Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Alegere suv

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013
Salut.
Intentionez sa cumpar un suv nou si sunt in mare dilema.
Ca aspect imi plac toate :) deci nu este un criteriu.
Am facut un test drive cu Mokka de 1400 tubo cutie manuala la 140 cp insa nu pot spune ca sunt impresionat de el ca si putere.
am cerut o oferta pt Mokka X cu 152 cp si sper sa fie mai "vie".
Pretul la prima varianta este 18000 euro (climatizare si cutie automata) plus o multime de alte dotari.
Aveti un sfat legat de alte variante?
Totodata as vrea cateva pareri de la posesorii de Mokka.
Multumesc.

#2
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
1. Mokka nu e SUV ci o Corsa inaltata.

2. Nu mi-o lua in nume de rau, dar care-i faza cu masinile astea? De ce ar da cineva atat de multi bani pe o masina atat de mica si atat de scumpa?

#3
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

 devlin2427, on 24 ianuarie 2017 - 16:55, said:

1. Mokka nu e SUV ci o Corsa inaltata.

2. Nu mi-o lua in nume de rau, dar care-i faza cu masinile astea? De ce ar da cineva atat de multi bani pe o masina atat de mica si atat de scumpa?
Pur si simplu imi plac suv-urile.
Garda inalta ajuta la gropi,borduri precum si iarna pe zapada.
Pozitia de condus este mai inalta.

#4
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Solicita un test drive cu un Kia Sportage. Varianta o alegi in functie de cat te duce buzunarul.
Daca eventual vrei un crossover incearca Qashqai.
Si in fine, dar nu in cele din urma, pentru a-i nu supara si pe admiratorii VW, da o tura si cu un Tiguan.

#5
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

 dany_beboide, on 24 ianuarie 2017 - 17:06, said:

Pur si simplu imi plac suv-urile.
Garda inalta ajuta la gropi,borduri precum si iarna pe zapada.
Pozitia de condus este mai inalta.

Masina mea veche a fost un Ford Fusion. Avea garda la sol mai inalta si am putut merge si pe drumuri pe care altii intorceau si aveam si o pozitie buna pentru condus in oras.
Asta a fost singurul avantaj. Dezavantajul era ca nu era buna pentru drum lung fiind zgomotoasa la viteze mari (nu atat de la motor cat de la frecarea cu aerul) si incomoda datorita pozitiei inalte a scaunului.
Asa ca ai grija ce iei si la ce iti trebuie. Mokka nu e SUV.

#6
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

 gabrieln2016, on 24 ianuarie 2017 - 17:12, said:

Solicita un test drive cu un Kia Sportage. Varianta o alegi in functie de cat te duce buzunarul.
Daca eventual vrei un crossover incearca Qashqai.
Si in fine, dar nu in cele din urma, pentru a-i nu supara si pe admiratorii VW, da o tura si cu un Tiguan.
O sa incerc dar nu prea as vrea sa trec de 20000 euro.
Cred ca am fost la ei pe site si nu aveau puteri mai mari de 120cp.
Eu nu am fost incantat de 140 de la Opel.
Probabil conteaza si cuplul.
Multumesc

Edited by dany_beboide, 24 January 2017 - 17:19.


#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Suzuki Vitara? Sportage e foarte ok si se incadreaza in buget la o adica, dar nu 4x4 din pacate.

#8
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

 arab, on 24 ianuarie 2017 - 17:18, said:

Suzuki Vitara? Sportage e foarte ok si se incadreaza in buget la o adica, dar nu 4x4 din pacate.
Imi fac timp si ma duc la ei.
Multumesc.

#9
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 dany_beboide, on 24 ianuarie 2017 - 17:06, said:

Pur si simplu imi plac suv-urile.
Garda inalta ajuta la gropi,borduri precum si iarna pe zapada.
Pozitia de condus este mai inalta.

Are 165mm garda la sol si un portbagaj de 356 litri. O Astra K are 148mm garda la sol 370 de litri portbagaj.

Ca si comparatie Suzuki Vitara S are 185mm garda la sol.

#10
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

 devlin2427, on 24 ianuarie 2017 - 17:23, said:


Are 165mm garda la sol si un portbagaj de 356 litri. O Astra K are 148mm garda la sol 370 de litri portbagaj.

Ca si comparatie Suzuki Vitara S are 185mm garda la sol.
Facem o vizita si la suzuki :)

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
DAca tot iti place Mokka, ce zici de Sandero Stepway?

Edited by _R_A_D_U, 24 January 2017 - 17:48.


#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 obreja_g, on 24 ianuarie 2017 - 17:13, said:


Masina mea veche a fost un Ford Fusion. Avea garda la sol mai inalta si am putut merge si pe drumuri pe care altii intorceau si aveam si o pozitie buna pentru condus in oras.
Asta a fost singurul avantaj. Dezavantajul era ca nu era buna pentru drum lung fiind zgomotoasa la viteze mari (nu atat de la motor cat de la frecarea cu aerul) si incomoda datorita pozitiei inalte a scaunului.
Asa ca ai grija ce iei si la ce iti trebuie. Mokka nu e SUV.

Ce motor aveai pe Fusion? Cam de la ce viteza devenea deranjant zgomotul ?

#13
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Vezi si Tucson.

#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Am eu Mokka, versiunea standard, cumparat in toamna, 1.4 l benzina+gpl, motor turbo, 140cp, 4x4. Daca esti mai inalt asa ca mine (1.94 m) pot sa iti spun ca masina e micuta, insa foarte manevrabila in oras, parcari, aglomeratie. Este o masina mai de dama, sa fiu sincer, 4 adulti nu prea au loc in ea, iar portbagajul e tare mic. Sigur, depinde si cu ce compari masina.
A..si are garda la sol mica, deci nu prea e de 4x4 pe trasee offroad. Pe zapada, gheata, noroi se comporta foarte bine (spun din minima experienta pe care o am, asta fiind prima masina 4x4 pe care am condus-o).
Instalatia de GPL am montat-o la dealer, a costat 3000 lei. Am mers cu masina vreo 4000 km, majoritatea in oras si in anotimp rece, consumul la benzina ar fi peste 8l, iar la gaz pina in 10l. Acum am pe bord o medie de 9,3 l pe ultimii 1300 km, dar am mers pe gaz. Pe vreo 3800 km am un consum benzina si gpl (mixt, dar nu stiu procentele) de 8,4. Sigur, motorul e nou inca, e frig, am cauciucuri de iarna etc, ma astept sa mai scada consumul cu 1 l in anotimpul cald.
Si eu zic sa vezi un Sportage, am un amic la Kia Baneasa, te trimit la el cu rugamintea unei oferte foarte bune. Datele lui ti le dau pe privat, desigur.
Noi mai avem in familie un Sportage din 2015, tot benzina, insa 4x2. Fata de Mokka, Sportage e sensibil mai spatioasa la interior, insa nu si la fel de manevrabila. Ca pozitie la volan e mai bine in Sportage, dar ca vizibilitate eu prefer Mokka. Deci sunt avantaje si dezavantaje.
Am facut test drive si cu Suzuki Vitara, insa m-a lasat rece interiorul anost. La Vitara cind am vazut geamurile alea laterale drepte ca la Dacia 1300 si toba finala pozitionata in spate la modul cel mai fantezist cu putinta...pfff, am renuntat rapid. Mai incearca si Duster, arata binisor pe exterior, insa la interior se ia de mina cu Vitara.
Daca tot iti iei SUV cauta sa il iei 4x4, am boierit iarna asta pe zapada cu Mokka mea.

#15
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

 atupi, on 24 ianuarie 2017 - 18:23, said:

Ce motor aveai pe Fusion? Cam de la ce viteza devenea deranjant zgomotul ?

1.4 MPI 80 CP. Cand era nou de la 120 in sus. Spre sfarsit de la 100 in sus. La 130 nu mai puteam auzi stirile decat daca dadeam radioul la maxim.

#16
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

 _R_A_D_U, on 24 ianuarie 2017 - 17:48, said:

DAca tot iti place Mokka, ce zici de Sandero Stepway?
Finisajele sunt proaste din ce am vazut

 ionut76, on 24 ianuarie 2017 - 18:55, said:

Am eu Mokka, versiunea standard, cumparat in toamna, 1.4 l benzina+gpl, motor turbo, 140cp, 4x4. Daca esti mai inalt asa ca mine (1.94 m) pot sa iti spun ca masina e micuta, insa foarte manevrabila in oras, parcari, aglomeratie. Este o masina mai de dama, sa fiu sincer, 4 adulti nu prea au loc in ea, iar portbagajul e tare mic. Sigur, depinde si cu ce compari masina.
A..si are garda la sol mica, deci nu prea e de 4x4 pe trasee offroad. Pe zapada, gheata, noroi se comporta foarte bine (spun din minima experienta pe care o am, asta fiind prima masina 4x4 pe care am condus-o).
Instalatia de GPL am montat-o la dealer, a costat 3000 lei. Am mers cu masina vreo 4000 km, majoritatea in oras si in anotimp rece, consumul la benzina ar fi peste 8l, iar la gaz pina in 10l. Acum am pe bord o medie de 9,3 l pe ultimii 1300 km, dar am mers pe gaz. Pe vreo 3800 km am un consum benzina si gpl (mixt, dar nu stiu procentele) de 8,4. Sigur, motorul e nou inca, e frig, am cauciucuri de iarna etc, ma astept sa mai scada consumul cu 1 l in anotimpul cald.
Si eu zic sa vezi un Sportage, am un amic la Kia Baneasa, te trimit la el cu rugamintea unei oferte foarte bune. Datele lui ti le dau pe privat, desigur.
Noi mai avem in familie un Sportage din 2015, tot benzina, insa 4x2. Fata de Mokka, Sportage e sensibil mai spatioasa la interior, insa nu si la fel de manevrabila. Ca pozitie la volan e mai bine in Sportage, dar ca vizibilitate eu prefer Mokka. Deci sunt avantaje si dezavantaje.
Am facut test drive si cu Suzuki Vitara, insa m-a lasat rece interiorul anost. La Vitara cind am vazut geamurile alea laterale drepte ca la Dacia 1300 si toba finala pozitionata in spate la modul cel mai fantezist cu putinta...pfff, am renuntat rapid. Mai incearca si Duster, arata binisor pe exterior, insa la interior se ia de mina cu Vitara.
Daca tot iti iei SUV cauta sa il iei 4x4, am boierit iarna asta pe zapada cu Mokka mea.
Ms mult.
Nu e " puturoasa"?
Mie asa mi s-a parut

 Nordstorm, on 24 ianuarie 2017 - 18:26, said:

Vezi si Tucson.
Pleaca de la 20000...deci iese din buget :)

#17
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

 dany_beboide, on 24 ianuarie 2017 - 19:52, said:


Finisajele sunt proaste din ce am vazut
Si pretul este 11500 euro iar noul step away are interiorul chiar ok.
Pacat ca nu au pus si o imitatie de 4x4 pe ea!
Apropo SUV-ul inseamna cu totul altceva decat Mokka, Stepaway,Captur &co, iar cu 4x4 sub 20 de mii de euro slabe sanse!

Edited by farausername, 24 January 2017 - 20:21.


#18
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 ionut76, on 24 ianuarie 2017 - 18:55, said:

Am facut test drive si cu Suzuki Vitara, insa m-a lasat rece interiorul anost. La Vitara cind am vazut geamurile alea laterale drepte ca la Dacia 1300 si toba finala pozitionata in spate la modul cel mai fantezist cu putinta...pfff, am renuntat rapid. Mai incearca si Duster, arata binisor pe exterior, insa la interior se ia de mina cu Vitara.

Nici cea mai "cheala" Vitara nu e la fel de anosta ca un Duster. Iar Vitara S e in alta clasa fata de Duster. Duster-ul e un fel de masina utilitara cu 5 locuri si portbagaj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate