Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

debitare mdf in bucuresti pe cnc - unde?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
as avea nevoie de un atelier/firma/etc care sa imi debiteze dupa planurile atasate mdf. stiti pe cineva care o poate face - eventual si niste preturi informative?

http://www.mh-audio....edlund Horn.pdf

Attached Files



#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Mai este un subiect mai vechi, am întrebat si eu, nu știe nimeni.
Sfaturile sint să cauți pe net, eu încă nu am găsit unde sa îmi taie un ,,banal " cerc din mdf.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in tabacaria jilava la firma "profilo"
pe splai la timpuri noi "fablab" (doar ca idee, pentru ca nu frezeaza MDF la o grosime atat de mare)
sau pe la gara republica, la "atvangarde"

dupa parerea mea umila, nimeni nu va pierde timpul cu tine sa-ti faca piesele respective in regim de prototip si nici tu nu ai disponibilitate financiara sa le faci!
tot dupa parerea mea umila, aia nu e lucrare de CNC

Edited by Nero-d, 09 February 2017 - 19:51.


#4
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
ambitios tare proiectul.... ai mai facut de genul? sau e prima data?

#5
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
In loc sa cauti debitare cnc, nu mai bine iti iei un circular de mana si iese si mai curat?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GbEjGdu5dfw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

 belogerer, on 09 februarie 2017 - 19:05, said:

as avea nevoie de un atelier/firma/etc care sa imi debiteze dupa planurile atasate mdf. stiti pe cineva care o poate face - eventual si niste preturi informative?

http://www.mh-audio....edlund Horn.pdf


Casa Di Adriano

#7
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
pe langa circularul ala de mana mai trebuie si ceva saci de experienta........ ca de altfel mai vedem un post.....cum sa lipesc degetul la loc,fereasca dum......

Edited by cooze28, 09 February 2017 - 20:28.


#8
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 Nero-d, on 09 februarie 2017 - 19:42, said:

in tabacaria jilava la firma "profilo"
pe splai la timpuri noi "fablab" (doar ca idee, pentru ca nu frezeaza MDF la o grosime atat de mare)
sau pe la gara republica, la "atvangarde"

dupa parerea mea umila, nimeni nu va pierde timpul cu tine sa-ti faca piesele respective in regim de prototip si nici tu nu ai disponibilitate financiara sa le faci!
tot dupa parerea mea umila, aia nu e lucrare de CNC

tot umil...posibilitatile mele financiare iti sunt necunoscute...pot totusi sa te informez ca difurile necesare proiectului costa undeva peste 500 de unitati monetare uzuale in ue. pana la ele mai tb un furnir...un lac...un om care stie cu furnirul...etcaetera...

nu caut pierzatori de timp - ptr un atelier utilat cu oameni priceputi ce vreau eu e lucrare de jumatate de zi. maxim



 cooze28, on 09 februarie 2017 - 19:53, said:

ambitios tare proiectul.... ai mai facut de genul? sau e prima data?

nu e deloc un proiect ambitios sau complicat dpmdv. sa vezi alte designuri...aici problema majora e debitarea pieselor exact la cote dupa care de asamblare ma ocup eu...

 Digynykraf, on 09 februarie 2017 - 20:13, said:

In loc sa cauti debitare cnc, nu mai bine iti iei un circular de mana si iese si mai curat?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GbEjGdu5dfw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

niciodata nu o sa scoti la circular piesele din plan. oricat ai fi de bun cu el. poate doar cu un circular de banc ultraprofi cu masa care ar permite manipularea pieselor de dimensiuni mari si sigur ies mai ieftin la un atelier decat sa cumpar unul pe care nu il voi folosi alta data

Edited by belogerer, 09 February 2017 - 20:45.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Pentru mine ar merge si metoda asta, dar blatul are 4 cm. grosime, nu stiu daca se poate dpdv tehnic.
Face cineva/undeva așa ceva ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/etWU_bT-aTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator... pentru fiecare piesa prelucrata la CNC, trebuie ca "cineva" sa faca un plan (proiectare) in CAD... sa scoata un fisier...
acest lucru costa destul de mult (si pentru ca tu ai piese foarte multe)!
prelucrarea CNC mai costa si aia... apreciez undeva la 3-4€/metru liniar...
cine are CNC, lucreaza cel mai adesea in serie...

pentru majoritatea pieselor e suficient un circular... sa inchiriezi juma de zi un circular impreuna cu personalul aferent, nu-i mare lucru... e vorba de maxim 300 lei
totusi daca respectiva firma are de lucru... nu prea te poti lipi... prefera sa faca ceva lipsit de complicatii decat sa se complice cu tine
daca respectiva firma n-are de lucru, respectiv are timp disponibil... inseamna ca ori are un management prost, ori nu-s buni meseriasi!
oricum, operatiunea necesita un circularist cu experienta si bazat pe scula!
parerea mea umila e bazata pe o vasta experienta in domeniu!

din ce spui, incluzand si materialele, per total ajungi la > 3000€ pentru o (amarata de) boxa DIY!

de asemenea, este recomandat ca MDFul sa fie furniruit si slefuit inainte de a fi debitat...
aplicarea furnirului la final, dintr-o bucata, e problematica!

Edited by Nero-d, 10 February 2017 - 08:14.


#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Mai este un subiect mai vechi, am întrebat si eu, nu știe nimeni.
tu ce zici ca vrei? un cerc? un disc?
la orice "atelier" care produce mobila au tehnologia necesara (sau ar trebui s-o aiba)
chiar si eu pot sa-ti fac daca vrei

#12
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 Nero-d, on 10 februarie 2017 - 07:48, said:

initiator... pentru fiecare piesa prelucrata la CNC, trebuie ca "cineva" sa faca un plan (proiectare) in CAD... sa scoata un fisier...
acest lucru costa destul de mult (si pentru ca tu ai piese foarte multe)!
prelucrarea CNC mai costa si aia... apreciez undeva la 3-4€/metru liniar...
cine are CNC, lucreaza cel mai adesea in serie...

pentru majoritatea pieselor e suficient un circular... sa inchiriezi juma de zi un circular impreuna cu personalul aferent, nu-i mare lucru... e vorba de maxim 300 lei
totusi daca respectiva firma are de lucru... nu prea te poti lipi... prefera sa faca ceva lipsit de complicatii decat sa se complice cu tine
daca respectiva firma n-are de lucru, respectiv are timp disponibil... inseamna ca ori are un management prost, ori nu-s buni meseriasi!
oricum, operatiunea necesita un circularist cu experienta si bazat pe scula!
parerea mea umila e bazata pe o vasta experienta in domeniu!

din ce spui, incluzand si materialele, per total ajungi la > 3000€ pentru o (amarata de) boxa DIY!

de asemenea, este recomandat ca MDFul sa fie furniruit si slefuit inainte de a fi debitat...
aplicarea furnirului la final, dintr-o bucata, e problematica!

de fisiere nu duc lipsa - pot obtine fisierele necesare debitarii.

ce nu inteleg e de unde scoti pretul ala de 3000 euro??? asta e probabil japca tipica de romania...

daca import boxele facute profesional dupa specificatii din orice tara din lume nu ajung la suma aia....

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu intelegi pentru ca nu cunosti eforturile si tehnologia implicata...
si e normal... pentru ca nu te pricepi si nu apreciezi corect costurile...
>3000€ am zis cu tot cu difuzoare...
nu confunda costurile de fabricatie ale unui prototip cu ale unui produs de serie!

incearca tu sa asamblezi un autoturism din piese achizitionate separat... sa vezi la ce scoruri iesi!
cum spuneam, pentru majoritatea pieselor, e suficient un circular si juma de zi... totusi trebuie luat in calcul si faptul ca futi nervii circularistului pentru o saptamana!...

ti-am dat CNCuri, descurca-te...

Edited by Nero-d, 10 February 2017 - 09:53.


#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

 Nero-d, on 10 februarie 2017 - 08:21, said:


tu ce zici ca vrei? un cerc? un disc?
la orice "atelier" care produce mobila au tehnologia necesara (sau ar trebui s-o aiba)
chiar si eu pot sa-ti fac daca vrei

Da mai @Nero, un disc, ca în clipul de mai sus, să fac o masă, cumpăr picior metalic, separat, apoi cantuiesc frumos, că am ornament dinala care se aplică la cald.

Problema, dacă este o problemă, nu stiu, vreau să fac dintr-un blat de bucătărie de 4 cm. grosime, posibil să se ciobeasca stratul de deasupra, nu stiu daca se baga cineva la așa grosime, să îl scoată perfect rotund.

Mai exista varianta absolut cremenala, să fac eu munca de chinez si cu mare răbdare să îl tai la pendular :) existind si posibilitatea să îl gresesc, de asta prefer un atelier, am doar o bucată, dacă îl stric, adio masa asortata cu blatul de bucătărie.

#15
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 Nero-d, on 10 februarie 2017 - 09:53, said:

nu intelegi pentru ca nu cunosti eforturile si tehnologia implicata...
si e normal... pentru ca nu te pricepi si nu apreciezi corect costurile...
>3000€ am zis cu tot cu difuzoare...
nu confunda costurile de fabricatie ale unui prototip cu ale unui produs de serie!

incearca tu sa asamblezi un autoturism din piese achizitionate separat... sa vezi la ce scoruri iesi!
cum spuneam, pentru majoritatea pieselor, e suficient un circular si juma de zi... totusi trebuie luat in calcul si faptul ca futi nervii circularistului pentru o saptamana!...

ti-am dat CNCuri, descurca-te...

abureli tipice de dambovita

boxele ma costa aproximativ 1600 euro fara difuri aduse acasa cu transport inclus dintr-o tara unde nu exista vrajeli de genul e prototip domnule...e prea complicat... multa tehnologie...esti prost ca nu stii tu ce costuri avem si tot tacamul tipic pentru care imi e scarba de tara asta.

Edited by belogerer, 10 February 2017 - 12:38.


#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
prietene... eu detin si tehnologia si know how-ul... dar nu m-a complic cu asa ceva nici pentru 5000€... ma intelegi?
pentru mine nu merita efortul!
ti-am dat CNCuri... ocupa-te!... fa-ti tu singur negocierile si pretul cu aia!
de ce mai insisti???
eu ti-am expus punctul meu de vedere! o parere... nimic altceva (poate gresesc)!... nu generaliza... si crezi ce vrei!
incearca... ia contact cu aia... n-o arde aiurea pe forum

@crisstonne
pentru tine, exista rezolvare Posted Image
oricum ideea e ca din blat de bucatarie, diamentrul maxim obtinut e 58-59cm (daca vrei mai mare, iti trebuie blat de masa, de 90 sau PAL dublat...)
deci fii atent...
ori la MAM bricolaj (pe turnu magurele sau pe basarabia colt cu 1 decembrie)
ori la "riky dani" pe soseaua magurele
de ce? pentru ca ei au utilaje de aplicat cant ABS pe rotund... si fac acest lucru (frezari pe rotund si aplicat cant) on a daily basis... (au salariati care doar asta fac)
eu pot doar sa-ti tai discul... e pacat sa folosesti cant folie termo cum intentionezi tu...
nu se ciobeste... in principiu se taie cu pendularul cu o mica toleranta dupa care se inservine cu o freza de mana (router) cu compas si se indeparteaza putinul surplus ramas

Edited by Nero-d, 10 February 2017 - 14:20.


#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Hai sa vedem, se pare că am găsit, la Riky au zis ca se poate, au aparat, la MAM a răspuns o doamnă, cum ele sint mai atehnice, nu am inteles dacă are aparat sau taie la pendular, a zis că la pendular, dar probabil aia este prima etapă.
Nasol, cînd nu au angajați care să ofere detalii tehnice exacte :|
Totuși, este un pas înainte.
Mulțumesc colegul @Nero :peacefingers:

L.E. Doar în Luica au aparatul, cei de la MAM, am vorbit cu un bărbat :D
Trebuie lăsat acolo blatul, doua/trei zile, nu se prelucrează pe loc.
Preturi nu spune nimeni, trebuie să vadă obectul'.

#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
Posted Image
vad ca esti foarte hotarat... ai si folosit informatia...
la MAM preturile sunt cam asa...
Attached File  IMG_20160901_094551.jpg   219.84K   54 downloads

blat de 60 inseamna 2 metri liniari

si la riky nu difera mult

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate