceva de genu... daca continua asa...


Foarte bine, spor la treaba. Parerea mea sincera, daca nu esti prea legat de glie, ia-ti frumos catrafusele si muta-te undeva prin sud-estul Asiei, Filipine, Tailanda, etc.

O sa duci o viata mult mai frumoasa, si in acelasi timp, puterea de cumparare a acelor bani e cel putin dubla acolo fata de Romania daca nu mai mult. Macar incearca cateva luni, vezi cum e...a, si bineinteles, o sa scapi si de grija fiscului odata cu aceasta mutare Posted Image

#28
deve

deve

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.02.2017

 corina_geo, on 15 februarie 2017 - 20:44, said:



Foarte bine, spor la treaba. Parerea mea sincera, daca nu esti prea legat de glie, ia-ti frumos catrafusele si muta-te undeva prin sud-estul Asiei, Filipine, Tailanda, etc.

O sa duci o viata mult mai frumoasa, si in acelasi timp, puterea de cumparare a acelor bani e cel putin dubla acolo fata de Romania daca nu mai mult. Macar incearca cateva luni, vezi cum e...a, si bineinteles, o sa scapi si de grija fiscului odata cu aceasta mutare Posted Image

nu mai stii unde sa pleci cu ce se intampla in lume la ora actuala cu musulmanii si actele de terorism. stau bine mersi aici :)) desi ar fi fost o idee draguta UK sau USA...

#29
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 deve, on 15 februarie 2017 - 21:12, said:

desi ar fi fost o idee draguta UK sau USA...

Acolo treci direct pe ajutoare cu 1000$/luna.

Nu glumeam deloc, tarile mentionate de mine sunt, cel putin la momentul asta, si unele locuri pline de expati, printre cele mai atractive la nivel global, din multe puncte de vedere, oportunitati, clima, locuri spectaculoase, etc Nu vorbesc de Bangkok sau alte "cloace" urbane ci locuri insulare, extrem de frumoase si placute :)

#30
deve

deve

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.02.2017
eh. :) pai, cred ca o sa ma duc sa-mi fac hartogarii... daca inseamna ca voi putea beneficia de asigurare de sanatate, pensie, atunci ma duc sa ii purichez pe cei de la anaf ptr detalii. cert e ca vreau sa imi fac un viitor din chestia asta, fara sa pierd ani vechime sau ma rog, cum sta treaba cu cartea de munca, alea alea... :P multumesc tuturor ptr raspunsuri si timpul acordat

#31
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015

 YourFan, on 15 februarie 2017 - 19:37, said:

eu nu platesc nimic, mai intai sa-i verifice pa' aia care au €10.000+, deci eu mai am de asteptat la rand
pai "foarte bine" ca nu platesti, da ca tine-s multi... comparativ multe sume d-astea mici fac mult mai mult decat cativa care au cat ai zis tu. Dar na, asa e mentalitatea, sa nu dam nici macar putin, dar la o adica, un Colectiv ceva, statul sa ne dea, sa ne ajute, sa ne salveze. De unde are statu' bani? A nu din taxele, inclusiv pe alea pe care ar fi trebuit sa le platesc! Nu ma intereseaza etc. etc.

 deve, on 15 februarie 2017 - 19:07, said:


nu vreau sa am probleme sa ma trezesc intro zi in puscarie.
S-ar putea sa nu ai loc... Pe vremuri exista "inchisoarea datornicilor". Da all in all, n-ai si tu un prieten / o cunostinta un avocat, cineva care sa-ti dea un sfat avizat. C-am vazut inclusiv sfat cum sa-ti deschiz "aproape' un offshore in Cipru (apropo de asta, cand cu Voiculescu (poate-ai auzit :D) s-au interesat inclusiv in Cipru daca n-are bani ascunsi :D Deci daca vor sa te gaseasca te gasesc :D

#32
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 YourFan, on 15 februarie 2017 - 19:37, said:

eu nu platesc nimic, mai intai sa-i verifice pa' aia care au €10.000+, deci eu mai am de asteptat la rand

Nu uita sa le spui asta...ca sa stai linistit la rand ;)

#33
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.09.2006

 MasterOfDark, on 15 februarie 2017 - 20:38, said:

foloseste  un card  prepaid  visa  , cauta  pe net  si gasesti  ,   in elk poti  sa retragi  banii din  paypall  ,  si nu mia folosesti  contul tau  curent  din  banca  ...  bafta

'' Can I withdraw money to my credit, debit, or prepaid card?
No. You can’t withdraw money to a credit, debit or prepaid card. You can withdraw money to your local bank account or by check. ''

sursa : https://www.paypal.c...aid-card-FAQ859

#34
onutancalavinia

onutancalavinia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.03.2017
Buna ,
as vrea sa vand niste produse handmade pe etsy si pentru asta am nevoie de un cont paypal, iar aici pentru primirea banilor de la clienti imi cere sa imi fac un cont business cu datele firmei..pe care eu nu o am...

as vrea sa stiu daca prin contul personal imi pot fi virati banii...si daca nu ce solutie exista
mersi mult

#35
Jenny_26

Jenny_26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.03.2017

 deve, on 15 februarie 2017 - 21:36, said:

eh. Posted Image pai, cred ca o sa ma duc sa-mi fac hartogarii... daca inseamna ca voi putea beneficia de asigurare de sanatate, pensie, atunci ma duc sa ii purichez pe cei de la anaf ptr detalii. cert e ca vreau sa imi fac un viitor din chestia asta, fara sa pierd ani vechime sau ma rog, cum sta treaba cu cartea de munca, alea alea... Posted Image multumesc tuturor ptr raspunsuri si timpul acordat
Cel mai bine! Asta e cea mai corecta deciziie. De anul trecut sau chiar de cand au infiintat anaf anti-frauda, s-a dat o lege (nu o stiu dar o poti cauta/verifica) prin care anaful poate sa verifice datele din conturile bancare.
Deci daca vrei sa traiesti din treaba asta ar trebui sa declari pe pf sau sa iti faci o forma legala care te avantajeaza (pfa sau SRL). Chiar ai putea sa iti faci un pfa (scazi si si decontezi anumite cheltuieli) sau pe contracte pe drepturi de autor (dar trebuie sa inchie contractul si e mai greu pe internet) unde vei plati impozite - pe venit cas etc - pe 60% din incasari - poti sa scazi cheltuieli maxim 40% din incasari).

#36
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Daca e vorba despre desene, cauta online informatii despre impozitarea veniturilor din drepturi de autor.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate