Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Numarator impulsuri

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ma intereseaza sa construiesc sau cumpar,un numarator de impulsuri,programabil,care dupa un anume nr. de impulsuri sa faca sau sa intrerupa un circuit electric.Impulsurile vor fi date de un magnet ,fixat pe un arbore motor.Preluarea impulsului se va face cu un releu reed.
Practic,daca programez un nr. de 27 impulsuri,dupa ce montajul numara aceste impulsuri sa faca un contact electric,fie prin triac fie prin releu.
Nr. maxim de impulsuri =100
Timpul maxim intre 2 impulsuri=2-5 secunde
Ma puteti considera incepator in electronica...

cer scuze moderatorilor daca nu am nimerit aria potrivita

Edited by gcom61, 23 January 2017 - 13:47.


#2
MrPufuletee

MrPufuletee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.12.2013
Ai putea folosi un arduino

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Cu Arduino e cel mai simplu, declari un  int counter incrementat de impulsurile de intrare, iar cu un if() compari valoarea contorului, cânt atinge pragul dorit face ceva.

#4
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cum am amintit,...sunt incepator in electronica...,iar partea asta,deja ma baga in ceata;o schema ,ceva, mai pe intelesul meu...
Nu ma deranjeaza nici un asemenea dispozitiv mecanic-daca stiti pe undeva...

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Cu Arduino nu trebuie să ştii prea multă electronică, schemele sunt în general foarte simple. Munca mai dificilă este cea de programare şi testare.
Contactul reed îl poţi asimila cu un push-button, care se poate conecta la orice pin digital de la Arduino, declarat ca intrare. ALt pin îl declari ieşire digitală, care va comanda un tranzistor şi acesta releul.

Vrei să faci circuitul pt. o aplicaţie anume sau e vorba de un proiect de diplomă?

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 gcom61, on 23 ianuarie 2017 - 14:01, said:

Cum am amintit,...sunt incepator in electronica...,iar partea asta,deja ma baga in ceata;o schema ,ceva, mai pe intelesul meu...
Nu ma deranjeaza nici un asemenea dispozitiv mecanic-daca stiti pe undeva...
NU, n-ai cum sa fii incepator in electronica daca nu ai priceput solutia cu arduino . E simplu de tot , cumperi o placa de dezvoltare , o programezi , mai faci un etaj tampon (buffer) intre arduino si releu/triac sau ce vei folosi si asta e .
Zi mai bine ca habar n-ai de electronica si sa fii indrumat pas cu  pas .Sau si mai bine spui un buget si cer cuiva sa-ti realizeze intreaga lucrare .

Edited by pacopaco1967, 23 January 2017 - 14:23.


#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Uite aici: http://www.instructa...s-on-an-arduin/
Un proiect asemănător cu ce vrei tu.

#8
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 pacopaco1967, on 23 ianuarie 2017 - 14:19, said:

NU, n-ai cum sa fii incepator in electronica daca nu ai priceput solutia cu arduino . E simplu de tot , cumperi o placa de dezvoltare , o programezi , mai faci un etaj tampon (buffer) intre arduino si releu/triac sau ce vei folosi si asta e .
Zi mai bine ca habar n-ai de electronica si sa fii indrumat pas cu  pas .Sau si mai bine spui un buget si cer cuiva sa-ti realizeze intreaga lucrare .
Blocurile de relee sunt deja prevazute cu etaj tampon fie cu un releu, fie cu mai multe

Pentru comutator up/down la jaluzele, am cautat peste tot un cod, dar n-am gasit. Poate cineva sa-mi dea un link?
Va multumesc!

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 GeorgeTrisina, on 23 ianuarie 2017 - 15:17, said:

Blocurile de relee sunt deja prevazute cu etaj tampon fie cu un releu, fie cu mai multe

Pentru comutator up/down la jaluzele, am cautat peste tot un cod, dar n-am gasit. Poate cineva sa-mi dea un link?
Va multumesc!
Nu ai nevoie sa stii programarea cu coduri , folosesti in sensul asta aplicatii de genul ardubloq, Mind+, miniBloq,  S4A, FlowCode-AVR,

#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 pacopaco1967, on 23 ianuarie 2017 - 14:19, said:

NU, n-ai cum sa fii incepator in electronica daca nu ai priceput solutia cu arduino . E simplu de tot , cumperi o placa de dezvoltare , o programezi , mai faci un etaj tampon (buffer) intre arduino si releu/triac sau ce vei folosi si asta e .
Zi mai bine ca habar n-ai de electronica si sa fii indrumat pas cu  pas .Sau si mai bine spui un buget si cer cuiva sa-ti realizeze intreaga lucrare .

Posibil sa ai dreptate...Singurele lucruri pe care le-am realizat ,a fost un amplificator af,ceva alimentatoare simple,ceva bobinaje de transformatoare de la cateva zeci la cateva mii de w,cateva bobinaje de motoare de cc,ceva modificari la sursele in comutatie,pt a obtine tensiuni diferite pe iesire.
Si...astea,le-am facut cu foarte multi ani inainte  de nebunia asta cu circuitele programabile.
Circuitul respectiv doresc sa il realizez pt oprirea rapida unui arbore motor,dupa efectuarea unui numar de rotatii.Practic doresc oprire la nr exact de rotatii.

ps. meseria mea nu are nici o legatura cu electronica/electrica.....

Edited by gcom61, 23 January 2017 - 18:34.


#11
va_cristi

va_cristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 02.01.2011
Daca vrei sa mergi de mana cu arduino, sa incepem cu componentele (proiectul tau este unul simplu):
Arduino nano
Attached File  Arduino nano_schematic.JPG   105.09K   16 downloads
un LCD 16x2
Attached File  LCD_schematic.JPG   56.71K   18 downloads
un modul releu
Attached File  Relay_schematic.JPG   63.6K   16 downloads
un buzzer, si butoane
Attached File  imgres.jpg   2.17K   15 downloads  Attached File  push button.jpg   6.75K   6 downloads
schema poate fi simulata in PROTEUS sau cu Fritzing: http://fritzing.org/download/. Bineinteles, dupa ce faci codul pentru Arduino.
Softul pt Arduino este gratuit https://www.arduino....n/Main/Software, si plin de librarii si exemple. Daca nu iti ajung librariile si exemplele, sunt destule pe net.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate