Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Limitare internet la 100 Mbps - problemă placă de rețea?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
eusautu

eusautu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2009
Bună seara, problema mea este următoarea: am un abonament la upc de 60 Mbps + opțiune extraviteză 150 Mbps. Totuși, în teste, internetul nu-mi trece de 95 Mbps.
Routerul este gigabit (TP-LINK Archer C2).
Am placa de rețea integrată 10/100/1000 Mbps - Realtek PCIe GBE Family Controller (placa de bază MSI B150M PRO-VDH recent achiziționată). Driverul rețelei este ok, luat de pe site-ul producătorului (ultima versiune).
Cablurile de rețea sunt pentru 10/100/1000 Mbps.
La proprietățile plăcii de rețea, am setat Speed&Duplex la valoarea 1.0 Gbps Full Duplex.
Modemul de la UPC este CISCO EPC 3208.
Conform acestor date, n-ar trebui sa existe limitarea internetului la 100 Mbps.

Ce am observat?
Când cablul din modem este conectat direct la calculator, Local area connection status arată 100 Mbps, chiar dacă Speed&Duplex este pe 1.0 Gbps Full Duplex sau automatic.
Când cablul din modem este conectat la portul gigabit al routerului, Local area connection status arată 1 Gbps, dar viteza internetului este tot de 95 Mbps.
Așadar, fie direct la calculator, fie prin router, internetul se oprește în teste la 95 Mbps.

Cum se explică faptul că, prin router, placa de rețea arată că duce 1 Gbps, dar viteza rămâne limitată la 100 Mbps?
De ce atunci când leg cablul din modem direct la calculator, placa arată doar 100 Mbps?
Când am sunat la UPC, au făcut niște verificări, cablul fiind conectat direct la desktop. Le apărea și lor că placa de rețea indica 100 Mbps, concluzionând că e problema din placă. Totuși, placa de bază este nouă și prin router arată 1.0 Gbs, deși internetul nu trece de 95.

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Atat e maximul modemului CISCO, no? Sau mai bine suna tu frumusel la UPC si bate-i la cap ca pana la urma se rezolva. Sau mai astepata putin, incerca la alta ora, sau sunt multe persoane pe nodul de retea. ORI nu s-a activat cumtrebuie extraviteza.

EDIT: modemul are porturi Gigabit, dar presupun ca trebuie maimutele de la UPC sa schimbe ceva setari prin el, pentru ca are management de la distanta. Scrie asta in manual.

Edited by Al3xandru35, 11 February 2017 - 19:15.


#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Scuzati offtopicul dar nu ma pot abtine: Deci initiatorul a creat contu' in 2009 si azi dupa 8 ani, posteaza pentru prima data... LA MULTI ANI !

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ti-ai dat singur raspunsul.Limitarea e in modemul UPC. E normal sa-ti arate 1Gbps cand te conectezi la routerul tau care are LAN Gigabit.

#5
eusautu

eusautu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2009

 YourFan, on 11 februarie 2017 - 21:10, said:

Scuzati offtopicul dar nu ma pot abtine: Deci initiatorul a creat contu' in 2009 si azi dupa 8 ani, posteaza pentru prima data... LA MULTI ANI !

La mulți ani! Posted Image  Într-adevăr, am creat contul de ceva timp, pentru a urmări mai ușor unele secțiuni ale forumului care m-au interesat. În ceea ce privește postările, orice lucru are un început... mai devreme sau mai târziu :))

 geo123, on 11 februarie 2017 - 22:07, said:

Ti-ai dat singur raspunsul.Limitarea e in modemul UPC. E normal sa-ti arate 1Gbps cand te conectezi la routerul tau care are LAN Gigabit.

Păi n-ar fi normal să arate și desktopul 1 Gbps (legat direct, fără router), căci placa de rețea integrată are 10/100/1000?
Nu de alta, dar iar voi primi răspunsul că problema este la calculator, nu la modem.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Modemul probabil are o problema, trebuia sa iti indice 1 Gbps si direct in el, chiar daca nu ai abonament mare.

#7
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
N-ar fi rau sa verifici si cablurile, sa vezi daca nu cumva sunt "impuscate". Conexiunea de peste 100mb este asigurata doar daca toate cele 8 fire din cablul UTP sunt intacte.

#8
eusautu

eusautu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2009

 sandokan965, on 12 februarie 2017 - 01:55, said:

N-ar fi rau sa verifici si cablurile, sa vezi daca nu cumva sunt "impuscate". Conexiunea de peste 100mb este asigurata doar daca toate cele 8 fire din cablul UTP sunt intacte.

Cablurile sunt noi, de calitate bună. Cu Realtek - Ethernet diagnostic utility, la cablu imi arată "normal" pentru toate cele 4 perechi 1-2, 3-6, 4-5,7-8.

#9
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Cind te conectezi prin router, Local Area Connection arata 1 Gb pentru ca atita este legatura intre calculator si router.
Calculatorul nu stie sa citeasca mai departe conexiunea dintre router si modem.
Fa proba asa: scoate cablul de Internet din router si vei cedea ca Local Area Connection arata tot 1 Gb, iar tu nu vei mai avea internet.
Este perfect normal.
Daca vrei sa verifici conexiunea cind esti legat prin router, verifica in pagina de Status a routerului, daca arata asa ceva acolo.

APoi, aceeasi chestie - verificare Status - la modem.
Are si asta asa ceva, pagina de configurare, status.... ?

Apoi, tot spui ca sint bune cablurile.
Cine si cum le-a verificat ?
Una este verificare cu echipament hardware, alta este cu un soft.

#10
eusautu

eusautu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2009

 roxanaRabinowitz, on 12 februarie 2017 - 10:46, said:

Cind te conectezi prin router, Local Area Connection arata 1 Gb pentru ca atita este legatura intre calculator si router.
Calculatorul nu stie sa citeasca mai departe conexiunea dintre router si modem.
Fa proba asa: scoate cablul de Internet din router si vei cedea ca Local Area Connection arata tot 1 Gb, iar tu nu vei mai avea internet.
Este perfect normal.
Daca vrei sa verifici conexiunea cind esti legat prin router, verifica in pagina de Status a routerului, daca arata asa ceva acolo.

APoi, aceeasi chestie - verificare Status - la modem.
Are si asta asa ceva, pagina de configurare, status.... ?

Apoi, tot spui ca sint bune cablurile.
Cine si cum le-a verificat ?
Una este verificare cu echipament hardware, alta este cu un soft.


Într-adevăr, așa este, și cu cablul de internet scos, Local Area Connection arata tot 1 Gb. Așadar, placa de retea a calculatorului citeste conexiunea cu routerul la 1 Gbps, dar nu poate citi conexiunea cu modemul tot la 1 Gbps din 2 cauze posibile: cablul sau modemul. Cablurile pică din discuție, căci am încercat conexiunea pe direct modem-desktop cu 3 cabluri diferite, toate noi (unul dintre ele fiind chiar cablul UTP al routerului). Rămâne deci problema la modem.

Pe pagina de status a routerului, nu pot obține informații privind viteza (pot da ping, traceroute, dar nu mă ajută astea). Modemul nu are pagină de configurare/status.
Cel mai sigur este să caut un alt laptop cu placă de retea de 10/100/1000 sa verific dacă tot la 100 e limitat.

Edited by eusautu, 12 February 2017 - 13:52.


#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sunt 2 variante.
-Modemul nu are porturi Gigabit si nu stie de Gb.
-Cablul cu care ai conectat pc-ul la modem nu este mufat corect sau are o problema.
Eu inclin spre prima varinta.
E la moda acum ca providerii de internet sa ofere abonamente doar pe hartie fara sustinere hardware.Merg pe premisa ca multi vad putini cunosc.Daca nu faci galagie te taxeaza mult si bine pentru un serviciu de care nu beneficiezi.
Chiar si cu echipament si link Gigabit vitezele conform contractului nu sunt gatantate.Asa ca daca infrastructura este slaba si reteaua incarcata vitezele vor scadea bine.
Chiar si asa la ce am vazut prin alte tari cu apa calda noi stam foarte bine la capitolul internet iar pretul e imbatabil.

Edited by geo123, 12 February 2017 - 17:42.


#12
eusautu

eusautu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2009
S-a rezolvat. Modemul era de vină, până la urmă a cedat de tot și mi l-au schimbat. Viteza urcă acum până la 150 Mbps. Numai bine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate