Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Recomandare player mp3

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Buburash87

Buburash87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.02.2017
Salut,

Nu stiu cati dintre voi mai folositi mp3 player la ora actuala, dar eu unul prefer sa nu-mi consum bateria de la telefon aiurea cand am o alternativa (si nu, nu am de gand sa-mi iau baterie externa ). Am nevoie de un mp3 player care sa corespunda urmatoarelor cerinte :
- baterie buna (peste 10-15 ore de playtime mp3)
- volum si bass puternic (optiune egalizator)
- buget sa zic maxim 600 lei
- nu este obligatoriu dar mi-ar placea sa pot trece la urmatoarea melodie pe lista sau sa ridic volumul fara sa fie nevoie sa-l scot din buzunar

Indiferent cu ce casti vine cu siguranta nu se vor auzi prea bine asa ca dispun de urmatoarele pentru a schimba castile initiale ale playerului :
Casti In-Ear : JVC xtreme xplosives HA-FX1X, JVC xtreme xplosives HA-FX102
Casti Over-Head : Creative Aurvana Live!

Momentan m-am gandit la urmatoarele variante :
1. Sony NWZ-B183 4GB
2. FiiO X1 II sau FiiO M3 (am inteles ca ar fi mp3 playere de inalta rezolutie, capabile sa redea diverse formate, inclusiv lossless ....dar eu de gand sa ascult doar mp3-uri intre 160 si 320 kbps .....nu o sa ma folosesc de capacitatea sa maxima dar m-ar interesa daca merita chiar si pentru ce am eu nevoie)
3. Sony NWE-393 4GB
Si NU, iPod nu e pe lista (shuffle-ul e prea minimalist, iar nano si touch deja sunt prea scumpe pentru un mp3 player).

Daca aveti alta varianta in banii astia va ascult :D

#2
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 21.03.2016
SanDisk Sansa Fuze, dar daca nu vrei sa-l scoti prea des din buzunar ar trebui sa gasesti versiunea simpla. Acum se gaseste varianta plus. Ar mai fi o solutie, chiar mai ieftina, Sansa clip plus.

#3
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Eu folosesc asta in masina - https://www.amazon.c...x/dp/B01JG9AACI
Bateria e buna, are bass (chiar si cu castile lui), bugetul e mult mai mic, are butoane pentru ce doresti ...
Poate reda aleatoriu melodiile din memorie / card, sau pe directoare.

Edited by misusumi, 13 February 2017 - 19:14.


#4
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Personal folosesc un Mp4 Samsung YP-T9 2GB de vreo 9 ani. Sunt extrem de multumit de el. Si acum tine bateria @15h pe muzica si are o multime de optiuni dar nu cred ca se mai fabrica. Am avut ocazia sa folosesc si Sony NWE-393 16GB. Dintre cele enumerate de tine, aceasta mi se pare cea mai buna solutie.

#5
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Sandisk Sansa Clip + nu recomand,am avut eu si nu-mi placea deloc cum se aude....asta in cnditiile in care foloseam super casti in-ear:Ultimate Ears Triple Fi10 pe armatura.
Nu l-am folosit decat vreo 3 luni,in final s-a stricat.
Momentan folosesc un Fioo X5 dar iti depaseste cu mult bugetul...ca sa fiu ontopic iti recomand un player Fiio.
PS:si daca consumi bateria telefonului care e problema?oricum il încarci odata pe zi si nici in desert nu cred ca locuiesti

#6
Buburash87

Buburash87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.02.2017
@missionnad   ma tenteaza FiiO X1 II / 2nd gen, prin RO disponibil doar pe AVStore la 560 lei. Ideea e, pentru nevoile mele crezi ca ar fi ok ? Ascult multe genuri si imi place sa se auda puternic si cu bass, nu sunt audiofil si nu stau cu gear ultrascump care sa redea cat mai fidel o melodie. In rest am citit ar tine cam 24 de ore, ceea ce e foarte bine.

Cat despre sugestiile de mai sus era bine daca erau playere care se gasesc in general pe la noi, fara sa fie nevoie sa comand din afara.

#7
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostBuburash87, on 13 februarie 2017 - 21:50, said:

... fara sa fie nevoie sa comand din afara ...
Asta ar fi cea mai mica problema :) Cea mai mare este ca "pe la noi" oferta este slabuta.
Iar putinele care exista au baterie mica, memorie mica, nu au slot de card, suporta putine formate (majoritatea numai mp3), sunt scumpe ...
In fine, alegerea iti apartine, succes :)

#8
Buburash87

Buburash87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.02.2017

View Postmisusumi, on 13 februarie 2017 - 23:18, said:

Asta ar fi cea mai mica problema Posted Image Cea mai mare este ca "pe la noi" oferta este slabuta.
Iar putinele care exista au baterie mica, memorie mica, nu au slot de card, suporta putine formate (majoritatea numai mp3), sunt scumpe ...
In fine, alegerea iti apartine, succes Posted Image

Eu am avut putine mp3-uri la viata mea, si ultimul care il mai am si functioneaza e un prichindel de Energy Slim 3, care initial era ok dar acuma nu stiu de ce nu il mai tine bateria mai mult de 3-4 ore orice ar fi, il termin repede. Deci mie oricum nu mi-ar trebui chiar un player de 30-50 de ore, daca ma tine macar 10-15 ore pe o incarcare e acceptabil, mai ales ca tind sa ascult destul de tare. Legat de formate, folosesc doar mp3 intre 160 - 320 kbps, deci nici nu e nevoie de mai mult.. La memorie mai mult de 4gb pe un player n-am avut, si pentru mine un 8gb, max 12-16gb e arhisuficient pentru o tona de melodii.

Swees 8GB nu pare rau, o sa ma uit la specificatii......dar in orice caz as recurge la o astfel de optiune daca in bugetul meu chiar nu e nimic sa merite in RO

#9
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostBuburash87, on 13 februarie 2017 - 21:50, said:

@missionnad   ma tenteaza FiiO X1 II / 2nd gen, prin RO disponibil doar pe AVStore la 560 lei. Ideea e, pentru nevoile mele crezi ca ar fi ok ? Ascult multe genuri si imi place sa se auda puternic si cu bass, nu sunt audiofil si nu stau cu gear ultrascump care sa redea cat mai fidel o melodie. In rest am citit ar tine cam 24 de ore, ceea ce e foarte bine.

Cat despre sugestiile de mai sus era bine daca erau playere care se gasesc in general pe la noi, fara sa fie nevoie sa comand din afara.
Da,este un player excelent.
Poti lansa comanda la avstore....
Ei sunt importator oficial Fiio in Romania.

#10
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Recomand
https://www.avstore....ile/fiio-x1-ii/

#11
Warchild04021975

Warchild04021975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.11.2016
Salut,

Detin doua playere:
Un mp3  Ipod Shuffle generatia 4:
si un mp4  Philips GoGear Azure SA5AZU04KF/12, 4 GB

Pot spune ca sunt foarte multumit de Philips,iti recomand,are bass se aude tare si sunetul e de calitate,in privinta playerelor de la Apple posibil ca IPodurile seria Nano sa fie foarte bune asa cum sunt laudate dar cele din seria Shuffle sunt dezamagitoare nu-si merita banii si in al doilea rand cu transferul melodiilor e un pic mai complicat decat la un player non Apple,momentan nu mai functioneaza sincronizarea cum trebuie

Edited by Warchild04021975, 14 March 2017 - 06:43.


#12
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
sansa + amplificator fiio. 30-40 de para fiecare. si mai iei si o pereche de casti ca lumea. de ex shure. un player fara casti e frectie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate