Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Android 4.2.2 nu recunoaste card SD

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Am o tableta Serioux S716KTAB, care nu vrea sa recunoasca cardul SD. Am incercat cu hard reset, desi nu se reseteaza doar din butoane, dar tot degeaba. Care e buba, Androidul, sau tableta?
Attached File  reset serioux.JPG   73.12K   26 downloads
LE Cardul este un Intenso micro SD de 16 GB, e nou si nu stiu daca trebuie formatat si daca da cu: ntfs, fat, sau?

Edited by myshyk, 25 January 2017 - 16:34.


#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Android, card sau suportul cardului.

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Cardul trebuie fat32 , dar e posibil sa nu stie decit de maxim 8gb .
Incearca sa-l verifici intr-un telefon .

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Cardul este "vazut" de un PC/laptop?
Poate fi verificat daca se poate scrie si citi pe el?
Alt card a functionat pe acea tableta?

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu stiu daca a mai avut alt card, cardul e nou-nout, incerc sa-l formatez in PC.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Daca e nou e deja formatat.
Sper ca nu e un hama....
Si sper ca e de capacitate mica - tabletele si telefoanele au limitari la capacitate. Cele mai noi si mai de marca vad capacitati mari, cele vechi sau no-name, nu prea.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cardul e Intenso, 16 GB, serioux-ul accepta pana la 32 GB,nu e foarte vechi,  nici no-name....

Edited by myshyk, 25 January 2017 - 17:01.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Intenso ? N-am auzit ce ei.
Daca vrei carduri ai Samsung, SanDisk si Kingston. Sony merge iar daca ai ceva de la ei.

Restul e poveste....

Iar Serioux... sa fim seriosi...

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu ma intereseaza performanta, ma intereseaza de ce nu recunoaste cardul.Asta am, asta intreb. Ce e neclar la intrebare? Ca la raspuns, cam totul e neclar.Posted Image

#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Eu nu m-am lamurit, conectat la un PC, cardul este recunoscut, poate fi testat pe PC daca e ok la scriere si citire?
Daca la PC e totul corect, atunci e o problema de hardware dintre tableta si card. Androidul, ca sistem de operare nu face "discriminare" in ceea ce priveste cardurile, atata timp cat suportul este formatat intr-un format recunoscut de kernel (drivere), atunci este montat de sistem si folosit ca atare.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Am rezolvat intr-un final problema, resetand din nou hard tableta si formatand cardul intr-un aparat de fotografiat. Acuma il vede si PC-ul cand cuplez tableta la el.

#12
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu a fost suficienta formatarea cardului in aparatul foto?
A fost necesara si resetarea tabletei?

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

 myshyk, on 25 ianuarie 2017 - 22:50, said:

Nu ma intereseaza performanta, ma intereseaza de ce nu recunoaste cardul.

Exista numeroase incompatibilitati.
Marcile mentionate de mine sunt in general testate de toti producatorii de tablete si e aproape sigur ca vor functiona, daca nu sunt la maximul suportat de aparat - aici pot fi ceva probleme.
marcile no-name, ca Inenso, nu sunt testate de producatorii de tablete sau telefoane. Deci dai cu banul.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Ciubex, on 26 ianuarie 2017 - 11:17, said:

Nu a fost suficienta formatarea cardului in aparatul foto?
A fost necesara si resetarea tabletei?
Da, dupa resetare, a recunoscut si cardul extern.
@eiffel
Stiu cate ceva despre astea, problema mea era punctuala: tableta Serioux> card Intenso, cum sa le fac sa nu se ignore reciproc, daca se poate. S-a putut, am si scris cum.
Cardul e "Intenso", nu "Inenso".

Edited by myshyk, 26 January 2017 - 14:39.


#15
Maxy21

Maxy21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 24.07.2013
Salut , am si eu o problema cu un samsung galaxy s3 neo android 4.3 (dual sim) si anume ca nu mai pot sterge fisierele de pe card (64 gb). I-am dat formatare din telefon si nu se sterg, de fapt cand dau formatare cartela memorie imi apare mesajul SE DEZACTIVEAZA CARTELA DE MEMORIE si apoi apare CARTELA DE MEMORIE POATE FI SCOASA IN SIGURANTA, dupa multe incercari a aparut mesajul SE FORMATEAZA CARTELA DE MEMORIE si am asteptat pana s-a oprit de incarcat si gata.Cand am verificat totul era la locul lui. Le-am sters manual pe cateva dintre ele si cand dau formatare apar din nou.
Am incercat o gramada de aplicatii din google play si toate dau eroare si imi apare ca aplicatia x nu raspunde opriti ? Daca fac un folder pana imi apare pe card dureaza 1-2 minute la stergere la fel. Cand setez camera sa stocheze pe card si fac o poza imi apare mesajul ca " camera a schimbat setarile din cartele deorie in memoria interna" si cand intru in card in loc sa apara Storage/ext SdCard si fisierele imi apare Storage/fara fisiere.
Cardul este hama 64gb clasa 10.
Nu stiu de la ce sa fie e posibil sa fie de la aplicatia zedge sau am sters cateva fisiere thumbnails (nu stiu daca am scris corect). Nu am un pc ca sa il var acolo.
Exista vreo sansa cu vreo aplicatie de android ?
Multumesc

#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate singura solutie viabila e sa o formatezi intr-un PC, cu o aplicatie dedicata de formatare si verificare a zonelor de memorie.
Asa, doar cu telefonul e putin probabil sa poti formata si da wipe la cardul de memorie.
Incearca aplicatii precum e https://play.google....nix.shreddit.v1

#17
Maxy21

Maxy21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 24.07.2013
Am incercat deja aplicatiile astea: Sd card manager, Erase Sd card ,Sd Card cleaner, Sdelete,Shreditt.

Multumesc pentru ajutor.

#18
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Cel mai probabil de vina este driverul pentru sd card din telefon, deci orice aplicatie vei incerca tot degeaba va fi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate