Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

aparat dentar damon versus aparat metalic

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
http://www.ruxandral...dinti-sanatosi/
Inca un argument sa-ti motivez proasta alegere pe care ai facut-o. Vei vedea pe viitor. Persoana din articol e cineva care are incredere in doctori(spre deosebire de tine, pentru care toti sunt prosti si tu esti cea mai desteapta ca ai fost la olimpiada in liceu), nu se lasa pacalita de toate tampeniile ultra-mega-inovatoare. Nu exista asa ceva. La fel cum nu are nimic in plus rahatul ala de Damon.

Edited by ripper, 27 July 2017 - 21:53.


#56
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
te roade rau...nu?

voi mai pune poze la sf.tratamentului. toate pb.pe care tu le-ai expus (aici sau pe PM) le-am discutat deja cu ortodontul...vei vedea ca la finalul tratamentului o sa fie bine...poate ca asa vei intelege si tu ca damon nu e neaparat tampenie daca ortodontul stie sa lucreze cu el :)

(stii ca mii de ani pamantul a fost plat si au fost arsi pe rug cei care sustineu contrariul...)

#57
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
asta e un caz celebru (f.aproape de malpraxis) despre 2 gemeni identici care au avut parte de 2 tratamente ortodontice diferite, cu extractie si fara...sunt urmariti mai departe decat momentul in care au dintii drepti si se da jos aparatul :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VvqndYJRniI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

(in tarile in care tratamentul ortodontic este folosit de ceva mai mult decat cativa ani (ca in R.), s-au putut observa efectele destul de nasoale ale extractiei de premolari in adolescenta...pt.tratamentul ortodontic...efecte care se vad la 30-40 de ani, de aia s-au si inventat alternative de tratament care sa incerce sa elimine pe cat posibil extractiile de premolari)

#58
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
azi suntem aici, inainte de aplicare contentie (tratamentul ortodontic este complet, fara extractii de premolari)

am plecat de aici: (pt.cine nu a urmarit subiectul-o situatie grava, pt.remedierea careia ni s-a recomandat extractie de 4 premolari, cu care nu am fost de acord!)

Attached Files



#59
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
filanul tratamentului. din punctul meu de vedere a meritat fiecare banut dat!

Attached Files



#60
rosanaa_i

rosanaa_i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.06.2007
Super

#61
sudhir80

sudhir80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.09.2014

 anknic, on 08 septembrie 2018 - 16:45, said:

filanul tratamentului. din punctul meu de vedere a meritat fiecare banut dat!

Servus Anknic! Imi poti spune te rog, la ce medic ortodont ai fost? Ma intereseaza sistemul Damon. E important sa ajungi si la un ortodont bun, iar la tine a dat rezultate bune. Si eu evit sa-mi scot premolarii, asa cum mi-a spus din start un dr. ortodont. Am fost la o alta clinica care avea si sistemul Damon, pe care mi l-a recomandat in cazul meu.

Multumesc!

#62
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
urmeaza si eu sa imi pun aparat pentru o deviatie de linie mediana si o masea care a luat-o la vale spre singurul gol din dantura.
la ortodontii la care am fost mi-au recomandat aparat pe ambele arcade, dar doctora de medicina muncii mi-a pus in vedere acest sistem autoligaturant ca fiind unul mai modern si mai bun decat sistemul deja clasic cu brecketi din safir, doar ca nu prea gasesc pareri despre damon pe la noi, iar pe piata sistemul este chiar mai ieftin decat se gaseste sistemul clasic.
a mai testat cineva?
am discutat recent cu 2 prietene dentiste dar nu ortodont si una auzise de acest sistem autoligaturant, dar ambele mi-au recomandat aparatul clasic metalic si sa il evit pe cel ceramic pentru ca se sparge foarte usor...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate