Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Testarea Obiectivelor

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Simgeo

Simgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.06.2007
As dori ,impreuna cu dumneavoastra sa gasim cele mai bune solutii de a testa calitatile si defectele
obiectivelor  aparatelor foto.
Aici ma refer atat la obiectivele moderne cat si cele clasice  folosite pe aparate pe film si adaptate la digital. Nu stiu daca mai exista mire -test pentru testarea sharp-ului cat si a detalilor fine.
Am gasit un soft care face asfel de teste,inca nu stiu sa il folosesc,am la dispozitie 30 zile.
Se numeste     http://www.imatest.com/
As dori sa stiu ce metode folositi pt. determinarea aberatilor lentilelor dumneavoastra.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Odata ce am dat banii pe obiectiv, nu prea are sens sa-l testez la modul asta. Daca nu-s multumit de ce scoate in situatiile reale, caut altul. Iar cand caut altul, exista deja o gramada care fac teste peste teste.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt pe net o gramada de mire de teste foto, unele speciale pentru testarea focalizarii etc... nu e ceva Nasa. In plus daca e sa fie o problema ochiul o vede.

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pai daca te apuci sa iti testezi obiectivul o sa ii gasesti nenumarate defecte si o sa te oftici, mai bine dedici timpul fotografiind. Merita doar cand testezi de la bradul concurent :).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate