Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Locuinta in Portugalia

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Salutare,
Informativ, este cineva proprietar in Portugalia, putem dezvolta in cateva cuvinte ce anume presupune mai precis dreptul de a achizitiona o proprietate?
multumesc

#2
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Salut.
Ce anume te intereseaza? Parintii mei au avut vreo 10 ani, 1998-2008, o casa de vacanta in Algarve. Ca cetatean strain poti cumpara o imobilie in Portugalia fara probleme. Mergi cu vanzatorul/cumparatorul la un notar, faci actele/contractul v-c, gata. Apoi se trece in registru la cadastre. La notar poti trimite pe cineva cu mandat.
Impozitul pe an este de 0,8% (calculat la valoare). Cel putin 0,8 era in regiunea aia, posibil sa difere sau evtl sa se fi schimbat ceva de atunci.

Edited by Passenger001, 07 February 2017 - 15:21.


#3
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Salutare, multumesc pentru feed-back, bine de stiut.
Dar ce anume imi da acest drept, legislatia locala fara restrictii in acest sens sau faptul ca sunt cetatean UE si exista reglementari care spun ca am dreptul sa achizitionez proprietati in orice stat UE?

Ma intereseaza sa stiu din aproape in aproape, ce ar presupune mutarea pe termen nedeterminat, job + locuinta, de preferat achizitionata nu chirie.
Din ce observ preturile locuintelor in anumite zone, sunt comparabile cu piata locala si punand in balanta—cel putin din ceea ce am vazut la fata locului, in calitate de turist ce e drept—as cam face schimbarea asta.  

Orice sugestie e bine-venita legata de surse sigure de imobiliare, masuri de siguranta la achizitie, zone de avut in vedere/de evitat, institutii locale ce ar putea ajuta cu informatie, habar nu am.
Atentia imi este indreptata spre Porto cel putin in momentul asta.

Edited by idneo, 07 February 2017 - 23:53.


#4
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Salutare.

Ptr o persoana fizica nu sunt restrictii. Exista din cate stiu eu restrictii, dar numai ptr companii straine. Mai ales daca este vb de cumparat pamant, evtl agrar etc. Dar nu cred ca este vb de asa ceva in cazul tau Posted Image
In 1998 nu exista "cetatenia" UE, iar parintii mei au achizitionat fara Probleme fiind cetateni germani.

Eu am avut primul contact cu Portughalia in 1996, unul dintre cei mai buni prieteni era (si este inca) portughez. Si de atunci pana prin 2008 cred ca am petrecut in total 8-10-12 luni acolo. Dar asta ca turist, eu acolo nu am trait, am facut vacanta. Si sti cat stie un turist despre o tara... mai nimic.

Zona Porto nu cunosc, nu am fost niciodata. Numai cateva ori Lisboa si imprejurimi. Ce cunosc ( de fapt corect ar fi sa spun cunosteam, din 2008 au trecut aproape 10 ani...) este zona est-Algarve, adica intre Faro si granita cu Spania. Aia era si inca este o zona turistica in mana portugheza, alte limbi nu auzi asa des acolo. Turistii straini merg spre vest, spre Lagos.

Nu stiu cum sunt actual preturile la imobilii acolo. Si trebuie sa marturisesc ca nu cunosc nici preturile din Romania, eu traiesc de peste 25 ani in Germania. Dar in perioada 1998-2008 s-au schimbat uluitor. Casa parintilor mei de ex a fost construia noua in 1998 intr-un sat (pe vremea aia), Manta Rota,  si a costat pe vremea aia circa 1,3mio Escudos (erau vreo 130mii deutsche mark atunci). Iar pretul de vanzare a fost 2008 de 320mii euro. Deci o crestere de la 65mii la 320mii! Unii pe acolo cereau pe case asemanatoare 375-380mii (au afise care le poti citii de pe starda). Dar am impresia ca multe preturi erau utopice, cum se spune, sa ai de unde sa scazi...
Din pacate a fost mult prea putin folosita ptr ca nu era de inchiriat, numai familie/prieteni/rude etc. Si parca mai tin minte ce bombaneau ai mei ca costa bani de pomana...

Ce stiu in mare, este ca preturile in zonele cautate (orase mari, zone turistice etc) nu sunt deloc mici. Dar cum am zis, nu cunosc preturile din Ro. Exista cu siguranta si foarte ieftine, dar atentie, alea sunt  "la tara". Adica cateva zeci de km spre interior, adica de la coasta, sau nu in apropiere de orase mari. Dar in Lisboa, Porto sau Algarve nu cred sa gasesti 2-3 camere (apartament, nu casa) sub minim 100-120mii euro. Si nu ultimul jeg...

Cum stai cu portugheza?

O sa ai nevoie de un birou/Agent de imobilie. Sunt ca peste tot, o gramada. Aici trebuie sa fi la un lucru atent: sa aiba un asazis AMI-numar! Iar costurile sunt negociabile, aprox 3-5% din pretul imobiliei.

Arunca un ochi pe www.livingportugal.com gasesti cateva informatii utile, preturi, cifre cincrete de impozit etc.

Nu prea am timp acum si cu siguranta uit una alta pe care le voi mai scrie pas cu pas, cum imi trec prin cap. Daca mai ai intrebari concrete, intreaba.

#5
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Sorry de gramada de greseli in text, dar m-am saturat sa lupt impotriva softului german de pe computerul meu... Posted Image

#6
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Ma miram ce ami arata link-ul pus de mine... Nu livingportugal Posted Image

www.livinginportugal.com

#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 idneo, on 07 februarie 2017 - 11:53, said:

ce anume presupune mai precis dreptul de a achizitiona o proprietate?
daca ai bani poti cumpara fara restrictii, cel putin asa era in 2006 cand am cumparat eu

poti consulta remax.pt pentru preturi

Edited by dan210, 09 February 2017 - 00:45.


#8
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
multumesc pentru interventii, @Passenger001, portugheza nu o cunosc deloc. Cu siguranta constituie un avantaj, nu stiu acum cat reprezinta o conditie pentru a putea lucra/trai acolo.
Incep sa rasfoiesc linkurile, o gramada de informatii ce sunt acolo.

#9
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Idneo, am o intrebare, sper ca nu sunt prea indiscret. Cum ai ajuns la idea/dorinta asta evtl sa vrei sa te muti in Portugalia? Banuiesc ca ai fost acolo in vacanta si te-ai "indragostit" de tara/lume/clima/mancare etc, adica la fel ca multi altii... Posted Image

#10
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Motive sunt diverse si cred ca daca ne uitam in jur, se vad cu ochiul liber. In plus, atata vreme cat exista o posibilitate, merita analizat :)

#11
adrianbatran

adrianbatran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2013
Intersesanta discustie. Si eu sunt interesat de subiect si astept cu nerabdare sa o dezvoltati :)

#12
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
nu a fost rau de trait acolo pana prin 2012, singura problema fiind recesiunea economica si implicit reducerea/pierderea locurilor de munca

cel putin unde am locuit eu clima era ok, zona de coasta, lumea de asemenea, din 2 salarii traiam decent si plateam rata la apartament

#13
Asfiya

Asfiya

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.02.2017
Eu aș zice să nu te arunci în cumpărarea unei case până nu ești 100% convins că vrei să trăiești acolo, ai un job, etc. Deși dacă nu ai vrea să mai locuiești acolo, o poți folosi ca, casă de vacanță.Posted Image

#14
adrianbatran

adrianbatran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2013
Stiti pe cineva care s-a mutat la Lisabona, sau undeva in zona suburbana? Si care evident are niste informatii valabile, cu preturi si conditii, impresii si atentionari??

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate