Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

mecanism de ajustarea unghiului la scaun

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
KALI_MI

KALI_MI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.08.2008
Am nevoie de un mecanism de scaun auto, pentru ajustarea unghuilui unui sezlong.

Scopul sezlongului este medical, tatal meu are probleme cu venele in gambe si nu raspunde la tratament, asa ca trebuie sa realizez ceva sa tina piciorul orizontal.

Nu am gasit altfel de mecanism si m-am saturat sa caut, stiind bine ca un mecanism de scaun auto poate sa tina o persoana in pozitie orizontala, deci este suficient de rezistent.

Va rog sa ma ajutati sa gasesc un astfel de mecanism (separat, nu de la dezmembrari). Iata o schema fara saltea, cu o articulatie provizorie (neadecvata) :


http://imgur.com/a/FhFum

Edited by KALI_MI, 26 January 2017 - 21:19.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai articulatia de care spui, este doar o balama banala in acea poza.

pe de alta parte, in functie de ceea ce doresti efectiv sa obtii, daca esti dispus sa platesti tot ceea ce implica, se poate proiecta un sistem de genul.

#3
KALI_MI

KALI_MI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.08.2008

View PostDany_Darke, on 26 ianuarie 2017 - 21:46, said:

pai articulatia de care spui, este doar o balama banala in acea poza.

pe de alta parte, in functie de ceea ce doresti efectiv sa obtii, daca esti dispus sa platesti tot ceea ce implica, se poate proiecta un sistem de genul.


Da, am si spus ca e doar o balama provizorie, nici nu se pune problema sa folosesc balamaua din poza (care este in realitate o balama reglabila de cotiera de canapea).

Dar, nu inteleg ce vrei sa spui, eu doar am intrebat de unde ( si ce fel de firma) pot sa cumpar un mecanism dedicat unui scaun auto, pe care sa il folosesc ca sa imbin spatarul cu suportul de picioare, nu vreau sa proiectez nimic, vreau doar piesa.

Iar "ceea ce doresc efectiv sa obtin" este un sezlong cu spatele ajustabil ca un scaun de masina, nu stiu unde am fost ambiguu.

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu înțeleg.
Spui că trebuie să țină gambele drepte dar tu vrei spătar reglabil.
Sunt eu prea obosit?

#5
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu vinde nimeni elemente de scaun auto . Ca sa nu zic ca tu vrei sa faci o struto-camila .

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
cauta un fotoliu dala care selasa pe spate si are chestia aia pt picioare de se ridica
sau daca nu merge ala atunci iei un fotoliu normal si cumperi un divan sau otoman sau cum se mai numeste chestia aia pe care tii picioarele
daca e prea mica ori ii pui picioare reglabile si o ridici la nivelul sezutului ori role sa o mute usor
gata treaba

#7
KALI_MI

KALI_MI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.08.2008

View Postpetre69, on 27 ianuarie 2017 - 14:48, said:

cauta un fotoliu dala care selasa pe spate si are chestia aia pt picioare de se ridica
sau daca nu merge ala atunci iei un fotoliu normal si cumperi un divan sau otoman sau cum se mai numeste chestia aia pe care tii picioarele
daca e prea mica ori ii pui picioare reglabile si o ridici la nivelul sezutului ori role sa o mute usor
gata treaba

Am tot cautat fotolii cum spui tu , recliner se numeste, este destul de bine spre 4000-6000 ron ca sa fie comfortabil, in rest a probat destule si este o problema pentru ca omul are aproape 2 metri si fotoliile sunt facute in general pt oameni de 1.7m ca sa nu zic mai mici.

S-a simtit  rau la spate de la ce fotolii/scaune a probat ( am epuizat ofertele deja) , asa ca ceea ce si-a ales ca vrea este ca in pozele astea, dar ar vrea sa aiba spatarul reglabil de la zero (pat) pana la cam ce vedeti in poze sau mai sus.

http://imgur.com/a/RqSHB

Asa ca a zis sa incerc sa-l fac eu cu masurile lui specifice, pentru ca nici un atelier de tamplarie /mobila pe comanda nu vrea sa faca ( am tot sunat la unii si altii- eu habar nu am de asa ceva nu am mai facut pana acum).

Edited by KALI_MI, 28 January 2017 - 15:22.


#8
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
Mergi la dezmembrari auto si iei un scaun pe care nu l-ar cumpara nimeni (stricat, rupt, etc.) dar are sistemul de rabatare functional.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate