Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Afacere recoltare plante medicinale

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua, m-am gandit la deschiderea unui mic centru de recoltare si uscare a plantelor medicinale, pe care ulterior sa le vand fabricilor care se ocupa de prelucrarea acestora.
Uscarea o voi face cat mai natural, la umbra, atata timp cat o sa-mi permita spatiul, ulterior voi cumpara un uscator daca afacerea functioneaza.
Nu vreau sa investesc de la inceput fara a stii daca poate functiona sau nu, incep cu pasi mici.
Voi inchiria o hala destul de mare unde sa-mi desfasor activitatea.
Sunt cateva nelamuriri pe care le am.
Pentru a face acest lucru legal, nu incape discutie altfel, de ce fel de autorizatii am nevoie?
Avand in vedere ca sunt persoane de la care as putea cumpara si care mi-ar putea aduce plante medicinale (la fel ca fierul vechi / pet-uri, etc.) de ce anume as avea nevoie pentru a fi in legalitate?

#2
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Fara suparare , dar eu as incepe cu sfarsitul . As intreba la marii consumatori : Plafar, Fares ...cum platesc pentru plantele livrate. Si de acolo mi-as face bugetul.
Asta dpdv al afacerii . Pentru partea cu avizele sanitare ii las pe colegii mai informati.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Esti sigur ca nu e saturata piata deja, cu marfa din tara sau import!? Arunca un ochi imprejur doar!

Edited by arab, 08 February 2017 - 10:22.


#4
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 ggelu, on 08 februarie 2017 - 10:18, said:

Fara suparare , dar eu as incepe cu sfarsitul . As intreba la marii consumatori : Plafar, Fares ...cum platesc pentru plantele livrate. Si de acolo mi-as face bugetul.
Asta dpdv al afacerii . Pentru partea cu avizele sanitare ii las pe colegii mai informati.
S-ar putea sa cumpere si firmele producatoare de medicamente si cosmetice, daca mai gasesti vreuna.

#5
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Daca cu 3 lulele 3 surcele faci afacere, nu merge! E vorba de mari producatori ca Dacia Plant, Fares, Plafar sau magazine locale, producatori locali etc. NU se duce lipsa de materie prima si nu vei fi in ochii lor ca un producator de incredere.

Edited by Axel2015, 08 February 2017 - 10:53.


#6
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 d-ardeleanu, on 08 februarie 2017 - 10:31, said:

S-ar putea sa cumpere si firmele producatoare de medicamente si cosmetice, daca mai gasesti vreuna.
De acord ! Ideea este ca marii consumatori impun pretul  ;  nu zic ca n-or fi existand si nise dar intram sapam deja prea mult in domeniu.

Edited by ggelu, 08 February 2017 - 10:54.


#7
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Firmele mari doresc cantitati "industriale", nu se complica cu "un cos de coada soricelului" uscat acasa.
Din pacate daca nu ai o afacere mare de colectare si semiprocesare a plantelor nu vei putea face contract cu marile companii farma.
Asa cum zic si ceilalti colegi, verifica mai intai daca vei avea piata de desfacere, apoi apuca-te de avize, inchirieri de hale, cumparat de masini pe firma...

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Problema e ca toti astia mari au furnizori proprii.

Din cate stiu, singura care intradevar merge e levantica.

Mai degraba iti faci o gradina ayurveda si prepari diverse. Mergi in Asia, inveti si pui in practica (in Sri Lanka cel putin medicina ayurveda e de vreo 2 ori mai populara decat medicina clasica, au si scoli pentru asta).
Apoi faci si o gradina de prezentare unde vin credulii, le explici tot (cum se face, beneficii, etc) le oferi o mostra de tratament (masaj) apoi le vinzi din showroom la super extra pret Posted Image

Cheia succesului. Vindeau fraierii in SL produse pe care le gaseai in magazin cu 100Rp si de 50 ori mai scump. Pentru ca: zaharelul.

la naiba, abia m-am trezit si nu-mi ies calculele.
Pentru o crema de dureri "oricare la cap" care in magazin era 100 de rupii o vindeau cu 5000 la Spice Garden. Am fugit de-am rupt pamantul cand am vazut, dar m-am ales cu masajul Posted Image Si crema am luat-o din magazin normal, ca oamenii.

Edited by Lex404, 08 February 2017 - 11:02.


#9
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Mai bine te apuci să cultivi ”mahoarcă” de tutun,cu siguranță este cea mai iubită plantă ”medicinală” de pe pământ !!!Posted Image

#10
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Eu ma gandeam la o plantatie proprie, pe langa acea plantatie sa cumpar si de la persoanele interesate. Stiu totusi ca sunt firme destul de multe care cumpara, in schimb nu m-am interesat in ce masura as putea face contract cu acestea.

#11
kristina_racoasa

kristina_racoasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.06.2007
Cum merge afacerea cu plante medicinale?

#12
rozorghe2017

rozorghe2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.04.2017

 mihai_costea, on 08 februarie 2017 - 10:11, said:

Buna ziua, m-am gandit la deschiderea unui mic centru de recoltare si uscare a plantelor medicinale, pe care ulterior sa le vand fabricilor care se ocupa de prelucrarea acestora.
Uscarea o voi face cat mai natural, la umbra, atata timp cat o sa-mi permita spatiul, ulterior voi cumpara un uscator daca afacerea functioneaza.
Nu vreau sa investesc de la inceput fara a stii daca poate functiona sau nu, incep cu pasi mici.
Voi inchiria o hala destul de mare unde sa-mi desfasor activitatea.
Sunt cateva nelamuriri pe care le am.
Pentru a face acest lucru legal, nu incape discutie altfel, de ce fel de autorizatii am nevoie?
Avand in vedere ca sunt persoane de la care as putea cumpara si care mi-ar putea aduce plante medicinale (la fel ca fierul vechi / pet-uri, etc.) de ce anume as avea nevoie pentru a fi in legalitate?

Scuze ca ma bag , nu sunt in domeniu , da e simplu , pt inceput iti faci un magazin online ....nu are rost  sa iti spun , sa arate de nota zece + , apoi iei produsul x , ex pt slabit si ii faci descrierea in poze detaliat cum o persoana supraponderala a slabit intr-o luna 10 kg fara  nici un efect negativ, poze, ex , gagica grasa inainte si dupa  ....etc (stim bine ca asa ceva nu exista) , apoi comanzi ambalajul punga de 200 g argintie , eticheta neaparat aurie , apoi iei papadia o usuci, o macini si o ambalezi. pungile se pot sigila cu intinzatorul la par . Daca vezi ca merge treaba , iti deschizi firma , si te inregistrezi ca produse naturiste , astea nu sunt cu regim special , si de ia toata punga odata , oricum nu pateste nimic. Reclama pe facebook ........etc .Succes

 Viorelsolar, on 08 februarie 2017 - 11:41, said:

Mai bine te apuci să cultivi ”mahoarcă” de tutun,cu siguranță este cea mai iubită plantă ”medicinală” de pe pământ !!!Posted Image
...foarte buna ideea , aceasta planta este trecuta prima pe lista de cumparaturi , inainte la alcol si mancare

...apropo , am uitat sa va spun , cu cheltuiala ta pe o zi cu 4 muncitori , chinezi vand tona de papadie macinata pe alibaba

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate