Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Mesaje nedorite de la 333

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
JuneJulia

JuneJulia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.07.2011
Buna ziua,

sunt la Orange cu un telefon pe cartela ( mi s-a parut mai simpla varianta asta ).
de vreo luna, primesc in fiecare zi de la numarul 333, in jur de 12 mesaje care au urmatorul continut: Destinatie nepermisa. Daca ai o cartela SIM cu 0 euro credit, te rugam sa-ti reincarci contul pentru a putea trimite un SMS catre acest numar.

am fost la un magazin Orange, doamna de acolo a umblat pe la setari, dar a doua zi mesajele au reinceput.
Telefonul e un EvolioS4 Cobalt.

Nu-mi dau seama ce poate fi: E un virus pe telefon, trebuie resetat?

Va multumesc mult.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ai un program ce tot incearca sa trimita SMS-uri catre o destinatie la care nu ai acces.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
E virus, ai un sms acolo de tot incearca sa-ti ciordeasca banii de pe cartela, dar nu poate trimite sms la numarul cu suprataxa.

resoftare+ factory reset

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cu alta cartela ai incercat, alt operator?

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Baga un reset la telefon.

#6
JuneJulia

JuneJulia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.07.2011

 dorin_2k, on 10 februarie 2017 - 14:26, said:

Ai un program ce tot incearca sa trimita SMS-uri catre o destinatie la care nu ai acces.

nu stiu despre ce program ar putea fi vorba. Nu mi-am instalat nimic suspect ( zic eu ).Inseamna ca antivirusul pe care-l am, nu e prea bun.

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Antivirusii pentru telefon sunt sa fie. Nu fac nimic util.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Cand ai instalat programe, ai citit tot? (permisiunile respective).

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Parca ii si imaginez ce fel de persoana ar sta cate 2 minute la fiecare apicatie in parte sa-i ia permisiunile la puricat.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Chiar daca ai sta sa vezi ce permisiuni cere, tot ai fi in dubii daca sa le interzici sau nu.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

 Serafim606, on 10 februarie 2017 - 14:35, said:

Antivirusii pentru telefon sunt sa fie. Nu fac nimic util.

Uneori ajuta - dar nu gasesc problema decat daca dai scanare, ptr ca aproape toti au scanare in cloud ( online ).
Malwarebytes are modul permanent dar omoara telefonul.

#12
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,577
  • Înscris: 11.03.2006
Ai noroc ca nu pot sa te fure, sa stii. Am patit anul trecut pe Vodafone cu abonament. La fiecare mesaj din asta nedorit pe care il primeam plateam 1 EUR (parca, nu mai tin minte exact cat era). Se stransesera destui bani. Mesajele astea nici nu apareau pe desfasurator. M-am super enervat. Am sunat la Vodafone cu mare scandal si ei mi-au dat un nr. de telefon unde sa ma "dezabonez" de la porcaria asta. Raspunde cineva din Rep/ Moldova. Tot cu mare scandal, mi-au dat banii inapoi.

Edited by cumparator, 10 February 2017 - 16:08.


#13
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
cauta bine in aplicatii, ai o aplicatie care trimite sms-uri ca sa scoata bani din creditul sau abonamentul tau.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
In Android 6.0 (nu mi țin minte dacă și în 5.0 e la fel) întra în setari->aplicatii>permisiuni aplicații (poate fi ascunsa la optiuni) și vezi ce aplicații apar la permisiuni sms.

#15
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
N-ai niciun virus!
Ai incercat să trimiti la un moment dat un sms către un destinatar neagreat. De exemplu la un radio, la un concurs, etc. De regulă numere scurte de 4 cifre.
Problema e că opţiunile prepay la Orange nu acoperă si acest tip de mesaje, nefiind incluse în optiune, chiar daca sunt taxate cu tarif normal, banii sunt incasati din sume distincte de cele aferente opţiunii activate.
Ori incarci in plus cu cativa centi, ori cauti in istoricul mesageriei si stergi mesajul.
De obicei, telefoanele reincearcă periodic să trimita mesajele esuate.

#16
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,577
  • Înscris: 11.03.2006
Eu plateam pentru mesaje primite, nu trimise. Cei de la Vdf au zis ca la data x m-am abonat printr-un sms la un serviciu de nu-stiu-ce. In data aia nu aparea nici un mesaj trimis la aia. Firmele de telefonie au contracte cu aceste firme cu numere scurte, au primit multe sesizari si stiu exact ce se intampla.
Repet, chiar ei mi-au dat un numar unde sa sun pentru dezabonare, pe care altfel nu aveam de unde sa il iau. Oamenii primesc niste mesaje, platesc niste bani in plus si o lasa balta. Le-am zis celor de la Vdf ca rup contractul daca nu imi dau banii aia inapoi si mi i-au dat.
Sunt destui la rand care ne-o trag, numai firmele de telefonie mai lipseau...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate