Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Lg V10 vs HTC 10

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ovidiufgs

ovidiufgs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 17.04.2007
Salut.
Ce m ar interesa cel mai mult ar fi calitatea audio.
Folosesc aceste casti
http://www.lg.com/us...00-tone-infinim
Personal tind catre Lg pt ca as dori sa fie si dual sim.
Multumesc anticipat pentru parerile oferite.

Edited by ovidiufgs, 14 February 2017 - 11:53.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
htc 10

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@ovidiufgs, din comparatia asta==>http://www.gsmarena.....&idPhone2=7606  HTC 10 pare sa fie o idee mai bun.
Are procesor mai puternic, video mai buna, o densitate mai buna a display-ului, se incarca mai repede si sunetul cred ca este mai bun deoarece LG a facut vreun artificiu la calitatea sunetului;
dar asta e doar parerea mea, posibil sa gresesc  Posted Image

Ca ultim atuu pt. HTC 10 e faptul ca sistemul de operare e de durata fata de LG v10 !
HTC 10:
Android OS, v6.0.1 (Marshmallow), upgradable to v7.0 (Nougat)
vs
LG V10:
Android OS, v5.1.1 (Lollipop), upgradable to v6.0 (Marshmallow)

#4
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
Indiferent pe care l-ai cumpara, o sa se auda exact la fel si identic daca faci auditie exclusiv cu acele casti.
Procesarea audio pentru castile wireless se face la nivelul castilor (nu a telefonului) si din cate observ (poate gresesc), acele casti nu suporta codarea aptX. Daca in timp iti schimbi castile cu altele wireless, situatia ar ramane la fel (ambele telefoane au suport aptX, nu este vreunul dintre ele dezavantajat).
In orice caz, as opta in locul tau pentru HTC 10 strict dintre cele doua deoarece este cu mult mai performant decat acel V10, este construit din materiale mai rezistente (cauciucul de pe spatele lui V10 se crapa in timp), nu are risc de bootloop si ofera si suport oficial cat si neoficial destul de bun. Ca auditie muzicala, ambele telefoane ar trebui sa fie mai mult decat satisfacatoare la output-ul prin jack-ul de 3,5 mm.
Personal as fi facut o alta alegere (OP3T), dar acestea ti-au atras atentia si nu sunt alegeri rele.

#5
ovidiufgs

ovidiufgs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 17.04.2007
Castile suport aptX.
Se simte diferenta de sunet de la telefon la telefon.
Pe astea 2 am ramas "blocat" pentru ca astea am inteles ca au sunet mai ok.
in legatura cu OP3T as prefera un Xiaomi mi5 sau un mi5s.
Am avut Mi4 am fost foarte multumit de el.Am mai avut un opo si parca nu era la fel de ok ca xiaomi. Ce i drept OP2 se misca ok da calitatea sunetului e sub S6 Edge ul pe care il folosesc acum si de care sunt cam nemultumit.
Pe mine ma intereseaza fix partea de sunet.
Problema e ca stau si intr un oras mic si nu am unde sa ma duc sa testez aceste telefoane.
Mi a mai facut cu ochiul si un xperia xz dar la fel nu stiu cum e sunetul.

#6
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
Da, acum am vazut ca au castile acelea suport aptX.
Dar dupa cum am mai explicat: ambele telefoane avand suport aptX ar trebui sa se auda la fel in casti (inafara de cazul in care au setari de egalizator pentru bluetooth) deoarece toata procesarea sunetului se face la nivelul castilor si nu la nivelul telefonului.
OP2 nu are suport aptX spre deosebire de S6 edge (de aceea s-ar auzi diferit cel putin pentru acele casti). Practic (cel putin pentru OP3/T) s-a reusit adaugarea ulterioara a librariilor aptX in mod neoficial. Dar cum am zis, asta nu poate fi numita o alegere ideala pentru oricine. Ca fapt divers, nici Mi5 si Mi5s nu au suport aptX oficial (acesta putand fi integrat ulterior folosind aceeasi modificare mentionata mai devreme).
Luand in considerare si Xperia XZ, tot la HTC10 as ramane. Telefonul este pana la urma un calculator la purtator acum si reprezinta suma tuturor componentelor. E pacat sa iei un telefon strict pentru o anumita functie si sa te limitezi la celelalte capitole.

#7
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Oricum as fi ales htc 10 fata de v10 dar daca vine vorba si de sunet atunci e clar, raspunsul e htc 10.

#8
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 18.08.2016
Clar htc 10..se aude intr-un mare fel(testat de mine),plus ca are DAC dedicat.Seria M de la htc e cunoscuta pentru sunetul de inalta calitate

#9
ovidiufgs

ovidiufgs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 17.04.2007
Stiu ca Htc are sunet bun. De asta l am trecut pe lista scurta.
Si Lg V10 are DAC dedicat. Si e dual sim.
Dar probabil renunt la ideea de dual sim si raman pe HTC.
Multumesc de sfaturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate