Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Canon EF. Bang for the buck

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
M-am gândit să facem un topic pentru obiective cu montură EF, Canon sau nu, vechi sau noi, cu o calitate decentă sau bună la un preț relativ mic.

Lista nu are cum să fie mare.

Așadar, testate de mine:

Canon:
50mm f/1.8 II, cam 200-250 de lei SH, calitatea optică e ok dar focalizarea depinde de noroc, am schimbat vreo două până am nimerit unul fără probleme de focalizare.
50mm f/1.8 STM, cam 600 de lei nou, nu l-am avut, m-am jucat vreo două zile cu el, optic e la fel ca primul, focalizează mereu adecvat și pare și ceva mai rapid.
50mm f/1.4 USM, 650 de lei SH, este foarte clar, chiar de pe la f/1.8 - f/2, focalizează mai mereu corect, focalizează rapid, bokeh frumos, este obiectivul meu preferat.
70-210 f/3.5-4.5 USM, 250 de lei SH. La fel de bun ca 70-200 f/4 numai că de vreo 6 ori mai ieftin. Sharp, rapid, fără probleme de focalizare. Singura problemă ar fi lipsa modulelor de corecție în Lightroom, dar cu puțină răbdare poți face singur unul.
24mm f/2.8, 400 de lei SH. O adevărată bijuterie, păcat că nu se mai fabrică.
85mm f/1.8, 700 lei SH, am nimerit unul meh, focaliza când vroia, l-am vândut. Dar m-am jucat cu altele și există și variante care focalizează corect, constant, optic e bun și imaginea e plăcută. La viteza de focalizare nu mi se pare strălucit.
100mm f/2 , 900 de lei SH, cumpărat după ce am vândut 85mm. Nimic de reproșat, poate doar focalizarea nu așa rapidă.

Yongnuo:
50mm f/1.8, 250-280 de lei nou, optic okay și destul de sharp în centru, chiar și pe margini dacă mai închizi puțin diafragma. Focalizare rapidă. Trebuie să testezi o grămadă până să găsești unul fără prombleme de focalizare. Dar dacă îl găsești e chiar bun. Nu îl mai am.
35mm f/2 350 de lei nou la gri, 250 de lei SH, la fel ca mai sus. Am unul și sunt mulțumit de el. Nu cred că în jur de 300 de lei poți găsi un obiectiv de 35mm mai bun. De fapt nici mai prost.

Ce mai am în plan să iau, ieftin și bun, dacă găsesc:

Canon 24-85 USM, Canon 28-80 USM I, Canon 28-70 II, Canon 100-300L, Canon 80-200 f/2.8, Tamron 28-75 f/2.8, Tamron/Cosina/Vivitar 19-35, Sigma 80-400, Sigma 120-400, Sigma 135-400, Sigma 400, Tokina 80-400, Tamron 200-400, Tamron 200-500, Sigma 150-500 și Sigma 170-500.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate