Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Nas mai mereu infundat

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 18.08.2016
Salutare! Acum o luna am racit,o raceala normala de iarna(tuse,nas infundat),a trecut cam in 10 zile.Problema este ca de atunci in fiecare zi cam la 5 ore trebuie sa imi pun picaturi(pun vibrocil) pentru ca nasul mi se infunda de parca sunt racit cobza,abia respir,cand suflu nasul abia scot ceva si ce scot este alb/verde...dupa ce pun picaturile mi se desfunda si respir normal...Tin sa precizez ca am si deviatie de sept,dar cand mi se infunda nasul de la boala,se infunda putin si simt ca e uscat,in schimb aici mi se infunda si cand trag simt ca e tot infundat,parca mi.a pus cineva ceva sa numai treaca aerul...deci ce credeti ca am,ce pot sa fac??sunt deja la al treilea flacon de vibrocil intr-o luna :(

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Picaturile de nas dau dependenta. Așa pățesc și eu de la bixtomin.
Slava Domnului  că de 3 ani nu am mai racit.

Edited by zzhunt, 06 February 2017 - 21:53.


#3
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Daca ai deviatie de sept mergi la medic. Operatie ?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu mai folosi nici un fel de picaturi, in afara de apa sarata. Medicamentele astea "dezorienteaza" mucoasa nazala.

#5
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 18.08.2016

View Postzzhunt, on 06 februarie 2017 - 21:52, said:

Picaturile de nas dau dependenta. Așa pățesc și eu de la bixtomin.
Slava Domnului  că de 3 ani nu am mai racit.
Stiu ca dau dependenta si de aceea vreau un sfat cum sa imi treaca odata nasul asta...am mai patit asa ceva cand am fost racit,dar mi.a trecut repede


View Postdon_King, on 06 februarie 2017 - 21:52, said:

Daca ai deviatie de sept mergi la medic. Operatie ?
O sa ma operez,dar ce am eu acum nu are treaba cu deviatia de sept,pentru ca am pus si picaturi date de doctor si alea isi fac efectul,acum vad ca nu isi mai fac..

View Postpasilla, on 06 februarie 2017 - 21:56, said:

Nu mai folosi nici un fel de picaturi, in afara de apa sarata. Medicamentele astea "dezorienteaza" mucoasa nazala.
Stiu,dar ce sa fac sa nu mi se mai infunde in asa hal nasul...pur si simplu se infunda de parca sunt racit cobza..daca nu pun astea stau cu nasul infundat..

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu mai pui picături, va fi greu 1-2 zile dar trece.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ia o veioza de birou si stai cu fruntea cat de aproape poti de becul aprins cam 5 minute . Fa o pauza de vreo ora si repeta tratamentul. Ai o problema pe sinusuri ( fara a avea neaparat vreo forma de sinusita ) . Acesta este cel mai eficace tratament de moment pentru o iritatie a sinusurilor .

Edited by JurasikMan, 06 February 2017 - 22:06.


#8
mada-n

mada-n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.02.2017
Eu as zice sa incerci cu niste picaturi/spray gen Nazomer!

#9
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 18.08.2016

View Postmada-n, on 07 februarie 2017 - 00:28, said:

Eu as zice sa incerci cu niste picaturi/spray gen Nazomer!
Am in casa niste picaturi pe baza de apa de mare..se numesc Sinomarin...nu e acelasi lucru cu Nazomer?

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Vezi ca "picaturile" sant paleativ pe moment.Du-te la sursa problemei.

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Mergi la un consult ORL.
Sa nu cumva sa ai polipi....Posted Image

#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
KMnO4
Permanganat de potasiu. Daca gasesti sa-mi zici si mie...
E cel mai bun praf de stranutat, curata tot. Din pacate, se gaseste tare greu...

Esti expus la sinuzita. Daca faci, ai pus-o...

Edited by viotl, 07 February 2017 - 06:54.


#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postasd11, on 06 februarie 2017 - 21:59, said:

Stiu ca dau dependenta si de aceea vreau un sfat cum sa imi treaca odata nasul asta...am mai patit asa ceva cand am fost racit,dar mi.a trecut repede



O sa ma operez,dar ce am eu acum nu are treaba cu deviatia de sept,pentru ca am pus si picaturi date de doctor si alea isi fac efectul,acum vad ca nu isi mai fac..


Stiu,dar ce sa fac sa nu mi se mai infunde in asa hal nasul...pur si simplu se infunda de parca sunt racit cobza..daca nu pun astea stau cu nasul infundat..
SI eu folosesc picaturi cand racesc, si apare aceasi problema, dar exista remedii.De exemplu, eu dupa 3-4 zile schimb tipul de picaturi, merg cu Bixtonim xilo si apoi trec la simplu, au substante active diferite si se mai reduce din dependenta.Apoi, cand simti ca esti spre bine, nu mai folosesti decat seara inainte de culcare.Datorita dependentei,  cand reduci doza e mai nasol vreo 2 zile, dar apoi trece.Folosite corect, picaturile sint chiar utile, dar daca faci abuz, iti fac mai mult rau decat bine.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La picaturile astea vasoconstrictoare (adica cele care de obicei chiar functioneaza...) problema nu e "dependenta" ci faptul ca prin modul lor principial de operare opresc circulatia locala si poate (si se intimpla!) sa apara necroza.

#15
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Urmăreşte şi umiditatea aerului.

Edited by NelsonMandela, 07 February 2017 - 09:34.


#16
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
Eu am sinuzita frontala si maxilara de copil. Initial am folsit bixtonim, cam 5 ani, dupa care am renuntat si am luat pinosol cu uleiuri volatile, adaugat dropsuri de la farmacie, tot cu mentol, alea puternice (nu-mi vine numele acum) si, din cand in cand, folosesc in loc de picaturi eqvagel aplicat pe pielea nasului. face minuni.
Ps: este un gel luat de la farmacia veterinara (sunt medic veterinar, na) dar poti folosi cam orice gel puternic de la uman -  alea pentru dureri de spate si articulatii. Scapi de tendinta de a-ti pune picaturi non-stop si dai timp mucoasei sa se refaca.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,525
  • Înscris: 05.06.2009

View Postasd11, on 06 februarie 2017 - 21:42, said:

Salutare! Acum o luna am racit,o raceala normala de iarna(tuse,nas infundat),a trecut cam in 10 zile.Problema este ca de atunci in fiecare zi cam la 5 ore trebuie sa imi pun picaturi(pun vibrocil) pentru ca nasul mi se infunda de parca sunt racit cobza,abia respir,cand suflu nasul abia scot ceva si ce scot este alb/verde...dupa ce pun picaturile mi se desfunda si respir normal...Tin sa precizez ca am si deviatie de sept,dar cand mi se infunda nasul de la boala,se infunda putin si simt ca e uscat,in schimb aici mi se infunda si cand trag simt ca e tot infundat,parca mi.a pus cineva ceva sa numai treaca aerul...deci ce credeti ca am,ce pot sa fac??sunt deja la al treilea flacon de vibrocil intr-o luna Posted Image

in primul rand renunta la picaturi, dau dependenta.
mucozitatile alb-verzui indica prezenta unei infectii. cu ce medicamente ti-ai tratat raceala ?
cel mai bine ar fi sa-ti faci un exudat nazal (poate si faringian) sa afli ce "crocobaur" si-a facut culcus in nasul si sinusurile tale. situatie in care s-ar putea sa ai nevoie de tratament cu antibiotic.
pana atunci, incearca sa faci inhalatii cu uleiuri volatile, fierbi apa intr-o oala mare, torni cateva picaturi de ulei de eucalipt/menta si stai deasupra aburului care iese din vas, acoperindu-ti capul si oala cu un prosop mare.
foarte buni sunt si aerosolii, cu ser fiziologic. mai poti folosi si unguent vick vaporub, iti dai un pic pe nari/buza superioara, sa inhalezi vaporii care se degaja. mai erau si acele creioane nazale, ajuta si astea intr-o oarecare masura.
mai poti incerca si lavajul nazal. cu ser fiziologic sau apa de mare. cauta pe net cum se procedeaza.

#18
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostNelsonMandela, on 07 februarie 2017 - 09:33, said:

Urmăreşte şi umiditatea aerului.
Corect ! Iarna cum merge incalzirea in casa , aerul poate fi foarte uscat si de aici multe probleme . Poti pune pe calorifere cate un prosopel umed ( udat pe masura ce se usuca ) sau poti folosi un umidificator ( 50-100 lei ) .
Ca sa cureti nasul cel mai ok e sa folosesti ser fiziologic este si face exact acelasi lucru ca si orice spray nazal cu apa de " mare " doar ca este la o zecime din pretul acestora .
Iesi din casa afara sa inspiri aer curat si aeriseste seara inainte de culcare .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate