Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#2629
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
@ADAMCLISI-2020 - daca e sa o luam la modul deschid fereastra vs ventilatie controlata si vorbim de snobism atunci ar trebui sa desfiintam mare parte din forum. Adica snobii astia care isi fac case in loc sa stea la garsoniera, snobii astia care isi pun usi de lemn masiv in loc sa ia usi de carton presat, snobii aia de pe auto care isi iau C63AMG in loc sa mearga cu trotineta samd.

Aici e un loc in care oamenii impartasesc din experienta lor in ideea de a ajuta pe altii, nu de a se lauda. Plus ca pe unii oameni ii face fericiti un lucru, pe altii altul (spre exemplu sistemul meu audio-video valoreaza mai mult de 5-6 ori decat masina pe care o conduc zi de zi. Si chiar daca se lauda cineva - unde-i baiul? Te tine cineva cu ochii lipiti de monitor ? Nu iti place, nu mananci...

Te inseli in ce priveste prezenta sistemelor de ventilatie in "tarile cu apa calda". La americani si canadieni HVAC este norma, cele mai multe case au un astfel de agregat all-in-one.

Si eu am un astfel de sistem de ventilatie cu recuperare, inclusiv putul canadian. Dezavantajele sunt:

- agregatul ocupa un spatiu maricel, tubulatura la fel, plus ca trebuie gandita cumva astfel incat sa poata fi ascunsa intr-un mod decent;
- retrofit is a bitch - daca nu a fost gandit sistemul de la bun inceput, sa il pui dupa aceea e deranj prea mare (alternativa - unitatile individuale);
- zgomotul in functionare - daca aparatul a fost bine dimensionat pe volumul casei - atunci e ok (eu il tin pe treapta 2/4 si cam orice zgomot din casa il acopera, doar daca e liniste perfecta se poate auzi un suierat usor). Pe treapta 1/4 chiar nu detectez nimic. In schimb, pe treapta maxima e rost de ceva zgomot (in viata de zi cu nu o folosim, poate doar dimineata uneori sau cand se gateste).
- transmiterea zgomotului intre camere prin tubulatura - o problema care poate sa fie foarte spinoasa pentru unii. Se aude orice, spre exemplu aud in baia de la etaj ce se vorbeste in bucatarie. Exista niste dispozitive care atenueaza acest fenomen de telefonie, am stiut de ele de la inceput dar nu am considerat ca ar fi necesare. Nu imi pare rau ca nu le-am pus, dar experientele difera de la individ la individ. Desigur ca si tipu de tubulatura ales influenteaza transmiterea, eu am tuburi metalice, spiro.
- costuri - in afara sistemului in sine se mai adauga costuri mai mari sau mai mici - structurile care mascheaza tubulatura, niste grile pentru usi care nu-s chiar ieftine (alternativ se poate lasa un luft pe sub usi pentru circulatia aerului); pentru putul canadian am mai avut costuri suplimentare de vreo 2500 lei, adica sapatura cu buldo timp de 2 zile.

Cam astea ar fi, la modul realist si obiectiv, dezavantajele.

Edited by Bylly00, 26 May 2021 - 10:04.


#2630
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Cand ma mai simt nitel snob ma plimb putin pe o strada la vreo 200m de aici, Martha Bibescu ii zice. Acolo chiar sunt si cazuri de arivism din ala feroce, imi ia cu mana tot snobismul Posted Image)) Dar desigur sunt si destule exemple de asa da insa acolo e oricum alta liga, mai catre UCL .. Posted Image)
O sa revin totusi curind si cu un post cu niste snobisme, ramaneti pe receptie Posted Image)

View PostBylly00, on 26 mai 2021 - 10:02, said:

- agregatul ocupa un spatiu maricel, tubulatura la fel, plus ca trebuie gandita cumva astfel incat sa poata fi ascunsa intr-un mod decent;

Poti sa folosesti asta in favoarea ta daca ai anticipat situatia de la inceput. De ex eu am pus o pernuta mica pe el si e un dormitor de matze foarte cautat! Posted Image La tine in pod cred ca puteai sa ai si 10 echipamente si tot ar fi ramas loc.. Posted Image

View PostBylly00, on 26 mai 2021 - 10:02, said:

- retrofit is a bitch - daca nu a fost gandit sistemul de la bun inceput, sa il pui dupa aceea e deranj prea mare (alternativa - unitatile individuale);
- zgomotul in functionare - daca aparatul a fost bine dimensionat pe volumul casei - atunci e ok (eu il tin pe treapta 2/4 si cam orice zgomot din casa il acopera, doar daca e liniste perfecta se poate auzi un suierat usor). Pe treapta 1/4 chiar nu detectez nimic. In schimb, pe treapta maxima e rost de ceva zgomot (in viata de zi cu nu o folosim, poate doar dimineata uneori sau cand se gateste).

"retrofit is a bitch" - pai de asta e important sa ai plan bun in astfel de situatii, pe urma e mult mai complicat
"zgomotul in functionare" - nu cred ca tine doar de dimensionare ci si de cum sunt proiectate "conductele", dimensiuni, coturi, lungimi etc. Si desigur si de materialul din care sunt facute conductele, la "plastic" probabil e ceva mai bine treaba asta.Oricum si la mine e o situatie similara, o sa mai ascult si la altii cum se aude ca sa compar, acum am urechea formata la acel mic suierat. Pe unii chiar ii deranjeaza maxim asta ( ex. anothertwo) dar e doar un vanticel, daca ai deschide fereastra atunci probabil ar fi destule alte zgomote Posted Image


View PostBylly00, on 26 mai 2021 - 10:02, said:

- transmiterea zgomotului intre camere prin tubulatura - o problema care poate sa fie foarte spinoasa pentru unii. Se aude orice, spre exemplu aud in baia de la etaj ce se vorbeste in bucatarie. Exista niste dispozitive care atenueaza acest fenomen de telefonie, am stiut de ele de la inceput dar nu am considerat ca ar fi necesare. Nu imi pare rau ca nu le-am pus, dar experientele difera de la individ la individ. Desigur ca si tipu de tubulatura ales influenteaza transmiterea, eu am tuburi metalice, spiro.
- costuri - in afara sistemului in sine se mai adauga costuri mai mari sau mai mici - structurile care mascheaza tubulatura, niste grile pentru usi care nu-s chiar ieftine (alternativ se poate lasa un luft pe sub usi pentru circulatia aerului); pentru putul canadian am mai avut costuri suplimentare de vreo 2500 lei, adica sapatura cu buldo timp de 2 zile.

Nu am problema cu transmiterea zgomot intre camere, pe testate!Posted Image  Cred ca are legatura cu faptul ca toate circuitele au traseu separat care se duce direc tin distribuitor (demisol in CT). Nici macar de acolo nu se aude mare lucru, am testat si asta, imi era teama sa nu auda matzele cand le vorbim de rau.. Posted Image))

La costuri treaba cu acel luft sub usi este oricum practicata si fara ventilatie ca doar oricum nu tarasti usa pe jos. Posted Image 5-6 mm, max 1cm chiar nu e un capat de tara.
Ce as adauga la costuri ar fi intretinerea: la cateva luni mai schimbi filtrele - dar materialul filtrant e destul de ieftin, am luat cativa mp si cred ca o am cativa ani din el. Dureaza max 30 de min sa schimb toate filtrele, la 6 luni nu e chiar o tragedie...

Edited by catalijns, 26 May 2021 - 12:27.


#2631
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
@bylly- Ai uitat sa spui de probabilitatea mai mare de transmitere a flacarii in caz de incendiu si de transmitere a microorganismelor nocive pentru organism (datorita tubulaturii). Dar astea sunt deja detalii, nu? Nu o spun eu, o spun cercetari facute in Germania si a ajuns chiar o problema discutata la nivelul unor organisme din UE legate de securitatea in constructii.

Edited by edi10000, 26 May 2021 - 12:30.


#2632
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postedi10000, on 26 mai 2021 - 12:30, said:

Ai uitat sa spui de probabilitatea mai mare de transmitere a flacarii in caz de incendiu si de transmitere a microorganismelor nocive pentru organism (datorita tubulaturii).
Astea ar putea fi aplicabile daca exista si o componenta de climatizare si recirculare.
Daca este doar alimentare cu aer exterior, e aproape la fel de nociv ca si cum ai avea fereastra deschisa. E totusi mai putin nociv decat fereastra deschisa, pentru ca o mare parte din praf se opreste pe filtre.

In rest...bunicii mei au trait fericiti si cu WC-ul in fundul curtii...daca intelegeti ce spun...

#2633
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBylly00, on 26 mai 2021 - 10:02, said:

[...]
Te inseli in ce priveste prezenta sistemelor de ventilatie in "tarile cu apa calda". La americani si canadieni HVAC este norma, cele mai multe case au un astfel de agregat all-in-one.[...]

Nu, nu este asa.
Sistemele centralizate de incalzire / racire, prin circulatie fortata a aerului, sunt norma (ca sa zic ca tine). Da.
Sistemele centralizate de incalzire / racire, prin circulatie fortata a aerului, cu priza de aer proaspat, reprezinta un maxim de 15% din total.
Sistemele centralizate de incalzire / racire, prin circulatie fortata a aerului, cu priza de aer proaspat si recuperare de caldura sau de entalpie, sub 5%. Asta chair daca e mult, mult mai simplu sa integrezi un astfel de echipament intr-un sistem care are, deja, toata tubulatura.

Nu vreau sa intru in polemica recuperare vs ferestre deschise, care devine mai rea Posted Image decat cea pe directia bucatariilor; open-concept sau inchise Posted Image Si intr-un caz, si in celalalt, totul tine - mai mult decat de cifre, randamente, confort, figuri - de preferintele si (mai ales!) de perceptia personala.  Dupa aceea, urmeaza argumentele aduse in sprijinul preferintei personale. Cel de mai sus, nu este un ergument valid. Asta-i tot ce-am vrut sa punctez.

View Postedi10000, on 26 mai 2021 - 12:30, said:

@bylly- Ai uitat sa spui de probabilitatea mai mare de transmitere a flacarii in caz de incendiu si de transmitere a microorganismelor nocive pentru organism (datorita tubulaturii). Dar astea sunt deja detalii, nu? Nu o spun eu, o spun cercetari facute in Germania si a ajuns chiar o problema discutata la nivelul unor organisme din UE legate de securitatea in constructii.

Daca vorbim despre o casa, desore o aplicatie rezidentiala, microorganismele alea (sau virusii, ca tot e la modaPosted Image ) se transmit, mai degraba, prin stilul de viata al familiei, decat prin tubulaturile de ventilatii.
Similar, chestia cu incendiul este, din nou, exagerata, in cazul aplicatiilor rezidentiale. Nu se compara tirajul generat in tubulaturile verticale, in aplicatii mari, in afara domeniului rezidential, cu fenomenele dintr-o casa.
Asa ca ... nici argumentele tale nu ma impresioneaza Posted Image

#2634
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostDIY, on 26 mai 2021 - 13:31, said:

Similar, chestia cu incendiul este, din nou, exagerata, in cazul aplicatiilor rezidentiale. Nu se compara tirajul generat in tubulaturile verticale, in aplicatii mari, in afara domeniului rezidential, cu fenomenele dintr-o casa.

Da, am intrebat si eu despre asta niste pompieri mai priceputi pe parte tehnica/teoretica si au daramat total si lejer acest mit Posted Image. Ideea e ca oricum exista golul de instalatii prin care la o adica se propaga incendiul intre camere pe nivel. Si daca nu ai echipamentul in pod (cum e cazul nostru) si conductele dn90 sunt pe sub sapa etajului atunci riscul e chiar neglijabil. Oricum si la cei cu  echipamentul in pod nu e mult mai mare riscul pentru ca in caz de aparitie incendiu acolo ai acea usa la pod care nu e prea rezistenta la incendii, acolo poate ar fi o paine de mancat pe subiectul protectiei la incendiu (tocmai mi-a venit  idee pe subiect... Posted Image)
Dar e bine ca ridicam astfel de intrebari, cu cat mai intelegem mai multe lucruri cu atat e mai bine (in opinia mea).

Edited by catalijns, 26 May 2021 - 13:48.


#2635
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Un detector de fum ..care sa taie alimentarea acestui sistem..nu se practica? Macar nu mai sufla aer/'foc' Posted Image prin tubulatura..daca s-ar intampla asa ceva.Posted Image

#2636
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Nu. Solutia clasica este cu clapete de inchidere. Acestea au un sistem care le tine blocate, pe deschis. In caz de incendiu, "siguranta" care le tine deschise se topeste si, ca urmare, clapeta se inchide. O metoda foarte simpla. Din nou, nu este o aplicatie rezidentiala.

#2637
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmanghels, on 26 mai 2021 - 13:53, said:

Un detector de fum ..care sa taie alimentarea acestui sistem..nu se practica? Macar nu mai sufla aer/'foc' Posted Image prin tubulatura..daca s-ar intampla asa ceva.Posted Image

Cred ca e foarte isteata propunerea asta  deoarece pana se ajunge la temperatura care topeste siguranta s-ar putea ca fumul sa ajunga deja prin camere si din pacate monoxidul de carbon sa isi fi facut deja treaba. Dar asta inseamna ca intr-un fel anume intra fum in echipament si asta il duce mai departe prin tubulatura ceea ce nu cred ca e tocmai simplu sa se intample. Oricum treaba cu senzorii de fum in pod, bucatarie etc. e chiar de bun simt, asta chiar nu ar trebui sa lipseasca din nici o locuinta. Si daca pleaca alarma pe senzorul de fum (integrat fainosaj in centrala anti-efractie) atunci primul lucru de facut e sa tai alimentarea electrica deci oricum se opreste si ventilatia.

Edited by catalijns, 26 May 2021 - 14:15.


#2638
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
https://en.wikipedia...iki/Fire_damper
https://en.wikipedia...i/Smoke_dampers

Deci, exista de toate. Nu mai ramane decat sa fie puse in practica. Din nou, in cazul caselor este o complicatie orecum nejustificata. Pana la pericolui generat fumul sau flacara care ar putea fi transmise prin tubulaturi ... sa ne gandim la toate materialele inflamabile din finisaje, mobilier, textile, etc, plus polistiren, membrane, folii, etc.

#2639
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Sper ca sunteti pregatiti de snobism adevarat...nu din cel ieftin.... Posted Image

Am reglat lampile de la intrare sa fie aliniate, ii promisesem lui anaki Posted Image
Attached File  IMG-20210526-WA0020.jpg   266.59K   185 downloads

ceva trandafiri, cei mai multi abia acum urmeaza sa infloreasca
Attached File  IMG-20210526-WA0010.jpg   336.54K   169 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0026.jpg   364.47K   157 downloads
Attached File  IMG-20210526-WA0019.jpg   325.43K   155 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0014.jpg   304.04K   152 downloads

piersici si nectarine "turtite", smochine, zmeur, coacaz, goji etc Cred  ca o sa umplu roaba aia cu zmeura si ruzinci, e prea comuna treaba cu sampania...  ;)

Attached File  IMG-20210526-WA0013.jpg   358.22K   138 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0011.jpg   426.98K   120 downloads
Attached File  IMG-20210526-WA0016.jpg   427.17K   114 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0017.jpg   370.88K   104 downloads
Attached File  IMG-20210526-WA0018.jpg   394.61K   102 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0022.jpg   348.28K   102 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0024.jpg   297.79K   96 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0028.jpg   467.87K   95 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0037.jpg   329.23K   95 downloads
Attached File  IMG-20210526-WA0027.jpg   483.16K   96 downloads

cires altoit in 2021, visine, gutui. Pana si visinii vecinului rodesc doar dupa gard, credeti ca e intamplator??? Posted Image)))
Attached File  IMG-20210526-WA0039.jpg   225.75K   111 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0038.jpg   469.8K   114 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0041.jpg   280.71K   107 downloads
Attached File  IMG-20210526-WA0040.jpg   324.02K   107 downloads
De prin  sera (cu cateva zeci de radacini de busuioc si craite printre rosii)  si raised beds. Cu bucati de marmura in sera si piatra cubica intre raised beds ...ca orice alt nabab... Posted Image))
Salata aceea de la baza rosiilor dispare rapid in urmatoarea saptamana (in castron adica), o sa fie mai libere pe zona aceea. Rosiile sunt si pana la piept, nu ca la altii asa gen maxim pe la 1m Posted Image))   Posted Image
Attached File  IMG-20210526-WA0030.jpg   371.24K   128 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0031.jpg   463.1K   140 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0012.jpg   503.35K   134 downloads

Am inceput chiar si o mica gradina suspendata in spatele terenului ca oricum statea degeaba. In plus un vecin avea niste ghivece mari nefolosite, cel mai mic are 50l. Pentru ca l-am scapat de ele mi-a dat si compostul pe care il avea in ele acum vreo 2 ani cand au sosit plantele livrate cu ele...Am plantat vreo 4 feluri de cherry, 3 de dovlecei, mure, scoala de vita de vie si ruzinci, un tei (intotdeauna mi-am dorit, e semn de bogatie si nu mai aveam teren sa plantez unul.. Posted Image))
Langa dovleci avem galeti cu macerat reteta a la' danwd, cu gainatz (livrare speciala de weekend, alt marker de bogatie) si alta cu urzica, inca mai caut tataneasa si coada calului pentru reteta nr 3... Posted Image))
Cresterea plantelor este atent supravegheata, camere 4k.

Attached File  IMG-20210526-WA0036.jpg   541.48K   107 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0035.jpg   482.04K   99 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0033.jpg   551.18K   102 downloadsAttached File  IMG-20210526-WA0034.jpg   455.95K   106 downloadsAttached File  20210526_122447.jpg   783.22K   104 downloadsAttached File  20210526_122518.jpg   427.25K   96 downloads

Pana si ghindele rasar cand esti bogat...Posted Image) Attached File  20210526_122457.jpg   752.63K   108 downloads

Vedere din windfang a casutei de vacanta de peste vara a pisicilor, la noi si pisicile sunt arogante... Posted Image))
Attached File  IMG-20210526-WA0032.jpg   355.76K   124 downloads

Am estimat ca ascundem UE pt AC cu niste frunze de vita de vie dar cred ca m-am inselat..probabil o sa il ascundem sub niste struguri... adik' pa' bogatie! Posted Image)))))
Attached File  IMG-20210526-WA0025.jpg   386.28K   115 downloads

Avind in vedere ca gradina a fost infiintata in martie-aprilie 2020 as putea spune ca suntem in grafic Posted Image Oricum pt noi e o bucurie sa ne ocupam de ea, ne relaxeaza maxim, mai iesim din "matrice" in acest mod.

Edited by catalijns, 26 May 2021 - 19:36.


#2640
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View PostDIY, on 26 mai 2021 - 13:31, said:

Nu, nu este asa.
Sistemele centralizate de incalzire / racire, prin circulatie fortata a aerului, sunt norma (ca sa zic ca tine). Da.
Sistemele centralizate de incalzire / racire, prin circulatie fortata a aerului, cu priza de aer proaspat, reprezinta un maxim de 15% din total.
Sistemele centralizate de incalzire / racire, prin circulatie fortata a aerului, cu priza de aer proaspat si recuperare de caldura sau de entalpie, sub 5%. Asta chair daca e mult, mult mai simplu sa integrezi un astfel de echipament intr-un sistem care are, deja, toata tubulatura.

I stand corrected. Eu credeam ca hardughiile alea cu care incalzesc/racesc ei sunt dotate si cu unitate de ventilatie cu recuperator. Chiar si o prietena din Canada, care si-a construit recent o casa pe acolo mi-a confirmat ca multe case noi se doteaza cu HVAC; dar sigur tu stii mai bine.

Astea sunt vesti bune, Cataline, suntem deja mai snobi decat ... cat zice DYI? vreo 95% din americani/canadieni?  :))))

Hai baga niste poze cu cirese daca tot suntem la subiectul bunuri de lux.

#2641
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostBylly00, on 26 mai 2021 - 21:40, said:

I stand corrected. Eu credeam ca hardughiile alea cu care incalzesc/racesc ei sunt dotate si cu unitate de ventilatie cu recuperator. Chiar si o prietena din Canada, care si-a construit recent o casa pe acolo mi-a confirmat ca multe case noi se doteaza cu HVAC; dar sigur tu stii mai bine.

Astea sunt vesti bune, Cataline, suntem deja mai snobi decat ... cat zice DYI? vreo 95% din americani/canadieni?  Posted Image)))

Hai baga niste poze cu cirese daca tot suntem la subiectul bunuri de lux.

Dincolo de treaba cu HVAC integrat sau nu cu sistem de ventilatie cu recuperare de caldura (eventual cu/fara entalpie) interesant este ca acolo aceste sisteme de tubulatura sunt ceva comun pe rezidential. Deci daca riscul de propagare incendiu ori treaba cu bacteriile prin tubulatura ar fi chestiuni insurmontabile sau cu risc aditional important atunci ma gandesc ca sistemele astea nu ar fi ceva asa comun la ei, ar fi auzit demult de aceste lucruri, sunt foarte stricti pe aceste subiecte din cate cunosc. De partea cealalta a oceanului  (in UE) de ex. sistemul de tubulatura centralizata este "norma" pentru casele pasive (adica oricum peste medie ca sa nu fim snobi si sa zicem..premium catre top). Deci eu zic ca acestea sunt argumente in defavoarea "drobului de sare" Posted Image)

Billy, oricum noi suntem mai snobi decat cei 5% pentru ca avem si put canadian Posted Image)). Basca mai e loc de ceva snobism pentru ca avem HRV nu ERV. Dar asta cred ca mai trebuie studiat, deocamdata nu reiese din date ca ar fi o decizie inteleapta sa facem trecerea catre ERV. Aici ne-ar ajuta mult daca niste colegii cu ERV de pe aici si-ar impartasi experientele lor de super-snobi (nivel ERV) si am putea sa comparam nivelul de umiditate din casa in anumite intervale de timp.  La mine cu HRV actual umiditatea relativa ar fi stat pe la 30-35% asta iarna, cu un umidificator pe nivel sta in gen 45% fara probleme (trebuie doar refill cu cate 5l de apa cam la 2-3 zile). Sa vedem cum o sa fie vara, deocamdata la mine acum avem medie cam 45% pe parter si catre 50-52% pe etaj (baile...). Oricum o sa mai folosim si la AC cate putin macar pe dezumidificare si la toamna/iarna tragem niste concluzii.

LE: tot despre ventilatie: ma uitam recent in scenariile de calcul pe care le-am facut acum 2 ani si la 120mch aveam 82Pa pierderi de presiune pe IN, si 50 pe OUT - real acum la 125mch sunt 78-80 (cu toate filtrele la 50% murdarie ca sa zic asa) pe IN si 48 pe OUT. Deci calculati ca ..ajuta, it works! :))
Ma refer exact pt scenariul cu amplasare echipament in CT din demisol, a fost si unul pentru pod si chiar si unul hibrid/exotic cu un distribuitor de IN pe etaj in una din bai :)))

--------
Despre cirese: anul asta e cam pe sarakie, nu prea am ce arata... pana si la flori a fost ceva diferenta in minus. Bine, cateva sute kg pt prieteni tot se gasesc dar nu se compara cu tonele de anul trecut..Nu ca am avea ce face cu ele dar asa de palmares... Posted Image))))

Edited by catalijns, 27 May 2021 - 13:51.


#2642
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Foarte frumoasa gradina voastra, felicitari!! Se vede ca sunteti gospodari. Eu nu ma pot lauda cu asa ceva....momentan incercam sa automatizam diverse chestii, fiindca daca raman ca trebuie sa le facem noi....raman nefacute, gen udat gard viu etc etc...

As vrea sa te intreb daca sunteti multumiti de aleile de piatra si daca s-au lasat in timp. Noi am facut o alee cu beton, nisip si dale si am mai face una dar cu pasi de pisica.....Multi zic ca e bataie de cap, ca se lasa pamantul si iti sucesti gleznele prin curte. La voi cum e?
Am cautat pe topic dar o sa mai caut cand le-ati facut sa vad etapele....ce ati pus dedesubt etc. Asa in fuga nu am gasit...
Thx!

#2643
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdeliacrin, on 07 iunie 2021 - 08:25, said:

As vrea sa te intreb daca sunteti multumiti de aleile de piatra si daca s-au lasat in timp. Noi am facut o alee cu beton, nisip si dale si am mai face una dar cu pasi de pisica.....Multi zic ca e bataie de cap, ca se lasa pamantul si iti sucesti gleznele prin curte. La voi cum e?
Am cautat pe topic dar o sa mai caut cand le-ati facut sa vad etapele....ce ati pus dedesubt etc. Asa in fuga nu am gasit...
Thx!

Da, suntem chiar incantati de poteca cu pietre mari neregulate, cred ca e ceva mult mai natural intr-o gradina verde unde vrei sa limitezi cat mai mult treaba cu betonul iar dpdv aspect e indiscutabil altceva. Pietrele sunt asezate direct pe pamant si uneori putin nisip, e foarte bine daca se lasa putin pana in 5 cm ca sa treci usor peste ele cu masina de tuns iarba. Cateva s-au lasat prea mult sau neuniform, le salti putin, 2 maini de nisip si asezi dupa nevoie, e chiar simplu. Cateva au fost mutate gen 30 cm pentru ca te agatai in trandafirii de pe mini aleea catre cateloi, dupa cum se poate observa. Nimic complicat. Daca nu mergi cu pantofi cu toc in gradina nu ar tb sa fie probleme, cine a venit la noi s-a adaptat rapid si nu s-a plans de glezne :) desi au fost si persoane mai in varsta. Pisicile cel putin sunt innebunite sa nu atinga iarba uda dimineata si seara, cred ca au harti mentale cu potecile astea :)).
La toamna/primavara am de sapat putin si coborat in vreo 2-3 locuri, sunt putin mai sus si ma gabdesc sa poata trece uaor viitorul robot de tuns iarba :). Oricum e o chestiune de maxim 30 min, ca idee.
Sfat: la asezarea lor vedeti cum se potrivesc formele pietrelor cat mai ok pentru aspectul aleii, aici am lucrat putin mai mult la montaj, moglia a avut destule idei si eu proportional destule pietre de carat..:)))

Attached Files


Edited by catalijns, 08 June 2021 - 22:01.


#2644
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Cred ca tu ai mai multi trandafiri decit pesede la sediul central. Doar daca..

#2645
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014
Ce înseamnă "pesede" ? Posted Image   (Scuze de off t. )

#2646
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Wow, cat de frumos! Mega like!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate