Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Achizitie smart fortwo

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
4X4 NU E, DAR PRIMA GENERATIE DE FOrfour are tractiune fata. dar pierzi principalul avantaj al smartului, lungimea...

#20
x_ulica

x_ulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Poate a fost cam descurajator mesajul meu, dar e realist. Cu toata lista aia mare de minusuri, mie tot imi place masinutza si o folosesc 90 % din an.

Ar mai fi de spus ca urmatorul model de Smart 42(451) fabricat din 2006 e semnificativ imbunatatit, controlul tractiunii chiar functioneaza deci se poate conduce si pe zapada, e mult mai inchegata si silentioasa, mai putine probleme de fiabilitate dar tot ramane o masina moft, la care cauciucurile costa per bucata~300 fatza si 500 spatele.
Deci recomand Polo, Fiesta sau Corsa oricui imi cere sfatul pt o masina mica cu costuri mici de intretinere. :)

Consumul la motorul diesel e cam 6% in Buc, 4% in Bv.
Benzinarele consuma semnificativ mai mult, ~ 7% in Bv, dar sunt semnificativ mai sprintene.

Edited by x_ulica, 04 February 2017 - 16:08.


#21
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 19.08.2005
Am de doi ani un Smart cu motor de 0.8 l diesel din 2001 si sa va spun si eu cateva avantaje si dezavantaje:
- dimensiunea este incontestabil cel mai mare avantaj, gasesti usor loc de parcare
- consumul nu e grozav, eu am in jurul a 4.5 - 5 l/100 consum mixt dar ma costa circa 80 de lei un plin
- scutura teribil, fiecare denivelare sau groapa le simti puternic
- zgomotoasa insa nu atat de lenta precum spuneau cei de mai sus, eu am varianta cu cutie semiautomata, poate cea full auto sa fie mai lenta, nu stiu
- basme astea cu vantul si cu camioanele, desigur ca simti daca bate vantul din lateral insa nu semnificativ mai tare decat simti cu o berlina oarecare sau cu o duba si am condus zeci de masini diferite
- anul trecut am cumparat doua cauciucuri Fulda noi pe spate, putin sub 500 de lei ambele; fiind dimensiuni atipice, gasesti destul de greu cauciucuri si pretul e mai mare decat la modelele ce le gasesti pretutindeni
- o aripa spate stanga, cumparata noua, vopsita si montata in service m-a costat 500 de lei
- de cateva ori cutia de viteze mi-a facut figuri, nu mai voia sa intre in viteze, si-a revenit de fiecare data singura in maxim 2 minute
- desi impozitul este 34 de lei pe an, RCA-ul este destul de scump, pe un an am platit 412 lei fata de circa 280 de lei cat am platit pentru o alta masina cu motor de 1.3 l
- destul de friguroasa iarna, are un incalzitor electric auxiliar care sufla aer caldut la picioare insa restul habitaclului se incalzeste destul de greu
- am schimbat placutele de frana pe fata insa nu mai tin minte cat au fost, cred ca in jurul a 100 de lei cu manopera cu tot

In afara de cheltuielile evidentiate mai sus, am mai platit doar motorina si reviziile, nu am avut alte probleme cu masina.
Sincer, nu stiu daca mi-as mai lua un alt Smart insa nici nu exclud complet ideea, daca la o masina din 2001 folosita timp de doi ani n-am avut probleme, poate nu e chiar atat de putin fiabila precum s-a scris mai sus.

Vezi ce spun proprietarii de Smart, nu-i asculta pe toti cei care comenteaza pe aici fara sa fi condus un Smart in viata lor. Cel din anunt mi se pare suspect de ieftin pentru ce ofera si nu prea cred ca e real tot ce spune ala acolo. Cel mai bine este sa intri pe forumul celor de la Smart si sa urmaresti acolo anunturile de vanzare, asta daca mai esti convins ca vrei masinuta.

#22
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Multumesc pentru postari si info.

#23
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View PostKarogs, on 04 februarie 2017 - 10:28, said:

Tot am "vazut" in santuri smarturi, matizuri, Ford ka si nu stiam ce s.a intamplat cu ele. Acum am aflat...asta e scuza cand esti un sofer prost si iesi in decor? Ca a batut vantul? Posted Image))

Mda. Probabil te referi la cei care conduc asemenea masinute. Dupa afirmatia ta, toti cei care conduc masini foarte mici sunt niste soferi prosti. Altfel ai vedea pe marginea drumului numai BMW-uri, tiruri si autobuze. Si nu era vorba de vant, ci de curentul de aspiratie care se creeaza in momentul depasirii.

In alta ordine de idei, masinile acestea foarte mici sunt gandite pentru a circula in oras. N-ai ce sa cauti cu ele pe autostrada.

#24
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
A fost o ironie pe care, se pare, ca nu ai inteles.o. Vroiam sa subliniez faptul ca nu am vazut masini in sant, din cauza vantului, curentilor, etc. Iti trebuie talent level pro sa ajungi in asa situatie si scuza cea mai buna a fost curentul de aer. Sau poate o fi avut dreptate, daca avea cauciucuri slick, amortizoarele neschimbate, unghiul de fuga ca vai de mama lui si instinctul, atunci cand a simtit ca se zgaltaie masina, a fost sa traga puternic de volan la viteza...

A mea buburuza se zgaltaie si ea la vant, curenti, a mers si cu 140km.h, dar ca sa ies de pe sosea, nici o sansa

#25
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Sorry. Culmea e ca omul meu e un cunoscut om de afaceri. Si nu pare chiar un antitalent ca sofer. Ce sa spun? S-o fi laudat si el. Posted Image Acum conduce niste mastodonti. Nu vreau sa polemizez pe acest subiect. Voi, care conduceti aceste masini, sunteti cei mai in masura sa veniti cu pareri pertinente pe aceasta tema. Posted Image

#26
x_ulica

x_ulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Haha, am o amintire faina legata de stabilitate la viteza.
Cu primul smart pe care l-am avut am zburat pe centura Brasovului de pe banda 2 pe banda 1  cand a trecut un tir pe langa mine, a durat un pic sa imi revin... Masina avea o "mica" pb pe care nu am observat-o la cumparare, fusese lovita din lateral si axele nu mai erau paralele, eu m-am bucurat ca are cauciucuri noi noutze, dar o vanduse asa pt ca efectiv manca cauciucuri.
Cu alte smarturi am mers destul de mult intre buc si bv dar nu am mai simtit asa ceva, insa e o senzatie de nesiguranta la vant+ viteza. Clar nu e facuta pt iesit din oras.

#27
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Citesc aici si intr-un fel ma amuz, eu vroiam sa-i iau lu nevasta-mea un smart d-asta pe benzina si automat. Dar vad ca au numai probleme. La generatiile mai noi persista problemele astea,  e vreo motorizare fara probleme? ca citesc aici de segmentare, schimbare motor cu totul :lol:

#28
gl01bxg2003

gl01bxg2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.10.2004
Salutare. Astazi am citit si eu acest topic.  Mulțumesc colegilor posesori care au răspuns întrebării inițiale.  (@ghevasalie, argonaut  
Concluzia pe care am tras-o eu din cele scrise aici ar fi ca motorul de 0.8 diesel ar fi totuși ok.
Astăzi am dat peste un anunț cu un astfel de Smart dar ceva mai nouț  Din 2009, 0.8 diesel . Ați auzit de mai bine  sau de mai rău de modelele mai recente .
Ma bate gândul să iau așa ceva pentru soție. Mașina ar urma sa fie folosită aproape exclusiv în oraș.
Vă mulțumesc

Edited by gl01bxg2003, 13 March 2019 - 19:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate