Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Fonduri APIA pentru livada

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Salut,
A obtinut cineva dintre voi pina acum fonduri de la APIA pe submasura 4.1.a Exploatatii pomicole sau pe masura pentru mici fermieri pina in trei hectare de teren livada?
Am si eu  un hectar de teren si vreau sa stiu daca merita sa muncesc sa plantez o livada de pomi fructiferi pe el pentru al inscrie la APIA sa iau si ceva subventii dupa el sau nu...
Va multumesc.

#2
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011

 EternalPain, on 02 februarie 2017 - 18:12, said:

Salut,
A obtinut cineva dintre voi pina acum fonduri de la APIA pe submasura 4.1.a Exploatatii pomicole sau pe masura pentru mici fermieri pina in trei hectare de teren livada?
Am si eu  un hectar de teren si vreau sa stiu daca merita sa muncesc sa plantez o livada de pomi fructiferi pe el pentru al inscrie la APIA sa iau si ceva subventii dupa el sau nu...
Va multumesc.
           Cu banii pe care ii dai pe consultanta si hirtogaraie iti pui 1 ha de livada.In primul rind trebuie sa plantezi numai material certificat(eticheta albastra),numai anumite soiuri de pomi sunt acceptate in program.Pomi certificati sunt 15 lei min.Plus inspectii,comisioane,nervi si tot ce tine de acest lucru.Consultantul va cauta sa te imbrobodeasca cu o valoare mare a proiectului deoarece el este platit la procent.Banii dati indiferent ca intra sau nu proiectul, nu ii mai vezi.Daca ai bani de mat. saditor il poti cumpara la un pret accesibil,vezi in Ardeal il gasesti intre6-7 lei si de multe ori se mai negociaza si la pretul acesta,cu factura.Daca plantezi cca 800 de pomi cu drumul in Ardeal iesi undeva la 5200 max. daca nu mai putin in functie de cum negociezi.Plantatul daca platesti oamenii nu te costa mai mult de 500lei.O sa ramina imprejmuirea care intr-un an doi sau trei o faci lejer pina intra pe rod.Ca scule la prima urgenta o motosapa mai mare(preferabil cu cutie de viteze si mai grea,peste 100kg),un atomizor mai bunisor.Sunt destui care pling pe la usile apia si a tribunalelor ca trebuie sa dea banii inapoi.asa ca de ce sa nu dormiti linistit???Si eu am plantat cca. 1 ha.Am procedat ca mai sus.Primii 100 de pomi pusi acum 4 ani au inceput sa faca mere,urmeaza ceilanti cca 400 peste doi trei ani sa intre incet pe rod,plantati in 2016.Cei 400 au fost undeva la 2400lei maxim,drumul 800km dus intors,max.200lei gpl-ul.Plantatul 4 zile eu si sotia,m-a costat deplasarea la teren cca 100lei.Cred ca anul acesta sau celalalt fac imprejmuiirea.

#3
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

 EternalPain, on 02 februarie 2017 - 19:24, said:

Te rog sa nu facem politica aici pe forumul pomicol...

Nu face politica, face si el un ban Posted Image

Acum cu subventiile
Incearca sa nu gandesti 'romaneste', adica ia sa vedem ce subventii se mai dau sa vedem de ce ne apucam chit ca nu ne pricepem
Ca si aia cu mia de mp la rosii, toti vad in fata ochilor doar 3000 de euroi, nimic din ce va urma
Fa ceva ce te pricepi pe hectarul ala, vezi daca ai ce face cu productia ca daca iti pun aia niste conditii de cantitate si livrare cu acte si nu poti si mai trebuie sa dai si banii inapoi ai pus-o
In prezent subventia la livezi e tot ca la arabil, doar la cele eco e mai mare. Pana intra pe rod se mai schimba n guverne si legi

#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 validoe, on 02 februarie 2017 - 20:38, said:

Nu face politica, face si el un ban Posted Image...
Îţi pica ceva dacă trimiteai şi matale un report scurt?!?

@Kersim:
Crede-mă pe cuvânt, nu vrei să vedem lucrurile diferit tare.
Mulțam.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
9 RON e pomul fructifer cu certificat fito sanitar, ma gandesc ca acesta este eticheta albastra . De acord cu banii pe acte mai bine iti pui tu singur, statul roman e defapt statul degeaba ; te ingroapa in birocratie si jumuleste si ultimul ban dupa tine, trebuie ce facem sa facem pentru noi insine sa nu ii mai imbogatim pe astia, ca ei din banii nostri de taxe nu fac decat licitatii trucate unde numai ei intre ei au de castigat iar agricultorul roman care cu sudoarea fruntii isi strange recolta sta in saracie. Am un vecin care zice asa "mai dam si la stat, dar majoritatea la negru, ca altfel nu se poate".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/31kD1FMJ9bo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by GradinarulUrban, 04 February 2017 - 07:40.


#6
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011

 GradinarulUrban, on 04 februarie 2017 - 07:27, said:

9 RON e pomul fructifer cu certificat fito sanitar, ma gandesc ca acesta este eticheta albastra . De acord cu banii pe acte mai bine iti pui tu singur, statul roman e defapt statul degeaba ; te ingroapa in birocratie si jumuleste si ultimul ban dupa tine, trebuie ce facem sa facem pentru noi insine sa nu ii mai imbogatim pe astia, ca ei din banii nostri de taxe nu fac decat licitatii trucate unde numai ei intre ei au de castigat iar agricultorul roman care cu sudoarea fruntii isi strange recolta sta in saracie. Am un vecin care zice asa "mai dam si la stat, dar majoritatea la negru, ca altfel nu se poate".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/31kD1FMJ9bo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sunt 3 categorii de pomi,din ce stiu eu ca neprofesionist.Toate sunt perfect legale si la toate se elibereaza certificate fito sanitare specifice categoriei respective.Este vorba de cei cu eticheta rosie care din cite stiu nu se produc pe la noi si care teoretic au niste conditii foarte severe de productie si control,se folosesc in principal pt. recoltarea de ramuri  pt. altoit,iar pretul este pe masura.Urmeaza categoria certificat(eticheta albastra) ,acestea teoretic ar trebui sa fie liberi de viroze,dupa care sunt cei CAC- cu eticheta galbena la care conditiile fitosanitare sunt mai "relaxate".De asta majoritatea produc categoria CAC.Nu cred ca la 9 lei este certificat,producatori de puieti categoria "CERTIFICAT"au ramas putini la nivelul tarii deoarece conditiile de obtinere a materialului saditor sunt mai severe.Datorita cererii de acest material pretul a crescut la anumite categorii de pomi destul de mult.
Dupa cum am spus mai sus daca ai bani de consultant inseamna ca ai sa iti infintezi livada prin forte proprii,asta in cazul unor suprafete mici 1-3 ha.Peste aceste suprafete merita zbuciumul cu fondurile si asteptarea un an-doi.La sfr. sezonului am vazut la pepiniere pomi si la 3lei/buc.Atentie nu de pe marginea drumului.Daca ai posibilitatea de irigare vara pt. ai ajuta si ai gasit soiurile care te intereseaza cu 3 000-3 500 lei ai plantat 1 ha de livada primavara la sfr. sezonului.Depinde foarte mult de an care sunt preturile la sfr. de sezon,daca cererea a fost mica atunci pretul scade dramatic ca anul trecut cind am vazut pretul de 3-4 lei la multi producatori.Acum 4 ani la sfr. de sezon pretul min. la meri a fost de 6 lei cu transport curier 100pomi undeva la 6,7 lei/ pom.An si an,preturi si preturi.
O alta problema majora si mult mai dificila este comercializarea.Deci trebuie sa stii ce vei face cu productia si cerintele din zona de comercializare.Sunt persoane care productia de mere prefera sa o transforme in suc si vinde sucul mai bine ca fructele,deoarece piata este plina de mere.Eu am preferat sa am o diversitate mai mare pt. a creste probabilitatea de vinzare.Pe timpul verii am pruni si citiva peri,voi mai planta cca 7-8 ciresi,nu mai multi deoarece iti trebuie culegatori si nu gasesti.In rest fructe consum toamna si iarna,mere,gutui,pere,pruni si citiva nuci.Chiar daca nu se face o categorie de fructe se fac altele si ma echilibreaza.Puteam sa pun numai un soi dar probabilitatea de a vinde scade dramatic,deoarece preferintele sunt diverse la cumparatori.Cind suprafetele sunt mari este alta discutie,dar si problemele sunt altele.

Edited by horia100, 04 February 2017 - 09:30.


#7
mihaelall12

mihaelall12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.04.2009
Am o livada de pruni de 0.66 ha. Oare as putea sa obtin fonduri de la APIA?

#8
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Asta toamna am plantat 90 de pruni pe circa 1200mp, 13 ron bucata , eticheta albastra, plus consultanta pt primii 3 ani din partea vanzatorului ( taieri, stropiri, etc). I.am plantat in regim propriu fara sa platesc pe nimeni. M.au costat 1170 ron. Gardul  si terasarea unei parti din teren ma va costa circa 2500 ron ( spalieri beton, plasa buzau, sarma ghimpata, poarta acces , etc.) Forta de munca tot in regim propriu. Pana vor intra pe rod o sa mai cheltui circa 500 ron/an pt stropiri, frezarea terenului cosit,taiat etc. Sa zicem inca 1500 de acu incolo.
Partea buna este ca nu tre sa dau nimanui socoteala cu ceea ce fac din fructele obtinute.

Pana in 0,66 ha , livada se considera familiala. Nu tre sa declari nici la primarie. Peste ai nevoie de pfa srl etc. Asta daca vrei sa fie totul legal si subventie APIA. Pana in 5ha nu merita accesate fonduri europene, se cheltuie mai mult cu proiectul decat cu pomii. Si nici nu.ti dau 90% nerambursabili.
La un ha superintensiv cu sistem de fertirigare si plasa protectie antigrindina nu mi se par costurile de infiintare exagerate mai ales ca multe le poti face in regim propriu (informatii de calitate se gasesc chiar si pe net sau carti)
Problemele majore nu sunt firmele de consultanta sau materialul saditor ci comercializarea produsului final. Acolo te inhata APIA sau AFIRM sau cum se mai numesc entitatile astea statale. Cu un ha de livada nu stai in piata la taraba sa vinzi ca e prea multa marfa si nici nu intri in retele de distributie a magazinelor ca e prea putina. Daca vrei sa transformi in alcool fructele, taxele te omoara. Daca crezi ca vei vinde 30% fructe proaspete, 30% derivate gen compot gem dulceata etc, 40 % faci alcool si toate astea la negru, in 4 ani de cand intri pe rod plin scoti investitia initiala (daca nu sunt probleme majore de clima). Insa trebuie timp si pasiune mare pt pomicultura, alfel...investesti banii in altceva.
Scuze pt postarea lunga

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate