Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Sfat achizitie subwoofer+amplificator

  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Adriano93

Adriano93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.04.2016
Salutare

Vreau sa achizitionez un sub+amp pentru masina(Logan) buget 500-600ron am gasit aceste 2 variante la pretul acesta.  

http://www.upcar.ro/...luri-10mm2.html

http://www.esderman....-bass-pack.html

Acum nu stiu ce se aude mai bine pe Logan tub sau cutie sau care s-ar auzi in general mai bine dintre cele 2. Daca puteti sa imi dati un sfat ce sa aleg.

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
La pretul ala, amandoua-s la fel de petarde... de 500ron nu iei nici macar un amplificator de doamne ajuta. Doar ceva sa-ti bubuie putin.

#3
Adriano93

Adriano93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.04.2016
Pai cam asta e si idea nu vreau chiar nebunie ci doar asa un plus de bass.

#4
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Am avut montat pe un golf 4 un JBL GTO 1202, adica un subwoofer de 12 toli in incinta sealed, pus pe un rahat de amplificator cougar care da undeva la 95w x 2 sau 190 in bridge, valori care oricum nu cred ca sunt reale, dar ma rog.
Cert este ca atunci cand ascultam muzica, vibra scaunul ca si cum ar fi avut vibromasaj, imi tremurau oglinzile destul de rau, mai ales cea montata pe parbriz, iar din afara masinii auzeai tabla zdranganind pe masina.
Investitia la momentul ala a fost undeva la 170 de euro, cel mai scump evident fiind woofer-ul, dar in 170 de euro aveam mai mult bas decat puteam duce.  
Acum ceva timp am dat la schimb ( din motive de spatiu) acel jbl pe un herz de 8 in incinta reflex, se aude suficient de tare, iar nu vad de ce ti-ai dori mai mult. Vibratia se simte in piept, oglinzile vibreaza, deci doar pentru o auditie normala in masina nu-i nevoie sa cheltui sume exagerate.
Cand vrei sa participi la concursi SPL, este clar ca nu intrebi aici pe forum ce sa-ti iei, si nici nu te opresti in buget redus.
Parerea mea, cauta ca woofer-ul sa fie de calitate, la amplificator te poti intelege si cu ceva mai ieftin.

#5
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Primul link arata mai bine si e si de firma buna. Conteaza un pic si calitatea la scule pt masina, tre sa reziste la vibratii, praf, caldura/frig, etc. Si sunt echilibrate la putere componentele. la al doilea, vad ca ampliful e de 150W iar subul de 250. Dai la maxim faci gratar pe amplif.

#6
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
De ce nu iti iei asa ceva: http://www.blaupunkt...s/single/14174/
Spui ca vrei un plus de bas doar, si nu ceva care sa iti dezmembreze masina Posted Image

Edited by sonnydellmarco, 14 February 2017 - 20:33.


#7
robertredx

robertredx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2017
salut tuturor am si eu o intrebare legata de amplificatoare , problema este ca toti sunt cu pareri diferite deci: daca pe un amplificator scrie doar simplu 400w , are output de 400w pe fiecare canal sau se imparte ca si pe cele care scrie 4x100 ca de exemplu , caci am un amplificator auto de 1200 doar ca scrie 4x300w .. si am 2 boxe la fel una am conectat-o la amplificatorul de 400 si cealalta la cea de 1200  4x300 , si merge mult mai clar si mai puternic pe cel de 400 , scuze pentru greseli etc ,, si multumesc anterior pt raspunsuri

#8
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,732
  • Înscris: 23.04.2007

View Poste_miron, on 14 februarie 2017 - 19:25, said:

ampliful e de 150W iar subul de 250. Dai la maxim faci gratar pe amplif.
adica ?

#9
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Se incalzeste.

#10
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
S-o crezi tu. Este chiar indicat să ai woofer-ul mai puternic decât amplificatorul. Atât timp cât impedanța este potrivită intre difuzor și amplificator, nu sunt probleme, iar amplificatorul o să dea doar atât cât poate, nu o să își facă vreo specie de overclock ca să sature difuzorul.

#11
Adriano93

Adriano93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.04.2016
Mersi de raspunsuri, am dat azi comanda de acel pachet Blaupunk. L-am ascultat la cineva in masina (opel Meriva) si chiar se aude bine, acuma nu stiu la Logan cum se va auzi deoarece la logan portbagajul e inchis dar sper sa fie ok. In incinta sealed nu am ascultat subwoofere si nu stiu cum se aud. Sper sa fie bine ce am ales, astept sa vina :D

#12
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Ca si fost posesor de sealed si actual de ported, intr-o masina suna mai bine sealed-ul, basul fiind mai accentuat in frecventele foarte joase,mai controlat,  iar vibratiile fiind si ele mult mai puternice.  Intr-un mediu deschis totusi ( am incercat ambele woofere in sufragerie) sealed-ul nu prea il auzi, tot ce auzi sunt obiectele din camera care vibreaza intr-una.  Un ported totusi il auzi, doar ca la ported auzi si distorsia difuzorului mai usor, plus ca un difuzor in incinta ported accepta mai putina putere comparativ cu acelasi difuzor in incinta sealed.

Oricum, sa stapanesti sanatos achizitia, vezi totusi ca difuzorul o sa aibe nevoie de break-in, nu exagera foarte mult in volum in primele ore de lucru. Asta nu inseamna ca trebuie sa asculti in surdina, fa-l sa se miste dar nu incerca sa-ti dai tabla jos de pe masina.

#13
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,732
  • Înscris: 23.04.2007

View Poste_miron, on 15 februarie 2017 - 13:57, said:

Se incalzeste.
ai si ceva argumente ?

#14
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Da. Tendinta e sa dai la maxim agregatul. Orice amplif la maxim, inchis in portbagaj, ventilatie inexistenta, se va incalzi in draci. Daca sunt de puteri egale, nu poti da la maxim pt ca distorsioneaza si atunci dai inapoi pana se aude clar. Asta inseamna mult mai putina caldura si viata mai lunga pentru aparate. Daca ampliful e mai mare, dai atat cat poate subul si asta e. La situatia de fata, cu ampliful mult subdimensionat, va fi dat la maxim si o liniuta peste. in 10 minute faci gratar pe el. Viata lui va fi de la cateva ore/zile pentru petarde pana la cateva luni pentru scule de marca. Si cu asta basta.

#15
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Daca amp-ul dezvolta 150 de watti, valoarea asta va ramane constanta si in cazul unui difuzor de 150 de watti, si in cazul unui difuzor de 300.  In cazul unui amplificator facut pe vapor, ala ar crapa, in conditii de stres maxim indiferent de difuzorul pe care-l conectezi.  
Doi la mana, difuzoarele mai puternice sunt mai mari de obicei, asta inseamna un SPL mai mare, adica mai putina "nevoie" sa ridici volumul intrucat cantitatea de aer miscata de membrana mai mare este evident mai consistenta, deci presiunea acustica este mai mare iar volumul perceput este... mai mare.
Ti-am mai spus-o si ti-o mai spun, ce te intereseaza pe tine este impedanta, daca amplificatorul a fost gandit sa piloteze dif-uri de 4 ohmi, atunci pui dif-uri de 4 ohmi. Daca pui de 2, crestea intensitatea de curent transmisa din amplificator catre difuzor, iar asta iti streseaza componentele si mai ales sursa amplificatorului. Poate duce la scantei si la o moarte prematura atat a amplificatorului cat si a difuzorului.  

Daca folosesti difuzor care "se pupa" ca si impedanta cu amplificatorul, atunci vrei difuzor cel putin la fel de puternic ca amplificatorul, altfel arzi bobina difuzorului in caz de volum peste posibilitatile lui.  

P.S. - Am o petarda care dupa 6 ani inca merge bine, a vazut toate nivelele de volum, a pilotat subwoofer cu puterea de 2 x mai mare decat ce poate el, a pilotat subwoofer mai apropiat ca si valoarea lui, a pilotat chiar si doua boxe sony pe 6 ohmi de 120w rms fiecare.
Uite ca n-am facut nici gratar, n-am ars nici boxe si mi-am facut si treaba.

#16
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Am trecut si eu prin cateva modele. Amplif bunicel, boxe slabe, eram limitat de ele, pe amplif raceam berea. :) Pus boxe egale cu ampliful, sunet bun, doar caldut. Pus boxe serioase, gratar. Dai ampliful mai mic, degeaba ai boxe mari. Solutia, am luat amplif corelat cu boxele. Sunet țapăn, amplif rece.  
De asta spuneam ca in cazul lui tendinta e de a da la maxim.

Cata vreme nu e dat la maxim, nu are nici o problema.
Pentru cine se pricepe nu incape discutie.
Dar evident ca OP nu intra in categoria asta, eu pun pariu ca va impresiona niste amici /gagici cu ampliful la maxim . Nu e ca nu poate duce subul. Il duce bine dar tocmai ca e mare diferenta de putere, va fi in regim maxim full time. Si la masina poti face o liniuta, doua pe zona rosie dar nu o ții lunga.  Si cum finantele lui sunt limitate, nu are rost sa riste. Cu ala Crunch, nici sa vrea nu poate sa- l tina la maxim pt ca distorsioneaza. Putere mai mare, siguranta in exploatare. Dupa mine e win-win .  
Fara sa caut review-uri despre modelele respective, Crunch cred ca e superior celuilalt.

#17
eusicumine2001

eusicumine2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.09.2015
În mod normal amplificatorul trebuie sa fie mai puternic decat subwooferul pentru a nu intra in distorsiune, cum se intampla de obicei la gain maxim pe amp. Cu arsul subwooferului nu e problema, pt ca se regleaza gain.ul amplificatorului pentru a nu corespunde sub.ului

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate