Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cum as putea proceda?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Salut,
De vreo saptamana caut sa imi cumpar masina.
Am pus ochii pe un anumit model.
Prima discutie ok, masina ok, testata, cand s-o cumpar, a vandut-o.
A doua ok, testata, dar nu e proprietar. Are contract de comodat cu proprietarul. A sunat proprietarul sa imi dea voie sa fac contract de comodat intre mine si proprietar, dar nu e de acord ( si logic, nici eu n-as fi ). A zis ca vrea neaparat sa o trec pe numele meu. Eu sunt de acord sa o trec pe numele meu ( mbine, al maica-mii, sa nu ma rupa asigurarea ), dar proprietarul nu imi poate oferi fiscal momentan ( e o ea .. ). Am cazut de comun acord ca ne vedem maine toti 3, ea sa imi dea copie ci, si sa iau actele masinii asa, pentru o perioada ( maxim o luna), pana imi da fiscal sa o trec pe mine.
Cum as putea face chestia asta legal, sa stie si ea sigur, sa stiu si eu ca dupa o luna nu ne trezim tepuiti? Eu ca nu imi mai da nimic, si ma pune naibii ca i-am furat, ea ca eu o inmatriculez si nu i-am cerut C.I doar asa, dea-n sulea.... Posted Image Se poate face ceva la notar? M-am gandit sa o pun sa scrie pe copia ci, cu semnatura, dar ar fi =0 cred.....Ma gandeam pana sa ne si filmam unul pe altul in timp ce declaram conditiile... ( aberant, stiu, dar na... )
Multumesc

Edited by TheRipper, 02 February 2017 - 21:08.


#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Cauta o masina cu acte in regula, astea la care proprietartul nu poate oferi certificat fiscal sunt suspecte rau.

#3
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Nu mai cauta chilipiruri, nimeni iti ofera ceva bun la bani putini, mai alea in cazul unui autoturism.
Sunt destule oferte, ai de unde alege o masina vanduta direct de propietar.

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View PostTheRipper, on 02 februarie 2017 - 21:04, said:


Se poate face promisiune de vanzare la notar.

Edited by argonaut, 02 February 2017 - 21:25.


#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Din cate jdemii de masini sunt pe piata, cum de te-ai opintit in una cu probleme?

Eu zic sa fugi cat mai ai banii in buzunar.

#6
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
M-am obijnuit sa primesc raspunsuri complet irelevante, mereu se gasesc destepti :)

View Postargonaut, on 02 februarie 2017 - 21:23, said:

Se poate face promisiune de vanzare la notar.
Multumesc, m-ar putea ajuta.

#7
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Mai nene, eu sunt trecut prin treaba cu fiscalul....si am alergat de mi-a sarit capul,. Fara fiscal nu poti sa o inmatriculezi, la mine era un lant de fiscale, de la cativa samsari. Las-o draq de masina, cauta una cu acte in regula.

#8
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
N-o sa mai vezi fiscalul nciodata.

#9
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
pai, si daca fac antecontract, in care precizez ca, daca ea in timp de X nu vine cu fiscalul, merg cu masina cu actele pe numele ei.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu cumpara decat cu acte in regula (cu tot cu fiscal) sa poti a o treci pe numele tau. Nu te complica. Cei 500 euro pe care ii economisesti or sa-ti iasa prin urechi, la cat o sa te chinui sa inmatriculezi si cate drumuri o sa faci. Nu te complica.
Taxa auto a devenit istorie - gata cu comodatul, frate.  Contract ca lumea....cu toate hartzogele in regula... cum se face.

Edited by rosix, 02 February 2017 - 23:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate