Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Probleme portare in Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004
Am portat saptamana trecuta din Vodafone in Orange un numar de abonament. Se pare insa ca Orange are in momentul de fata unele probleme cu portarea numerelor astfel incat numerele portate in Orange nu pot fi apelate din Telekom si Digi. In plus nu se primesc sms-urile trimise de ING, Facebook, Google si alte servicii online.

Din cate am inteles de la relatii cu clientii asta este o problema care afecteaza numerele care sunt portate in Orange. Am depus o sesizare, sa vedem cum vor evolua lucrurile.

Pentru cei care vor sa porteze in Orange in perioada asta e bine sa aveti un numar de rezerva dintr-o alta retea pe care sa fiti sunati si pe care sa primiti sms-uri pana cand Orange isi rezolva problemele tehnice.

Edited by Alexis, 23 January 2017 - 11:38.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ma mir, pentru ca am portat si eu un Digi prepaid tot in prepaid Orange si totul merge bine.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
De fapt problemele sunt de la Telekom, nu de la Orange, ei nu 'elibereaza' corect numerele astfel incat rutarea apelurilor/sms-urilor sa se faca corect.
Cand isi rezolva ei problemele se corecteaza si rutarea.
Pana una alta, da, e bine sa ai un numar de rezerva pentru a primi apelurile.

#4
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004
Este vorba de un ABONAMENT portat din VODAFONE. Nu are legatura cu prepay si nu avea cum sa fie 'eliberat' de telekom.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Eliberarea se refera la actualizarea unor parametri tehnici la Telekom si la trimiterea tuturor informatiilor necesare pentru Orange pentru a finaliza portarea.
Daca nu lucrezi in domeniu si nu stii dedesubturile tehnice macare crede-i pe cuvat pe cei care stiu :)

#6
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004
Tot nu inteleg ce legatura are telekom daca eu am portat un numar din Vodafone. Explica.mi ca nu vad legatura. Numarul meu nu a fost niciodata la telekom.

#7
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,150
  • Înscris: 14.12.2007

 Alexis, on 23 ianuarie 2017 - 11:33, said:

Am portat saptamana trecuta din Vodafone in Orange un numar de abonament. Se pare insa ca Orange are in momentul de fata unele probleme cu portarea numerelor astfel incat numerele portate in Orange nu pot fi apelate din Telekom si Digi.
Un prieten a portat, acum un an, un prepay Vodafone la abonament Orange. A avut fix aceeasi problema in primele zile. Nu putea fi apelat din Telekom si Digi. S-a rezolvat in cateva zile, dupa ce a facut o sesizare. Ciudat!

Edited by Tudor75, 23 January 2017 - 12:02.


#8
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Numarul portat a fost initial in Cosmote/Telekom?

L.E. acum am vazut ca nu a fost.

Edited by radu000, 23 January 2017 - 12:02.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 Alexis, on 23 ianuarie 2017 - 11:57, said:

Tot nu inteleg ce legatura are telekom daca eu am portat un numar din Vodafone. Explica.mi ca nu vad legatura. Numarul meu nu a fost niciodata la telekom.

Toti operatorii sunt participanti in procesele de portare. Atunci cand un numar pleaca in alta retea, trebuie sa actualizeze toti operatorii rutarea catre operatorul care primeste numarul.
Fiindca problema ta e doar cu Telekom/Digi si nu si cu alti operatori, inseamna ca cei doi au ramas in urma cu actualizarile astea.

Pot sa fie si erori punctuale care sunt rezolvate tot punctual.

#10
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004
Ma asteptam ca vodafone sa nu actualizeze, nu digi sau telekom :))))

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Treaba asta cu portarea e ca o discutie de grup in care trebuie sa asculte toti si sa faca ce trebuie, dar nu asculta mereu.
Sper sa se rezolve repede.

#12
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004
Nici din Mediasat nu merge sa fiu apelat. Cam multi provideri nu isi fac dintr-o data update la informatiile de portare.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
A fost o problema in perioada sarbatorilor si acum se trag ponoasele. Stie ANCOM-ul :)

#14
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004
Nici din UPC

#15
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004
Situatia s-a normalizat, acum pot primi apeluri din retelele din care nu puteam fi apelat. Se pare ca de fapt problema a fost la Orange, posibil ca in momentul portarii Orange nu a "anuntat" cum trebuie ceilalti operatori de schimbarea efectuata. In ultimele luni am rotit cateva abonamente intre diversi provideri, de la Telekom la Digi, de la Digi la Orange si de la Orange la Vodafone si nu am avut nici un fel de problema. Doar numarul acesta portat din Vodafone in Orange a avut probleme.

Oricum, totul e bine cand se termina cu bine. Nu am apucat sa verific daca primesc notificari pe sms dar sper ca si cu astea sa fie ok.

Pentru cine se porteaza recomand inaintea portarii sa treceti toate serviciile care va trimit sms-uri automat pe un numar de rezerva care stiti ca functioneaza corect. E nasol sa te trezesti ca nu poti intra intr-un cont sau efectua o tranzactie bancara fiindca nu poti primi sms. De asemenea numarul de rezerva e bun si pentru cazul in care nu puteti primi apeluri din alte retele pe numarul portat. Verificati dupa ce vi s-a comunicat ca portarea a avut loc daca primiti sms-uri de notificari si daca puteti fi apelat din toate retelele iar daca nu reclamati problema la Orange. Va trebui sa dati celor de la Orange o lista cu numerele care au incercat sa va apeleze si nu au reusit, reteaua din care fac parte precum si orele la care s-a incercat apelarea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate