Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Intrebare ceas Casio Pro-Trek

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Am dat comanda pentru un Casio Pro-Trek modelul asta:   http://www.elefant.r...-423495-22.html
Apoi cititnd tot mai multe opinii despre el am vazut ca sunt mai multe modele dar cu alte terminatii de litere in coada.
Asa ca va rog,ma poate lamuri cineva sau sa imi dea un link (ca eu nu am gasit) cu ce inseamna literele alea.
De exemplu asta care l-am comandat eu e PRW-2500T-7ER,dar am vazut si cu terminatia 1(simplu),1C,1A,1E...etc.Care e diferenta intre ele?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
E simplu, diferitele terminatii reflecta cureaua cu care se vinde (metal, naylon, plastic)

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Nu cred pentru ca sunt prea multe terminatii disponibile,iar ca idee cu 7cr la sfarsit are tot curea de metal!

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Probabil codul produsului defineste atat cureaua, cat si culoarea/combinatia de culori a ceasului.
Plus la multi producatori defineste si o anumita revizie. De exemplu si aici pot fi revizii de modele lansate in ani diferiti, care au exteriorul aproape identic dar in interior anumite subansamble diferite sau mai fiabile/ieftine/usoare.

#5
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Chiar nu stiu....de-aia am si intrebat!Dar am o saptamana pana ajunge si pot oricand anula comanda in caz ca nu-mi place ceva.

#6
DirtyFred

DirtyFred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.01.2017
Da, culoarea in principiu, cureaua,  culoarea ecranului (poate sa fie verd/albastru  sau negru  cu scris alb= inverted).
Vezi pe google   1A - e ala cu bratara neagra fata de 7ER.
Mai poate sa difere si daca e facut in Japonia sau Malaysia sau unde mai fac ei. De ex alea cu receptor radio incorporat difera pentru SUA, EU sau JP  pentru ca au frecvente diferite.
Mai e si cazul cand un ceas are si un model care rezista la temperature joase, atunci are iar alt cod ca I-au bagat alt LCD.  in rest nu difera nimica in el.

Edited by DirtyFred, 13 February 2017 - 15:51.


#7
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
NU stiu cit e de nou sau precis, dar are destule informatii: http://watchbattery....-Identify.shtml

#8
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 roxanaRabinowitz, on 13 februarie 2017 - 15:49, said:

NU stiu cit e de nou sau precis, dar are destule informatii: http://watchbattery....-Identify.shtml
Multumesc...E cel mai aproape de ce intrebasem eu!

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, sint diferite detalii legate de culori si bratara.

Daca e pretul ala mi se pare mult exagerat, nu e din gasca alora chiar scumpe si chiar la Pro Trek nu e unul dintre cele mai tari. Sint smartwatch-urile astea de top cu GPS, heartrate si multi alti senzori tot pe acolo la pret si nu se compara la ce tehnologie au inauntru.

Nu ca sint mai bune pentru un anume scop ci ca si comparatie la ce poti face la banii respectivi. Si mie imi plac default Casio-urile si in particular Pro Trek, din care am vazut destule si pe dinauntru. Dar nu la pretul asta, sint aproape numai plastic vopsit, display-ul e din anii '80 si "sticla minerala" de fapt e un plastic de il zgirie si un servetel.

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Eu am avut un G-shock relativ simplu, si tot era destul de complicat de utilizat, iar faptul ca un casio de 50lei arata ora mai precis m-a facut sa vand G'u.

Ma ia durerea de cap cand ma uit la ceasul ala, iti trebuie diploma de inginer spaţial sa-l folosesti.
Plus ca probabil ţine ora ca un kur Posted Image

1500lei aruncati imo

Edited by sirgoofy, 13 February 2017 - 17:38.


#11
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Acum fiecare cu "pasarele" lui!
In gama Pro-Trek e cam pe locul intai.Are tot ce vreau eu si ce ma si intereseaza....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rxYE8jx7bz8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Uite George aici alt pret,...  http://www.japora-ce...lar-p-1899.html

Eu il am pe asta,...  http://www.japora-ce...lar-p-1432.html

Excelent,....

#13
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 _Dadi_, on 13 februarie 2017 - 19:02, said:

Uite George aici alt pret,...  http://www.japora-ce...lar-p-1899.html

Eu il am pe asta,...  http://www.japora-ce...lar-p-1432.html

Excelent,....
Multumesc pentru linkuri.Din pacate cel recomandat de tine este din plastic.La fel si cureaua,tot de plastic.Si nu ma atrage deloc!Vreau ceva mai...."mai".
Iar al tau e bijuterie.Sa-l stapanesti sanatos!

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Precizia e data la toate de un cristal de quartz cel mai probabil de 32768 Hz si care nu s-a schimbat din anii '80. Si e dupa noroc si temperatura, pina la 1s pe zi dar de obicei ceva mai bine (chiar mult mai bine pentru cine are noroc). Bineinteles ca exista si cele cu receptie radio - atit din alea cit de cit mai ieftine cit si G-Shock sau Pro-Trek. Chiar am vrut sa mentionez ca e de bun simt la un Pro-Trek scump si receptia radio dar probabil e oarescum nerelevant in Romania unde n-o sa-ti bata semnalul mai ales ca la ora 3 dimineata esti de obicei in casa (deci receptie si mai proasta).

Toate Pro-Trek cred ca sint de plastic (ma refer la ceas in sine nu curea sau placuta din spate pe care o scoti sa schimbi bateria/bateriile), doar ca e vopsit altfel.

#15
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Revin cu un update...
Am luat prw 1500t-er.L-am luat de la B&B cu 1300lei.Am mers pe modelul asta (cu toate ca e mai vechi) din mai multe considerente:
-geamul este mai "ingropat" daca ii pot spune asa.Adica e protejat de marginile ceasului si nu e asa expus la zgarieturi (cum e de exemplu prw 2000).
-ce nu mi-a placut la final la prw 2500 era ca afisarea orei efective se facea mai jos pe afisaj si cu cifre mai mici.Ori eu caut un ceas,nu faze ale lunii sau valuri sau mai stiu ce alti "licurici" care stau pe ecranul principal.La prw 1500 afisarea se face normal si pe mijlocul ecranului.
-receptia semnalului se face foarte bine.Ca si putere semnalul e de la 1 la 4,unde 4 e cel mai puternic.La mine e mereu pe 3 cand primeste semnal.Dar asta numai langa geam sau afara.Ca in casa e maxim 1 si da mereu eroare.
Acum functiile:
-busola.E buna si chiar exacta.Spun asta comparat cu o busola din asta manuala.
-termometrul si barometrul arata corect doar daca ceasul e pe masa.Daca e la mana nu avem ce discuta ca arata numai prostii.
-altimetrul e la fel praf.In casa si pus in acelasi loc arata de fiecare data alta valoare  cu diferente foarte mari.Ba 10m,ba 75,ba 110...etc,tot asa .Si in casa nu am diferente de presiune.
Per total intre prw1500 si 2500 nu e nici o diferenta.Le-am butonat pe amandoua asa ca stiu ce vb.E diferenta la grafica de pe ecranul principal,dar ca si functii sunt la fel.De fapt toate sunt cam la fel,diferenta facand-o doar esteticul (aici ma refer la prw 1500,2000,2500,3000....etc).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate